Obostrzenia nowe. pixnio.com/BicanskiŹródło: pixnio.com/Bicanski
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 23 Lutego 2021

Nowe obostrzenia. W nocy opublikowano rozporządzenie

Nowe obostrzenia obowiązują już dzisiaj. Tuż przed północą opublikowano rozporządzenie, w którym zapisane zostały kolejne zmiany w zasadach funkcjonowania w czasie pandemii koronawirusa. O szczególną uwagę proszeni są bywalcy kasyn i pensjonariusze uzdrowisk.

  • Przed północą w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie dotyczące nowych obostrzeń
  • Obejmuje ono m.in. zasady odbywania kwarantanny po powrocie zza granicy
  • Szczególne zmiany zaszły również w funkcjonowaniu kasyn i uzdrowisk

Nowe obostrzenia obowiązują już od dzisiaj! Należy zastosować się do nich bezzwłocznie. 

Lista nowych obostrzeń

Nieustające zmiany dotyczące obostrzeń mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa to dla większości Polaków już chleb powszedni. Wprowadzanie ograniczeń w funkcjonowaniu, luzowanie ich, a następnie kolejne zaostrzenia są już niemal na porządku dziennym i wszyscy zdołaliśmy się do nich przyzwyczaić. 

Nic dziwnego zatem, że w środku nocy w Dzienniku Ustaw nieoczekiwanie pojawiło się kolejne rozporządzenie dotyczące zasad działalności niektórych placówek, czy reorganizacja regulaminów spotkań w dużych grupach osób. 

Głośny wniosek o 500 plus za okres ciąży nie został odrzuconyGłośny wniosek o 500 plus za okres ciąży nie został odrzuconyCzytaj dalej

Okazuje się jednak, że tym razem Polakom nie pozostawiono okresu kilku dni na przygotowanie się do nowych zmian. Nowe obostrzenia obowiązują zatem już od dzisiaj, a ich przestrzeganie jest absolutnie obowiązkowe. 

O szczególną uwagę proszone są zatem osoby planujące wyjazdy zagraniczne, bywalcy kasyn, czy pensjonariusze ośrodków rehabilitacyjnych i uzdrowisk. Główne zmiany w funkcjonowaniu dotyczą właśnie ich. 

Nieoczekiwane zmiany 

Już od dziś osoby powracające zza granicy do Polski, chcąc uniknąć obowiązkowej kwarantanny, muszą wykazać odpowiednim służbom dokument poświadczający wakcynację szczepionką dopuszczoną na terenie Unii Europejskiej. Zwolnieni z takiej konieczności są jedynie uczniowie, studenci oraz ich opiekunowie, którzy pobierają naukę w Polsce lub krajach sąsiednich. 

Obostrzenia dotyczą również nowych zasad funkcjonowania kasyn. Te, choć zostały już otwarte, nie mogą od dziś serwować swoim klientom napojów, ani posiłków. Obowiązuje również dystans społeczny - na 15 mkw lokalu może przebywać tylko 1 osoba. 

Kolejne ograniczenie dotyczy pensjonariuszy ośrodków rehabilitacyjnych i uzdrowisk. Chcąc dostać się do takiej placówki, trzeba będzie wykazać negatywny test na koronawirusa, zrealizowany nie później niż na sześć dni przed przyjazdem do kurortu leczniczego. 

Zmianom ulegają również zasady dotyczące zebrań - z ograniczenia do 5 uczestników wyłączone zostają konkursy na referendarzy sądowych i asystentów sędziów

Kolejne obostrzenia mogą wejść w życie już 1 marca. Jak zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski, mogą dotyczyć m.in. noszenia maseczek. Zwiększenie się liczby zakażeń brytyjskim wariantem koronawirusa doprowadziło specjalistów do wniosków, że przyłbice mogą okazać się niewystarczającym środkiem ochrony przed chorobą

Artykuły polecane przez redakcję WTV: