wtv.pl > Polska > Czy rolnicy mogą otrzymać emerytury stażowe?
Iberion Iberion
Iberion Iberion 16.03.2024 10:07

Czy rolnicy mogą otrzymać emerytury stażowe?

ciągnik
Fot. Pixabay/Tama66

Emerytury stażowe to temat często dyskutowany w ostatnich miesiącach – ich wprowadzenie zostało zapowiedziane już w ubiegłym roku. Sejm pracował dotychczas nad dwoma projektami ustaw, nie mogąc w tym zakresie osiągnąć konsensusu, jednak teraz wykrystalizowało się jedno z rozwiązań. Obawę budziła dotychczas również niejasna sytuacja rolników w kontekście emerytur stażowych. Czym dokładnie są emerytury stażowe? Czy rolnicy również będą mogli z nich skorzystać?

Emerytury stażowe – co to jest?

Emerytury stażowe stanowią dopełnienie funkcjonującego dziś systemu powszechnych ubezpieczeń społecznych. W myśl podstawowych przepisów, na emeryturę może przejść każdy, kto osiągnął odpowiedni wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn), oraz posiada na swoim koncie odpowiednią liczbę tzw. lat składkowych (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn).

W przypadku emerytur stażowych nie istnieje jednak konieczność osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego – istotna jest wyłącznie liczba przepracowanych lat. Eksperci z sektora biznes i finanse wielokrotnie na przestrzeni lat apelowali o wprowadzenie takich zmian do polskiego systemu ubezpieczeń. Rezultatem tychże nawoływań było procedowanie w Sejmie dwóch projektów ustaw, mających na celu wprowadzenie emerytur stażowych.

W obu przypadkach projekty różnią się głównie ilością lat, jakie obywatel musi przepracować, by udać się na emeryturę stażową. Projekt prezydencki mówi o 39 latach dla kobiet i 44 latach dla mężczyzn, z kolei projekt obywatelski chciałby emerytur stażowych dla kobiet po przepracowaniu 35 lat, a dla mężczyzn – 40.

Żaden z powyższych nie ujrzy jednak światła dziennego, bowiem po wyborach parlamentarnych z 2023 roku, do Sejmu wpłynął trzeci projekt ustawy o emeryturach stażowych – tym razem rządowy. W jego zamyśle emerytury stażowe będą dostępne dla kobiet, które przepracowały 38 lat, oraz mężczyzn, którzy mogą poszczycić się przepracowaniem 43 lat.

Emerytury stażowe dla rolników – czy jest taka możliwość?

Koncepcja emerytur stażowych powstała przede wszystkim z myślą o osobach, które stosunkowo wcześnie zaczęły pracę zawodową. Bardzo często nie są one w stanie (z przyczyn zdrowotnych) pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, niezwykle szybko osiągając jednak wymagany dla otrzymania emerytury czas pracy.

O ile natura emerytur stażowych była relatywnie jasna, o tyle sytuacja rolników w ich kontekście była dotychczas pewną niewiadomą. Niemniej, jak donoszą najświeższe wiadomości rolnicze, emerytury stażowe dla rolników również będą dostępne! Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku pozostałych grup zawodowych liczących na emerytury stażowe, tak samo rolnicy muszą przez wyżej wskazywany okres podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Powiązane