wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

RMF FM: W piątek rząd może ogłosić dodatkowe obostrzenia dla Mazowsza i Lubuskiego

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Nowe obostrzenia mogą zostać ogłoszone już w piątek. Dziennikarze RMF FM przekazali najnowsze informacje dotyczące prawdopodobnych scenariuszy. Kolejne restrykcje i zasady sanitarno-epidemiczne mają najpewniej objąć mieszkańców Mazowsza i Lubuskieg

  • Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na delikatne poluzowanie obostrzeń. Otworzono kina, teatry, baseny, a także szkoły podstawowe dla klas 1-3

  • Do Polski właśnie wkroczyła długo zapowiadana trzecia fala zachorowań. Najgorsza sytuacja miała miejsce na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu. Obecnie pozytywne wyniki testów napływają w ogromnej części z Mazowsza i Lubuskiego

  • Powrócono do dawnych zasad na Warmii i Mazurach. Województwo pomorskie zetknie się z zakazami już od 13 marca. Jak donosi RMF FM, w piątek mają najpewniej zostać ogłoszone zakazy dla mieszkańców województwa mazowieckiego i lubuskiego

Dodatkowe obostrzenia będą obowiązywać do 20 marca w regionach, na które już nałożono zakazy. Zjednoczona Prawica nie wyklucza jednak kolejnego przedłużenia terminu zniesienia restrykcji. Co więcej, dawne przepisy mają objąć kolejne dwa rejony Polski. 

W ciągu jednej doby wykryto aż 17 260 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Pierwsze miejsce zajęło województwo mazowieckie z wynikiem 2596 chorych. Tuż za nim uplasowało się województwo śląskie z 2452 dodatnimi wynikami testów. Podium zamyka Małopolska z wynikiem 1497 zakażeń. 

Nowe obostrzenia dla Mazowsza i Lubuskiego. Mają wejść już w piątek

Co ciekawe, spada liczba zakażeń na Pomorzu, gdzie wykryto blisko 1200 przypadków. Na Warmii zaś odnotowano niewiele ponad 1250 chorych. W 9 województwach uruchomiono już szpitale rezerwowe. RMF FM dotarło do wiadomości o kolejnych obostrzeniach. W nowych województwach ma dojść do wprowadzenia nauczania hybrydowego dla klas 1-3. Zmniejszyłoby to liczbę uczniów znajdujących się w szkołach. Mowa także o zamknięciu kin, teatrów, pozostały instytucji kultury, a także zawieszeniu prac galerii handlowych.

Może również dojść do zawieszenia prac obiektów sportowych. Mogą one być dostępne jedynie dla osób podejmujących aktywności fizyczne zawodowo, a nie amatorsko. Rząd, po ewentualnym wprowadzeniu zmian, poszerzyłby grupę województw, które wróciły do dawnych restrykcji. 

Należy zaznaczyć, że są to doniesienia nieoficjalne. Nie zostały one potwierdzone przez członków Rady Ministrów, premiera, czy też parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości. 

RMF FM wskazuje również na obostrzenia, które przejściowo mogą obowiązywać na terenie całego kraju. Tuż przed świętami może dojść do zamknięcia galerii handlowych celem ograniczenia liczby osób tłoczących się w sklepach. Tę zmianę rządowi mają proponować eksperci. Przypomnijmy, że rekomendacje o polityce epidemicznej wydają przedstawiciele Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów.

Od 27 grudnia do 10 marca wykonano 4 086 863 szczepień. Pierwszą dawkę przyjęło już 2 641 693 pacjentów. Drugą zaś 1 445 170 osób. Zniesienie obostrzeń może umożliwić jedynie postęp procesu szczepień. Obecnie, a także w ciągu najbliższych miesięcy, nie będziemy mogli stwierdzić odporności populacyjnej. 

Obecnie najlepsza sytuacja epidemiczna ma miejsce w województwie opolskim i świętokrzyskim, gdzie stwierdzono poniżej 500 chorych. 

Zgodnie z nowymi przepisami nos i usta należy zasłaniać maseczką. Przyłbicie, szale oraz elementy ubioru mogą służyć jedynie jako uzupełnienie. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [RMF FM]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >