wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niedzielski w TVP Info: Nie można wykluczyć kolejnych obostrzeń

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

W "Gościu Wiadomości" Adam Niedzielski został zapytany o możliwość wprowadzenia głębszego lockdownu. Minister zdrowia powiedział wprost, że nie można wykluczyć zaostrzenia obostrzeń. Nieoficjalne doniesienia o ograniczeniu przemieszczania się je

  • Od dwóch dni rządzący przenieśli obostrzenia z Warmii i Mazur na całą Polskę. Wszystko po wykazaniu 25 tysięcy nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa

  • Niedzielski jeszcze wczoraj zapewniał, iż na razie trzeba dać działać obecnym obostrzeniom, a gospodarka zostanie rozmrożona, gdy tylko "pandemia odpuści"

  • Dziś, w rozmowie z Danutą Holecką, Niedzielski podał, iż nie można wykluczyć zaostrzenia przepisów

Adam Niedzielski przyznał, że nie spodziewał się aż takiego rozwoju pandemii. Obecnie panujące zasady sanitarne określił jako "trudne decyzje" rządu. 

- Skala rozwoju pandemii, szczególnie w ostatnich dniach, jest bardzo dynamiczna. Początkowo spodziewaliśmy się, że będzie na średnim poziomie 12 tys. zachorowań dziennie, a w tej chwili widzimy 20 tys. więc w tej chwili wzrost związany z mutacją brytyjską jest ogromny i dlatego musimy podejmować trudne decyzje - podał na antenie TVP. 

Adam Niedzielski ostrzega przez czarnym scenariuszem

- Przewidujemy różne scenariusze. Niestety to przyśpieszenie przemawia za realizacjami czarnych scenariuszy. To dalszy przyrost. Najgorsze będą najbliższe trzy tygodnie. Ten średni poziom może wzrosnąć do poziomu średnio 25 tysięcy zakażeń - dodał. Danuta Holecka spytała, czy powinniśmy spodziewać się powtórki z włoskiego scenariusza. Adam Niedzielski uspokoił widzów, wskazując na dobre przygotowanie rządu i sprawny aparat wojewodów wykonawczych. 

Minister był pytany także o to, czy prawdopodobny jest "jeszcze głębszy lockdown, jeszcze większe przykręcenie śruby, bo tak będzie trzeba". W odpowiedzi stwierdził, że "niestety nie można wykluczyć takiej perspektywy".

Wypowiedź Niedzielskiego z czwartku

Wciąż trwa poszerzanie zasobu łóżek dla osób chorych na koronawirusa. Rząd nieustannie szuka kolejnych obostrzeń, które mogłyby uchronić nas przez transmisją zachorowań. Działania te Niedzielski obiecywał podczas wczorajszej rozmowy w Polsat News. - Będziemy poszukiwali następnego stopnia obostrzeń, ale to sytuacja hipotetyczna - komentował, obiecując sprawne zadziałanie obecnie obowiązujących zasad.

- Dajmy działać obostrzeniom, które zostaną wprowadzone od soboty. W województwie warmińsko-mazurskim wzrost zakażeń został niemal wygaszony. Dzięki obostrzeniom - uspokajał. Dziś w "Gościu Wiadomości" minister nie mówił o sytuacji hipotetycznej, a o realnej możliwości zadecydowania o kolejnych zmianach. - Nie można wykluczyć takiej perspektywy. Jak przypomnimy sobie wiosnę, to mniejsze poziomy zachorowań, przynosiły inny poziom dyscypliny - zaczął. 

- Teraz oswoiliśmy wirusa, jesteśmy do niego przyzwyczajeni. Nie jestem przekonany, czy obecne restrykcje wpłyną na nasze zachowania. W ostatnim czasie, jak patrzymy na sytuacje z Krupówek, to widzimy, że mimo 10-15 tysięcy zachorowań poziom przejęcia sytuacją nie był zbyt duży - dodawał. 

Adam Niedzielski nie ma już wielu możliwości. Teoretycznie Rada Ministrów może wprowadzić jedynie zakaz lub ograniczenia dotyczące przemieszczania się lub znacznie ograniczyć limity osobowe w związkach wyznaniowych. Decyzje są podejmowane po przyjęciu rekomendacji Rady Medycznej. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Daniel Obajtek zabrał głos ws. pracy syna Beaty Szydło. „Dlaczego miałem mu nie pomóc?”

  • Sprzeciw rodziców wobec nauki zdalnej. Wysyłają pisma prosto do dyrekcji

  • KRRiT stanowczo skrytykowała TVP. Poszło o materiały dot. aborcji

Źródło: [TVP Info "Gość Wiadomości"]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >