W wielu diecezjach trwa tzw. Kolęda, odwiedziny księży w domach parafian, które w tym roku odbywają się w zmienionej formieProboszcz parafii w Piłce zrezygnował z przyjmowania ofiar finansowych podczas wizyt duszpasterskichKsiądz tłumaczy swoją decyzję trudną sytuacją finansową, w jakiej znaleźli się parafianieKsiądz z parafii w Piłce twierdzi, że jego kościół nie odczuwa straty finansowej z powodu braku ofiar podczas Kolędy.
Olga Semeniuk była gościem programu "Debata dnia" i to właśnie tam wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wskazała, że galerie handlowe będą pierwszymi otwieranymi przez resort gałęziami gospodarkiMinister nie podała konkretnej daty, jednak wskazuje, że po feriach potrzeba nieco ponad 10 dni na zbadanie sytuacji epidemiologicznejNa antenie Olga Semeniuk podkreśliła, że o ile szef resortu Jarosław Gowin będzie zabiegał o jak najszybsze ograniczanie obowiązujących obostrzeń gospodarczych, to ostateczna decyzja nie należy do niegoW środę na antenie Polsat News z ust wiceszefowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk padły słowa na temat galerii handlowych. Okazuje się, że resort ma całkiem konkretne plany względem tej części gospodarki.Deklaracja na temat galerii handlowych będzie istotnymi słowami dla wielu Polaków. Z informacji przekazanych przez polityczkę cieszyć się będą przede wszystkim właściciele biznesów, które niemal od marca z krótkimi przerwami pozostają zamknięte.
Wicepremier zapowiedział, że otwarcie galerii handlowych nastąpi 1 lutegoStanie się to, jeśli sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniuWielu przedsiębiorców zamierza otworzyć swoją działalność już 18 styczniaJeśli wierzyć słowom wicepremiera, otwarcie galerii handlowych powinno nastąpić już wkrótce.
W czasie wczorajszego konkursu skoków narciarskich pod Wielką Krokwią w Zakopanem zgromadzili się kibiceNa miejscu pojawiła się również policjaFunkcjonariusze wylegitymowali blisko 300 osób. Wręczono również mandaty i skierowano wnioski o ukaranie do sąduNie wszyscy kibice skoków narciarskich zdołali zaakceptować pozbawienie ich prawa do dopingowania Kamila Stocha, Andrzeja Stękały, czy Dawida Kubackiego. Część z nich postanowiła mimo wszystko stawić się na miejscu, pod skocznią w Zakopanem.W Polsce skoki narciarskie traktowane są jako sport narodowy. Kibice nie zdecydowali się na zrezygnowanie z szansy oglądania, jak szybują polskie orły. Policja była na to przygotowana i pojawiła się w okolicy skoczni, sprawdzając, czy nie dochodzi do łamania przepisów pandemicznych.
Nadszedł ten dzień, kiedy po wielotygodniowych analizach, szacowaniu ryzyka, weryfikacji kilkunastu opinii prawnych… otwieramy branżę fitness - bez względu na decyzję rządu w kwestii dalszych obostrzeń, czytamy w opublikowanym w tym tygodniu komunikacie Polskiej Federacji Fitness, zrzeszającej sportowe obiekty w całym kraju.Przedstawiciele branży powiedzieli tym samym „dość” zamrożeniu trwającemu niemal nieprzerwanie od marca ubiegłego roku. Właściciele sprawiają sprawę jasno: otworzymy działalność albo upadniemy.Na zapowiedź przedsiębiorców szybko zareagowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Przedstawicielka rządu pogroziła palcem, wskazując, że otwarcie działalności mimo zakazu doprowadzi do utraty programów pomocowych.– Będą oni wyłączeni z pomocy publicznej, czyli z możliwości wsparcia z Tarczy Branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0. Chcemy, aby pieniądze te trafiały bezpośrednio do tych przedsiębiorstw, które są odpowiedzialne i działają zgodnie z prawem – mówiła, cytowana przez Money.pl.
We wczorajszej rozmowie z Wirtualną Polską Jarosław Gowin przekazał, że decyzje w sprawie odmrażania gospodarki będą podejmowane w dwutygodniowych interwałach. Wicepremier zaznaczył, że począwszy od 1 lutego, część obostrzeń może zostać zniesiona.Nieoficjalnie wskazał przy tym, że najprawdopodobniej ponownie uruchomione zostaną sklepy wielkopowierzchniowe. Wiele wskazuje zatem na to, że gastronomia, hotelarstwo oraz branża fitness pozostaną zamknięte.
Aktywność Górniak przeniosła się na platformę Instagram. 21 stycznia wokalistka żegnała Donalda Trumpa, śpiewając utwory Lady Gagi. Następnie wdała się w dyskusję polityczną z fanami Dziś artystka odniosła się do działań strajkujących przedsiębiorców. Gwiazda wprost pochwaliła otwarcie ponad 20 tysięcy lokaliWcześniej otwarcie głosiła antynaukowe poglądy o szczepieniach. "Ja i mój syn nie zgodzimy się na szczepienia. Jeśli będą chcieli nas rozstrzelać, to niech nas rozstrzelają" - komentowała dla Marcina RoliPrzez lat przedstawiciele wielkiego świata show-biznesu nie wypowiadali się na temat bieżących wydarzeń społeczno-politycznych. Trend ten odwrócił się wraz z początkiem Strajku Kobiet, debaty na temat praw osób LGBT, a także wybuchu kryzysu epidemicznego. Edyta Górniak jest jedną z gwiazd, które otwarcie zaczęły mówić o poglądach.
