wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Turyści masowo bez maseczek. Prawie 300 mandatów zostało wypisanych przez policję w Zakopanem

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Poluźnienie niektórych obostrzeń sprawiło, że w Zakopanem pojawiły się prawdziwe tłumy Polek i Polaków spragnionych zimowych atrakcji. Krupówki zalane zostały przez turystów, a policjanci obecni na miejscu nie narzekali na brak

  • Kolejny weekend w Zakopanem upłynął pod znakiem ignorowania pandemii koronawirusa

  • Policja miała wystawić blisko 300 mandatów, z czego niemal wszystkie z nich dotyczyły niezakrywania ust oraz nosa

  • Zatrzymano również jedną osobę, która miała próbować przekupić funkcjonariuszy

Po tym, jak minister Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki ogłosili, że część obostrzeń zostaje zniesiona, spragnieni wypoczynku Polacy ruszyli do Zakopanego. To właśnie tam zachowanie turystów wzbudziło największe zainteresowanie.

Nagranie imprezującego tłumu zupełnie lekceważącego obostrzenia na Krupówkach w Zakopanem komentował nawet sam minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia otwarcie mówi, że niedługo zobaczymy "efekt Zakopanego".

Okazuje się, że nie tylko walentynkowy weekend był dla policji pracowity. Spora część odwiedzających zimową stolicę Polski nie wzięła sobie do serca apelów rządzących. Do planujących wypoczynek w Zakopanych osób zwrócił się również m.in. hotelarz Karol Wagner, który wskazywał, że za szaleństwa spragnionych rozrywki rodaków zapłaci cała branża, w tym on i jego rodzina (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Policja ponownie wypisała w Zakopanem morze mandatów

Ponownie, jak tydzień wcześniej, w Zakopanem przebywały prawdziwe tłumy. Niestety ponownie spora część turystów za nic miała zagrożenie epidemiczne oraz nakazy mówiące m.in. o utrzymywaniu dystansu społecznego, czy zakrywaniu ust i nosa.

Jak przekazuje RMF FM, nałożono prawie 300 mandatów, z czego aż 297 to efekt braku maseczki, czy też jej niewłaściwe założenie m.in. poprzez umieszczenie jej na brodzie poniżej ust. W miniony weekend policjanci w Zakopanem wylegitymowali ponad 500 osób.

Reporter Maciej Pałahicki relacjonujący ten temat wskazał, że lokalna policja stwierdziła, że przez weekend 19.02 - 21.02 doszło łącznie do 424 wykroczeń. Dodatkowo aż 81 spraw trafi przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. 71 z nich dotyczy łamania obostrzenia mówiącego o obowiązku zakrywania ust i nosa. Doszło również do jednej niecodziennej sytuacji, która skończyła się aresztowaniem.

Odpowie przed sądem za próbę przekupstwa policjantów

Według informacji reportera RMF FM jedna z osób, która miała zostać ukarana przez policjantów mandatem w związku z przewinieniem, chciała przekupić funkcjonariuszy. Zakopiańska policja natomiast dokonała zatrzymania i teraz turysta chcący uniknąć odpowiedzialności będzie najprawdopodobniej odpowiadał przed sądem za próbę wręczenia korzyści majątkowej.

Jeszcze w sobotę Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem zorganizowała konferencję prasową, gdzie apelowała do turystów o respektowanie obowiązujących przepisów. Wskazywano, że tylko od piątku 19.02.2021 r. do godziny 18 w sobotę policjanci wystawili już ponad 100 mandatów.

- Cieszyłbym się, gdyby tych mandatów było jak najmniej, albo nie było ich w ogóle, ale to zależy od nas, spacerowiczów, osób, które pojawiają się na Krupówkach i w innych miejscach w Zakopanem. [...] część gości Zakopanego nie uszanowało zarówno przedsiębiorców, jak i mieszkańców. [...] obostrzenia sanitarne zostały wprowadzone nie po to, żeby utrudnić życie turystom, ale po to, żebyśmy przez te kilka tygodni wytrzymali i mogli cieszyć się końcem epidemii - mówił w czasie prasowego brefingu Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Komendant policji w Zakopanem komentuje zachowanie turystów

- Niestety doświadczamy tego, że duża grupa turystów nie stosuje się do obostrzeń. Oczekujemy odpowiedzialności osób, które przyjeżdżają tutaj wypocząć. Niech nie myślą tylko o sobie, ale niech pomyślą o osobach, które tu przyjadą za tydzień i kolejne tygodnie - zaznaczył insp. Roman Kuster, pełniący funkcję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Na weekend w Zakopanem pojawiło się więcej policjantów niż dotychczas. Szeregi lokalnych patroli zasiliło 70 dodatkowych funkcjonariuszy, którzy na co dzień służą w oddziale prewencji w Krakowie.

Źródło: zakopane.policja.gov.pl / RMF FM

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

-

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >