wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Nauczanie zdalne w najmłodszych klasach wchodzi w życie od jutra

21 Marca 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Od 22 marca nauczanie zdalne zaczyna obowiązywać również najmłodsze roczniki. Rodzice i dzieci powinni dokładnie zapoznać się z przepisami. Przemysław Czarnek dopuścił wyjątki oraz ustalił dokładne zasady, do jakich należy stosować się aż do 11 kwi

  • Od jutra, czyli od 22 marca do 11 kwietnia klasy I-III szkół podstawowych będą uczyć się w trybie zdalnym. W Dzienniku Ustaw już opublikowano odpowiednie rozporządzenie

  • Przemysław Czarnek zmienił poprzednie rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, uzupełniając je o dodatkowe przepisy, a takżę wyjątki, umożliwiające naukę w trybie stacjonarnym

  • Przedłużono między innymi nauczanie zdalne w szkołach ponadpodstawowych, ponadpodstawowych, a także placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego

Rozporządzenie o nauczaniu zdalnym zostało podpisane 18 marca. Minister edukacji rozpisał szczegółowe zasady prowadzenia edukacji w trybie alternatywnym. Działanie podjęto przed wzgląd na stale utrzymujący się, wysoki poziom zachorowań. Eksperci tłumaczyli, że nie sama szkoła jest zagrożeniem, a wykorzystywana przez dzieci komunikacja miejska. 

Przede wszystkim niezwykle ważne jest ułożenie planów zajęć tak, by były one dostosowane do możliwości uczniów i uczennic. Warto pamiętać, iż szkoła powinna udostępniać sprzęt dzieciom, których opiekunowie nie mogą pozwolić sobie na zakup elektroniki. 

Od jutra nauczanie zdalne obowiązuje wszystkich uczniów. Na co zwrócić uwagę? 

Nauczanie zdalne nie obowiązuje uczniów z niepełnosprawnościami lub w sytuacji finansowej, uniemożliwiającej pobieranie edukacji z domu. Wówczas, po uprzednim zgłoszeniu problemu, dyrekcja ma obowiązek zapewnić warunki do kształcenia na terenie placówki. 

Przemysław Czarnek uwzględnił sytuację uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i średnich. Dyrektorzy nadal mogą organizować konsultacje indywidualne. Dopuszczono także sesje w małych grupach, przy zachowaniu zasad sanitarnych. Nie jest to jednak obowiązek pedagogów. Nauczanie zdalne może objąć również zajęcia uzupełniające bądź wyrównawcze.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zezwoliło na udostępnianie sal lekcyjnych na rzecz przeprowadzania konkursów, turniejów oraz olimpiad. Należy pamiętać, że wszelkie wyjątki od nauczania zdalnego nie zwalniają od przestrzegania przepisów. Dystans społeczny, zasłanianie ust oraz nosa, wietrzenie klas, czy też dezynfekcja rąk wciąż obowiązuje. 

szkoła podstawowa oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne jest zobowiązana do prowadzenia działalności opiekuńczej dla dzieci osób, które zawodowo zajmują się zwalczaniem oraz zapobieganiem rozwoju kryzysu epidemicznego. Rodzice, którzy chcą korzystać z opieki, muszą przedłożyć odpowiedni wniosek do dyrektora danej palcówki. 

Zjednoczona Prawica nie zmieniła przepisów dotyczących procesu organizowania praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami. Nowymi zasadami nie objęto również szkół i placówek specjalnych. 

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 849 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najgorsza sytuacja ma miejsce w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Odnotowano śmierć 140 osób. Polska przekroczyła także próg 5 milionów pacjentów, którzy przyjęli pierwszą bądź obie dawki szczepienia jednym z dopuszczonych preparatów. Według informacji Przemysława Czarnka, ponad 90% nauczycieli już przyjęło preparaty. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV]

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >