RMF FM: W piątek rząd może ogłosić dodatkowe obostrzenia dla Mazowsza i Lubuskiego
Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na delikatne poluzowanie obostrzeń. Otworzono kina, teatry, baseny, a także szkoły podstawowe dla klas 1-3
Do Polski właśnie wkroczyła długo zapowiadana trzecia fala zachorowań. Najgorsza sytuacja miała miejsce na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu. Obecnie pozytywne wyniki testów napływają w ogromnej części z Mazowsza i Lubuskiego
Powrócono do dawnych zasad na Warmii i Mazurach. Województwo pomorskie zetknie się z zakazami już od 13 marca. Jak donosi RMF FM, w piątek mają najpewniej zostać ogłoszone zakazy dla mieszkańców województwa mazowieckiego i lubuskiego
Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywać do 20 marca w regionach, na które już nałożono zakazy. Zjednoczona Prawica nie wyklucza jednak kolejnego przedłużenia terminu zniesienia restrykcji. Co więcej, dawne przepisy mają objąć kolejne dwa rejony Polski.
W ciągu jednej doby wykryto aż 17 260 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwsze miejsce zajęło województwo mazowieckie z wynikiem 2596 chorych. Tuż za nim uplasowało się województwo śląskie z 2452 dodatnimi wynikami testów. Podium zamyka Małopolska z wynikiem 1497 zakażeń.
Nowe obostrzenia dla Mazowsza i Lubuskiego. Mają wejść już w piątek
Co ciekawe, spada liczba zakażeń na Pomorzu, gdzie wykryto blisko 1200 przypadków. Na Warmii zaś odnotowano niewiele ponad 1250 chorych. W 9 województwach uruchomiono już szpitale rezerwowe. RMF FM dotarło do wiadomości o kolejnych obostrzeniach. W nowych województwach ma dojść do wprowadzenia nauczania hybrydowego dla klas 1-3. Zmniejszyłoby to liczbę uczniów znajdujących się w szkołach. Mowa także o zamknięciu kin, teatrów, pozostały instytucji kultury, a także zawieszeniu prac galerii handlowych.
Może również dojść do zawieszenia prac obiektów sportowych. Mogą one być dostępne jedynie dla osób podejmujących aktywności fizyczne zawodowo, a nie amatorsko. Rząd, po ewentualnym wprowadzeniu zmian, poszerzyłby grupę województw, które wróciły do dawnych restrykcji.
Należy zaznaczyć, że są to doniesienia nieoficjalne. Nie zostały one potwierdzone przez członków Rady Ministrów, premiera, czy też parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości.
RMF FM wskazuje również na obostrzenia, które przejściowo mogą obowiązywać na terenie całego kraju. Tuż przed świętami może dojść do zamknięcia galerii handlowych celem ograniczenia liczby osób tłoczących się w sklepach. Tę zmianę rządowi mają proponować eksperci. Przypomnijmy, że rekomendacje o polityce epidemicznej wydają przedstawiciele Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów.
Od 27 grudnia do 10 marca wykonano 4 086 863 szczepień. Pierwszą dawkę przyjęło już 2 641 693 pacjentów. Drugą zaś 1 445 170 osób. Zniesienie obostrzeń może umożliwić jedynie postęp procesu szczepień. Obecnie, a także w ciągu najbliższych miesięcy, nie będziemy mogli stwierdzić odporności populacyjnej.
Obecnie najlepsza sytuacja epidemiczna ma miejsce w województwie opolskim i świętokrzyskim, gdzie stwierdzono poniżej 500 chorych.
Zgodnie z nowymi przepisami nos i usta należy zasłaniać maseczką. Przyłbicie, szale oraz elementy ubioru mogą służyć jedynie jako uzupełnienie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Zmiany ws. szczepień. Pacjenci nie przyjmą dawki dalej niż 100 km od domu
Andrzej Duda przyłapany na nartach. Dziennikarze opisali spotkanie z prezydentem
źródło: [RMF FM]