W czasie programu "Newsroom" Wirtualnej Polski wiceminister Olga Semeniuk zapytana została o to, jak należy odnosić się do wyjazdu prezydenta Andrzeja Dudy na urlopPolityczka wskazała, że głowa państwa wcale nie odpoczywa na stoku narciarskimAndrzej Duda ma aktywnie prezentować rodakom, jak wspierać polską gospodarkęCo roku wyjazd Andrzeja Dudy w góry cieszył się sporym zainteresowaniem, zarówno dziennikarzy, jak i jego rodaków. Niestety w ostatnim czasie pod adresem prezydenta skierowano wiele pytań o zasadność wypoczynku w obecnym czasie.Tegoroczny wyjazd na narty Andrzeja Dudy nijako zdominowany został przez koronawirusa. W kierunku prezydenta padły pytania, czy to dobry czas na to, by odpoczywać, skoro wszystko wskazuje, że jesteśmy tuż przed lub nawet już, w czasie trzeciej fali pandemii.
Adam Niedzielski zdecydował się zdradzić, iż możliwy jest powrót częściowego lockdownuDodatkowo minister zdrowia wskazał, iż w resorcie trwają prace nad rozszerzeniem obowiązku okazywania negatywnego testu na koronawirusa przez przekraczających granicęSamo przekraczanie granic w najbliższym czasie również może zostać czasowo ograniczoneCzeka nas ponowny lockdown? Od kilku dni resort zdrowia oraz osoby śledzące sytuację pandemiczną w kraju mogą być zaniepokojone raportami publikowanymi codziennie przez Ministerstwo Zdrowia w okolicach godziny 10:30.W ostatnim czasie liczba nowych przypadków koronawirusa wrosła i może być to jeden z silnych argumentów skłaniających ministra Adama Niedzielskiego do ponownego rozważenia kwestii lockdownu. Obostrzenia zniesione zostały tylko na chwilę?
Przed kilkoma latami Piotr Najsztub zainwestował w restaurację Kur&WinoMieszcząca się w Warszawie restauracja znalazła się w trudnej sytuacji finansowejWłaściciel wprost mówi, że możliwe, że lokal będzie działał jeszcze przez trzy tygodnieDziałania Piotra Najsztuba nie ograniczają się tylko do pracy w mediach. Okazuje się, że dziennikarz chętnie inwestuje w lokale usługowe. Niestety jeden z jego biznesów już niedługo może upaść.Według portalu Plejada Piotr Najsztub został udziałowcem w Kur&Wino już kilka lat temu. Dopiero jednak pandemia zagroziła dochodowemu biznesowi dziennikarza. Właściciel dość jasno określił przyszłość restauracji.
Hotelarz z Zakopanego Karol Wagner zaapelował do turystów o rozwagęMężczyzna zwrócił uwagę, że cenę za szaleństwa i ignorowanie obostrzeń zapłaci on, jego rodzina i inni przedsiębiorcy walczący o powrót do pracyNie milkną echa oburzenia związanego z tym, co miało miejsce w ostatnim czasie w Zakopanem. Kiedy m.in. na Krupówkach pojawiła się rzeka imprezujących ludzi bagatelizujących zagrożenie pandemiczne policja interweniowała wiele razy.Nie to jest jednak w całej sprawie związanej z najazdem turystów do Zakopanego najbardziej niebezpieczne. Branża hotelarska, gastronomiczna, czy turystyczna mogą zapłacić sporą cenę za szaleństwa spragnionych wrażeń Polaków. Powrót obostrzeń byłby sporym ciosem. Jeden z hotelarzy zdecydował się zaapelować do wszystkich przebywających w Tatrach.
Kolejny weekend w Zakopanem upłynął pod znakiem ignorowania pandemii koronawirusaPolicja miała wystawić blisko 300 mandatów, z czego niemal wszystkie z nich dotyczyły niezakrywania ust oraz nosaZatrzymano również jedną osobę, która miała próbować przekupić funkcjonariuszyPo tym, jak minister Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki ogłosili, że część obostrzeń zostaje zniesiona, spragnieni wypoczynku Polacy ruszyli do Zakopanego. To właśnie tam zachowanie turystów wzbudziło największe zainteresowanie.Nagranie imprezującego tłumu zupełnie lekceważącego obostrzenia na Krupówkach w Zakopanem komentował nawet sam minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia otwarcie mówi, że niedługo zobaczymy "efekt Zakopanego".Okazuje się, że nie tylko walentynkowy weekend był dla policji pracowity. Spora część odwiedzających zimową stolicę Polski nie wzięła sobie do serca apelów rządzących. Do planujących wypoczynek w Zakopanych osób zwrócił się również m.in. hotelarz Karol Wagner, który wskazywał, że za szaleństwa spragnionych rozrywki rodaków zapłaci cała branża, w tym on i jego rodzina (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).
Adam Niedzielski gościł w programie prowadzonym przez Edytę Lewandowską tuż po "Wiadomościach" TVP. Minister zdrowia był pytany między innymi o plany dotyczące obostrzeń w pogarszającej się sytuacji pandemicznej.Polityk nie ukrywał, że rząd rozmawia już o wprowadzaniu konkretnych zmian. Jednocześnie zaznaczył, że Polska planuje wyciągnąć pomocną dłoń do sąsiednich państw, które dotkliwie odczuły skutki pandemii.
Przed północą w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeńObejmuje ono m.in. zasady odbywania kwarantanny po powrocie zza granicySzczególne zmiany zaszły również w funkcjonowaniu kasyn i uzdrowiskNowe obostrzenia obowiązują już od dzisiaj! Należy zastosować się do nich bezzwłocznie.
Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie z Wirtualną Polską przedstawił zalecenia dotyczące świąt WielkanocyTrwająca pandemia zmusza do zachowania szczególnej ostrożności podczas świętowaniaWarto ograniczyć spotkania do członków najbliższej rodzinyW czasie Wielkanocy nie powinniśmy lekceważyć zasad higieniczno-sanitarnych i obostrzeń.
Od 27 lutego maseczki są obowiązkowym rodzajem zasłony ust i nosa w przestrzeni publicznejChoć wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy - należy je mieć również w aucieMaseczkę należy nałożyć podczas zatrzymania przez policję lub w czasie wyjścia z samochodu celem np. zatankowaniaMaseczki nie trzeba mieć na twarzy w trakcie jazdy samochodem z domownikami, natomiast w przypadku wyjścia z pojazdu lub kontaktu z obcym, należy bezzwłocznie ją nałożyć.
Adam Niedzielski opowiedział o możliwym scenariuszu obostrzeń na najbliższe świętaJeśli nastąpi wzrost liczby zachorowań, Wielkanoc Polacy będą musieli spędzić w domach z najbliższą rodzinąMinister zdrowia stwierdził, że wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemicznejJeśli sytuacja się nie unormuje, czeka nas kolejna Wielkanoc w zamkniętych domach.
Hotelarze mają korzystać z luki prawnej w regulacjach obowiązujących przepisów pandemicznychW dokumencie stworzonym przez rządzących wskazano, że wolnych ma pozostać "50 proc. pokoi"Turyści relacjonują w sieci, że właściciele miejsc noclegowych wyłączają z użytku najmniejsze kwatery, a goście lądują w wieloosobowych pokojachOd samego początku kwestia obostrzeń, ich zasadność oraz sens, a przede wszystkim zgodność z prawem poddawana jest pod wątpliwość. Każda ze stron przekazuje swoje stanowisko w tej sprawie, jednak na ten moment trudno stwierdzić kto ma rację.Nie ulega jednak wątpliwości, że niektóre obostrzenia wprowadzane są w wyjątkowo kontrowersyjnych okolicznościach. Obecnie internet aż huczy od relacji turystów, którzy opowiadają, że hotelarze legalnie omijają obostrzenia, gdyż w rozporządzeniu znalazł się błąd słowny, który dopuszcza takie działania. Wszystko dzieje się zgodnie z literą obowiązującego prawa?
Każdy, kto będzie chciał wrócić do kraju z Czech lub Słowacji będzie musiał odbyć kwarantannę. Wyjątek stanowić będą osoby posiadające negatywny test na koronawirusa, bądź zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepienia26 lutego czeskie ministerstwo zdrowia odnotowało 14 tysięcy zakażeń wirusem. Na Słowacji zaś ponownie dochodzi do kilku tysięcy zakażeń w ciągu dnia. Na 5 milionowe państwo nie są to małe liczbyNa terenie Polski nie można zasłaniać ust i nosa przyłbicą, tzw. kominami, chustami, czy szalikami. Mogą one jednak stanowić uzupełnienie dla maseczek materiałowych lub chirurgicznychKraje Europy zaczęły planować politykę sanitarno-epidemiczną poprzez tygodniową średnią zakażeń. Oznacza to, że dzisiejsze 12 100 nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń, porównuje się do liczby zachorowań z 20 lutego, a nie z 26 lutego. Średnią ilość przypadków przekroczyła nie tylko Polska, ale właśnie Czechy i Słowacja. Wymusiło to powrócenie do obostrzeń, jakie od dziś dotkną każdego, kto będzie przekraczał nasze południowe granice. ???????? ???????? Od dziś po przyjeździe do Polski z Czech i Słowacji obowiązuje kwarantanna.❗ Z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami lub posiadających negatywny wynik testu.Więcej informacji:➡ https://t.co/6aCWHzVCDH pic.twitter.com/vEb4AUvWYJ— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 27, 2021
W poniedziałek odbyć ma się protest hotelarzy z województwa warmińsko-mazurskiegoOd soboty 27 lutego m.in. hotele mają zakaz przyjmowania gościMinister zdrowia zdecydował się na przywrócenie częściowego lockdownu tylko dla jednego województwa, co zdaniem przedsiębiorców jest niesprawiedliwePrzedsiębiorcy z Warmii i Mazur wprost mówią o tym, że swoje niezadowolenie względem zaostrzenia obostrzeń udowodnią w poniedziałek 1 marca podczas protestu w Warszawie. Do stolicy wybrać się może spora grupa hotelarzy, których biznesy ponownie zostały objęte restrykcjami.Od soboty 27 lutego w jednym województwie znów nie mogą działać galerie handlowe, kina, czy hotele i to właśnie hotelarze postanowili ogłosić protest. Nie chcą być objęci obostrzeniami i wskazują na brak logiki w kolejnych decyzjach rządzących.
Goszcząca w programie Radia Zet wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii komentowała obecną sytuację epidemiczną oraz możliwe terminy rozmrażania gospodarkiZdaniem Olgi Semeniuk ponownego uruchomienia funkcjonowania branży weselnej możemy spodziewać się na przełomie kwietnia i majaProwadząca rozmowę Beata Lubicka postanowiła zapytać przedstawicielkę rządu Prawa i Sprawiedliwość o to, czy wiceminister wie już, kiedy sama będzie mogła wziąć ślub. Wątek ten pojawiał się w poprzednich wystąpieniach Semeniuk, gdy wiceszefowa resortu wskazywała, że data powrotu działalności branży weselnej szczególnie ją interesuje.– Jestem świeżo po spotkaniu z branżą weselną, niestety z otwarciem celujemy w okres, kiedy będzie znacznie cieplej – przekazała członkini Prawa i Sprawiedliwości.I dodała: – Wtedy będziemy mogli część przedsięwzięć, eventów rodzinnych przenieść na otwartą przestrzeń, co oczywiście będzie związane z mniejszym ryzykiem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2.
Przypomnijmy, że wobec rozporządzenia od soboty 27 lutego, zmieniły się w istotny sposób przepisy dotyczące zasad zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej.Zakazane jest zasłanianie ust i nosa szalikami, chustami, a także stosowanie przyłbic.Minister @a_niedzielski w #MZ: Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. pic.twitter.com/yMSHEKMDRd— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 24, 2021Nowe przewidują obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy pomocy maseczek, przy czym nie precyzują, jaki rodzaj maseczek jest zgodny z literą prawa, co wywołuje liczne dyskusje.
W weekend w lokalu "Basen Piwny" w Warszawie odbywały się imprezy taneczne z udziałem dziesiątek młodych osóbImpreza była promowana przez inicjatywę "OtwieraMY!", mającą na celu promowanie wznawiania działalności lokali wbrew zaleceniom rząduNa nagraniu, które pojawiło się w sieci, zobaczyć możemy dziesiątki osób, które przebywają w tłumie bez maseczekŻadna z przedstawionych na nagraniu osób, które bawiły się w lokalu, nie przestrzegała rządowych obostrzeń mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Policjanci ochraniający KPRM zostali przyłapani na braku maseczek, których noszenie jest od niedawna obowiązkoweDo podobnych incydentów dochodziło również w Poznaniu i Wałczu - funkcjonariusze zostali ukarani ostrzeżeniami lub grzywnąKara za brak maseczki w przestrzeni publicznej może wynieść nawet 1000 zł - mandat został nałożony już na przeszło 280 000 Polek i PolakówCzy policjanci łamiący obostrzenia narzucone przez rząd są bezkarni? Okazuje się, że coraz częściej wyciągane są wobec nich konsekwencje.
Robert Mazurek w "Porannej rozmowie" gościł dr Artura Zaczyńskiego, szefa szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym oraz członka Rady Medycznej przy premierzeLekarz wprost stwierdził, że trzeba przygotować się na to, iż tegoroczna Wielkanoc będzie wyglądać tak samo, jak ta zeszłorocznaWskazał, że wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej w kraju, a ta obecnie nie jest dobraPrognozy mówią, że nadal odnotowywany będzie wzrost zachorowańNie podano informacji na temat planowanych tymczasowych obostrzeń na czas świątW piątek dr Zaczyński będący członkiem Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim zdradził najbardziej prawdopodobny scenariusz dotyczący Wielkanocy. Polacy wyczekujący tłumnych spotkań z rodziną i najbliższymi nie będą zadowoleni z jego słów.Robert Mazurek w "Porannej rozmowie" w RMF FM poruszył wraz z dr. Zaczyńskim wiele istotnych kwestii, lecz największe zainteresowanie wzbudzi wypowiedź dotycząca najbliższych świąt. Niestety wszystko wskazuje na to, że w tym roku również oczekiwać można zaleceń utrzymywania dystansu.
Według danych zaprezentowanych w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia minionej doby odnotowano 6170 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.Warto jednak pamiętać, że wyniki publikowane po weekendzie zwyczajowo są nieco niższe. Analizując dane z tygodnia na tydzień, nadal obserwujemy wyraźną tendencję wzrostową.Resort zdrowia poinformował ponadto o śmierci 32 osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa otrzymało 1 801 083 osób.łódzkiego (235), warmińsko – mazurskiego (202), zachodniopomorskiego (188), świętokrzyskiego (128), lubelskiego (122), opolskiego (122), podlaskiego (86). 176 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 8, 2021
Wobec nadchodzącej wielkimi krokami Wielkanocy media coraz częściej usiłują wypytać przedstawicieli rządu o możliwe restrykcje, które będą obowiązywały w trakcie najbliższych świąt.Goszczący w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska został zapytany o obostrzenia, jakie mogą zostać wprowadzone przez rząd. Wiceszef resortu przekazał, że na ten moment nic nie jest jeszcze przesądzone, jednak to właśnie na przełomie marca i kwietnia, a zatem w okresie tuż przed Wielkanocą, powinniśmy spodziewać się szczytu zachorowań.
Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na delikatne poluzowanie obostrzeń. Otworzono kina, teatry, baseny, a także szkoły podstawowe dla klas 1-3Do Polski właśnie wkroczyła długo zapowiadana trzecia fala zachorowań. Najgorsza sytuacja miała miejsce na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu. Obecnie pozytywne wyniki testów napływają w ogromnej części z Mazowsza i LubuskiegoPowrócono do dawnych zasad na Warmii i Mazurach. Województwo pomorskie zetknie się z zakazami już od 13 marca. Jak donosi RMF FM, w piątek mają najpewniej zostać ogłoszone zakazy dla mieszkańców województwa mazowieckiego i lubuskiegoDodatkowe obostrzenia będą obowiązywać do 20 marca w regionach, na które już nałożono zakazy. Zjednoczona Prawica nie wyklucza jednak kolejnego przedłużenia terminu zniesienia restrykcji. Co więcej, dawne przepisy mają objąć kolejne dwa rejony Polski. W ciągu jednej doby wykryto aż 17 260 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwsze miejsce zajęło województwo mazowieckie z wynikiem 2596 chorych. Tuż za nim uplasowało się województwo śląskie z 2452 dodatnimi wynikami testów. Podium zamyka Małopolska z wynikiem 1497 zakażeń.
Nauka hybrydowa w klasach I-III odbywać się będzie od poniedziałku w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, lubuskim i mazowieckimW pozostałych województwach edukacja tych roczników pozostaje bez zmianPrzemysław Czarnek ocenia, że powrót do szkół możliwy jest jeszcze w kwietniuJak wyglądać będzie powrót do szkół od najbliższego poniedziałku? Trzeba przyznać, że sytuacja trochę się pokomplikowała.
Rodzice coraz częściej występują z apelem do dyrekcji o umożliwienie uczniom edukacji stacjonarnejW wielu przypadkach jest to niemożliwe - szkoły często nie dysponują odpowiednim sprzętem, który mogliby udostępnić w salach uczniomZgodnie z rządowym rozporządzeniem - od 22 marca nauka zdalna powraca w całej PolsceNawet uczniowie, którzy początkowo cieszyli się z możliwości nauki zdalnej, coraz częściej zabiegają o to, by lekcje znów odbywały się w salach szkolnych.
Dziennikarze RMF FM przekazali nieoficjalne informacje o następnych krokach Prawa i Sprawiedliwości. Rządzący mają wydłużyć okres obowiązywania zasad sanitarno-epidemicznych. "Perspektywa oddala się na czas bliższy majówce" - czytamy na stronie rozgłośni. Obostrzenia najprawdopodobniej nie zostaną podzielone na poszczególne regiony.
Od dwóch dni rządzący przenieśli obostrzenia z Warmii i Mazur na całą Polskę. Wszystko po wykazaniu 25 tysięcy nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusaNiedzielski jeszcze wczoraj zapewniał, iż na razie trzeba dać działać obecnym obostrzeniom, a gospodarka zostanie rozmrożona, gdy tylko "pandemia odpuści"Dziś, w rozmowie z Danutą Holecką, Niedzielski podał, iż nie można wykluczyć zaostrzenia przepisówAdam Niedzielski przyznał, że nie spodziewał się aż takiego rozwoju pandemii. Obecnie panujące zasady sanitarne określił jako "trudne decyzje" rządu. - Skala rozwoju pandemii, szczególnie w ostatnich dniach, jest bardzo dynamiczna. Początkowo spodziewaliśmy się, że będzie na średnim poziomie 12 tys. zachorowań dziennie, a w tej chwili widzimy 20 tys. więc w tej chwili wzrost związany z mutacją brytyjską jest ogromny i dlatego musimy podejmować trudne decyzje - podał na antenie TVP.
Kiedy i w jakich okolicznościach możemy zrezygnować z maseczek? Odpowiedź można znaleźć w zaleceniach.
Nowe rozporządzenie dot. obostrzeń w piątek pojawiło się w dzienniku ustaw.Dowiadujemy się z niego, jakie miejsca dokładnie będą zamknięte, a jakie pozostaną otwarte. Pojawia się parę zaskoczeń - zamknięto np. otwarte wcześniej od dłuższego czasu kasyna, a otwartymi pozostawiono biblioteki i kościoły.Wszędzie tam, gdzie można się poruszać, zachowany ma zostać reżim sanitarny.
Od jutra, czyli od 22 marca do 11 kwietnia klasy I-III szkół podstawowych będą uczyć się w trybie zdalnym. W Dzienniku Ustaw już opublikowano odpowiednie rozporządzeniePrzemysław Czarnek zmienił poprzednie rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, uzupełniając je o dodatkowe przepisy, a takżę wyjątki, umożliwiające naukę w trybie stacjonarnymPrzedłużono między innymi nauczanie zdalne w szkołach ponadpodstawowych, ponadpodstawowych, a także placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowegoRozporządzenie o nauczaniu zdalnym zostało podpisane 18 marca. Minister edukacji rozpisał szczegółowe zasady prowadzenia edukacji w trybie alternatywnym. Działanie podjęto przed wzgląd na stale utrzymujący się, wysoki poziom zachorowań. Eksperci tłumaczyli, że nie sama szkoła jest zagrożeniem, a wykorzystywana przez dzieci komunikacja miejska. Przede wszystkim niezwykle ważne jest ułożenie planów zajęć tak, by były one dostosowane do możliwości uczniów i uczennic. Warto pamiętać, iż szkoła powinna udostępniać sprzęt dzieciom, których opiekunowie nie mogą pozwolić sobie na zakup elektroniki.