wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Powrót do szkół. MEiN opublikowało nowe zasady organizacji pracy szkół

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Powrót do szkół na nowych zasadach. MEiN opublikowało nowe wytyczne dotyczące nauki w szkołach w poszczególnych województwach. W kilku z nich ponownie wprowadzona zostanie edukacja hybrydowa, w innych dzieci wciąż będą mogły od

  • Nauka hybrydowa w klasach I-III odbywać się będzie od poniedziałku w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, lubuskim i mazowieckim

  • W pozostałych województwach edukacja tych roczników pozostaje bez zmian

  • Przemysław Czarnek ocenia, że powrót do szkół możliwy jest jeszcze w kwietniu

Jak wyglądać będzie powrót do szkół od najbliższego poniedziałku? Trzeba przyznać, że sytuacja trochę się pokomplikowała. 

Powrót do szkół w różnych województwach 

Na stronie Ministerstwa Nauki i Edukacji pojawiły się nowe informacje dotyczące wytycznych w sprawie edukacji w szkołach podstawowych w różnych województwach. W związku z ogłoszeniem przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaostrzenia obostrzeń w mazowieckim i lubuskim, tamtejsze szkoły muszą dostosować się do nowych zasad. 

Chodzi o powrót do szkół uczniów z klas I-III szkół podstawowych. W przypadku województwa warmińsko-mazurskiego, a od niedawna również pomorskiego, mowa jest o nauce hybrydowej. Oznacza to, że w klasach może przebywać tylko 50 % ogólnej liczby uczniów. 

Pozostali edukować muszą się zdalnie, za pomocą komputerów w domach. Nauczanie takie powinno odbywać się naprzemiennie, tzn. grupa, która zmuszona została do pozostaniu w domu, po jakimś czasie powinna zostać wymieniona z tą, której przyszło spędzać czas w klasie. 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, do warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, od poniedziałku dołączyć mają dwa kolejne województwa. Chodzi o lubuskie oraz mazowieckie - w tych rejonach również wprowadzona zostać ma nauka hybrydowa. 

Co dalej ze szkołą?

Choć jeszcze miesiąc temu pojawiały się w przestrzeni publicznej głosy na temat ewentualnego powrotu do szkół uczniów ze starszych roczników jeszcze w marcu, dziś chyba nikt nie łudzi się tym, że jest to możliwe

Informacje na temat kolejnej planowanej daty wznowienia nauki stacjonarnej przekazał na antenie TVP Info minister edukacji. Jeśli wierzyć słowom Przemysława Czarnka, rząd przygotowuje się do otwarcia szkół w kwietniu

- Jeżeli uda się powstrzymać tę trzecią falę koronawiursa – a mam nadzieję, że tak będzie dzięki odpowiedzialności całego społeczeństwa – to rzeczywiście jest możliwy powrót do nauczania stacjonarnego w perspektywie poświątecznej, czyli perspektywie jakiegoś półtora miesiąca. Kwiecień jest realny - powiadomił minister. 

Jak dodał, scenariusz taki jest rozpatrywany w dyskusji ze specjalistami, którzy mają zadecydować o tym, co jest obecnie najlepszym rozwiązaniem dla polskich uczniów. 

- Mamy opracowane wszystkie wytyczne, zalecenia sanitarne wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia - powiedział Przemysław Czarnek. 

Źródło: wp.pl, gov.pl, wyborcza.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 29-latka wyszła ze szpitala i zmarła. Tragedia w Łęcznej

  • Polsat i TVP dostały 5,3 mln zł na promocję działań rządu. Odpowiedź na interpelację

  • Ekspert skomentował szczegóły opieki Jarosława Kaczyńskiego nad kotem

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >