Nauczanie zdalne w najmłodszych klasach wchodzi w życie od jutra
Od jutra, czyli od 22 marca do 11 kwietnia klasy I-III szkół podstawowych będą uczyć się w trybie zdalnym. W Dzienniku Ustaw już opublikowano odpowiednie rozporządzenie
Przemysław Czarnek zmienił poprzednie rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, uzupełniając je o dodatkowe przepisy, a takżę wyjątki, umożliwiające naukę w trybie stacjonarnym
Przedłużono między innymi nauczanie zdalne w szkołach ponadpodstawowych, ponadpodstawowych, a także placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego
Rozporządzenie o nauczaniu zdalnym zostało podpisane 18 marca. Minister edukacji rozpisał szczegółowe zasady prowadzenia edukacji w trybie alternatywnym. Działanie podjęto przed wzgląd na stale utrzymujący się, wysoki poziom zachorowań. Eksperci tłumaczyli, że nie sama szkoła jest zagrożeniem, a wykorzystywana przez dzieci komunikacja miejska.
Przede wszystkim niezwykle ważne jest ułożenie planów zajęć tak, by były one dostosowane do możliwości uczniów i uczennic. Warto pamiętać, iż szkoła powinna udostępniać sprzęt dzieciom, których opiekunowie nie mogą pozwolić sobie na zakup elektroniki.
Od jutra nauczanie zdalne obowiązuje wszystkich uczniów. Na co zwrócić uwagę?
Nauczanie zdalne nie obowiązuje uczniów z niepełnosprawnościami lub w sytuacji finansowej, uniemożliwiającej pobieranie edukacji z domu. Wówczas, po uprzednim zgłoszeniu problemu, dyrekcja ma obowiązek zapewnić warunki do kształcenia na terenie placówki.
Przemysław Czarnek uwzględnił sytuację uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i średnich. Dyrektorzy nadal mogą organizować konsultacje indywidualne. Dopuszczono także sesje w małych grupach, przy zachowaniu zasad sanitarnych. Nie jest to jednak obowiązek pedagogów. Nauczanie zdalne może objąć również zajęcia uzupełniające bądź wyrównawcze.
Ministerstwo Edukacji i Nauki zezwoliło na udostępnianie sal lekcyjnych na rzecz przeprowadzania konkursów, turniejów oraz olimpiad. Należy pamiętać, że wszelkie wyjątki od nauczania zdalnego nie zwalniają od przestrzegania przepisów. Dystans społeczny, zasłanianie ust oraz nosa, wietrzenie klas, czy też dezynfekcja rąk wciąż obowiązuje.
szkoła podstawowa oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne jest zobowiązana do prowadzenia działalności opiekuńczej dla dzieci osób, które zawodowo zajmują się zwalczaniem oraz zapobieganiem rozwoju kryzysu epidemicznego. Rodzice, którzy chcą korzystać z opieki, muszą przedłożyć odpowiedni wniosek do dyrektora danej palcówki.
Zjednoczona Prawica nie zmieniła przepisów dotyczących procesu organizowania praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami. Nowymi zasadami nie objęto również szkół i placówek specjalnych.
Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 849 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najgorsza sytuacja ma miejsce w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Odnotowano śmierć 140 osób. Polska przekroczyła także próg 5 milionów pacjentów, którzy przyjęli pierwszą bądź obie dawki szczepienia jednym z dopuszczonych preparatów. Według informacji Przemysława Czarnka, ponad 90% nauczycieli już przyjęło preparaty.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Szef KPRM o osobach, które nie stawią się na szczepienie: "Spadają na koniec kolejki"
Iwan Komarenko bez maseczki na proteście koronasceptyków. Policjant poprosił o wspólne zdjęcie
Źródło: [GOV]