Głuszyca jest niewielką miejscowością, ulokowaną na terenie powiatu Wałbrzyskiego, w województwie wielkopolskim. W mediach społecznościowych ukazała się dyskusja między parafią, a wierną. Poszło o księdza, który miał nie zasłaniać twarzy podczas chodzenia po kolędzie. "Chciałam zapytać księdza proboszcza, dlaczego odwiedza ksiądz nasze Babcie i Dziadków podczas kolędy bez maseczki? Naraża ksiądz ich życie i zdrowie. Czy zależy księdzu na kolejnych sakramentach dla nich? Nie umiem sobie tego inaczej wytłumaczyć" - czytamy w komentarzu, który pojawił się pod jednym z wpisów parafii NMP Królowej Polski na Facebooku. "Ksiądz proboszcz jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki ze względów zdrowotnych. Posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie" - wskazali przedstawiciele Kościoła katolickiego. Kwestie zdrowotne, choć, faktycznie, stanowią usprawiedliwienie, nie zabezpieczają seniorów przez zakażeniem. "A czy ma aktualne, negatywne badanie na obecność COVID-19" - dopytywała internautka na stronie parafii. Odpowiedź ze strony duchownych nie nastąpiła. Chwilę później kobieta poinformowała za pośrednictwem Facebooka, że została zablokowana przez parafię. "Kolędowanie, kolędowanie Anno Domini 2021. Proszę uważajcie na swoje Babcie i Dziadków. Niestety, parafia mojej Babci zablokowała mnie na Facebooku" - czytamy w osobnym poście. "Brak słów, powinnaś to nagłośnić, gdzie się da", "Zionie tym miłośierdziem" - komentowali internauci pod wpisem Patrycji. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązek zasłaniania twarzy obowiązuje także duchownych. Hierarchowie Kościoła katolickiego mogą zrezygnować z maseczki, dopiero gdy prowadzą nabożeństwo. Za naruszenie przepisów epidemicznych grozi mandat w wysokości 500 złotych. Policja może jednak wnieść do sanepidu o wymierzenie kary administracyjnej. Może ona wynieść od 10 do 30 tysięcy złotych. Od sankcji przysługują środki odwoławcze, co wiąże się ze sfinalizowaniem sprawy na ławie sądowej. Wymiana komentarzy na Facebooku zniknęła ze strony Parafii NMP Królowej Polski w Głuszycy. Udało nam się zapisać ujęcia z ekranu przez likwidacją wpisów. Poniższe opinie pochodzą ze strony parafii w mediach społecznościowych i zostały opublikowane dziś, 23 stycznia. Artykuły polecane przez redakcję WTV:ZUS już za chwilę wysyła ważne pismo. Lepiej go nie przegapićNa Krupówkach otwarto restaurację, nie zważając na obostrzenia. Wielka kolejka przed lokalemCzy TVP Info posłucha papieża? Franciszek w mocnych słowach o manipulacji i mediachŹródło: [Facebook/Parafia NMP Królowej Polski w Głuszycy]
10-dniowa kwarantanna po powrocie zza granicy transportem publicznym nie jest już obowiązkowa, pod pewnymi warunkamiPowracający musi przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusaTesty należy wykonać na 48 godzin przed planowanym powrotem do krajuChcecie wybrać się w zagraniczną podróż, ale nie macie czasu na kwarantannę po powrocie do kraju? Teraz będzie można jej uniknąć.
W Niemczech planowane jest wprowadzenie zakazu rozmów w transporcie publicznymPodobne obostrzenia obowiązują dziś w niektórych miejscach w HiszpaniiWielu ekspertów przekonuje jednak, że w transporcie publicznym nie dochodzi do aż tak wielu zakażeń, jak mogłoby to się wydawaćZakaz mówienia w autobusie? Wkrótce w Niemczech może okazać się to możliwe!
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia rząd zdecydował się wprowadzić tzw. narodową kwarantannę, która potrwała aż do 17 stycznia. Mimo obostrzeń oraz swoistej godziny policyjnej, obowiązującej w sylwestrową noc, TVP jak co roku przygotowało „Sylwestra Marzeń”.Rzecz jest ciekawa o tyle, że w wydarzeniu udział wzięli statyści, odgrywając tym samym rolę publiczności. Telewizja Polska obeszła tym samym restrykcje.Warto przypomnieć, że w organizacji koncertu TVP pomogli przedstawiciele władzy, w ostatniej chwili zmieniając rozporządzenie dotyczące ograniczeń i wprowadzając do niego wyjątek, według którego w hotelach mogli przebywać pracownicy telewizji.
Zdaniem prof. Włodzimierza Guta, spadek zakażeń w ostatnich dniach nie musi być miarodajnySpecjalista przestrzega przed nagłym luzowaniem obostrzeńWirusolog zapewnia, że wiele zależy od zdrowego rozsądku PolakówIlość przypadków zakażenia koronawirusem zmniejszyła się w ostatnich dniach. Czy to znak, że czas już rezygnować z obostrzeń?
Adam Niedzielski udzielił wywiadu Beacie Lubeckiej w Radiu Zet. Opowiadał m.in. o dostarczanych szczepionkach i umowach na nie, o Zbigniewie Girzyńskim, ale również panujących obostrzeniach i otwierającym się biznesie.
"Widzowie tęsknią za dużym ekranem" - dowiadujemy się z biura prasowego sieci kin Helios.
„Właśnie dyskutujemy na ten temat”. Tym zdaniem możemy podsumować stanowisko prof. Andrzeja Horbana w sprawie poluzowania obostrzeń wobec spadającej liczby zakażeń. Na efekt dyskusji przedsiębiorcy czekają od marca ubiegłego roku, z krótką przerwą na swoistą wakacyjną odwilż.Rząd testuje cierpliwość przedstawicieli najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki, raz po raz powtarzając, że do sprawy trzeba podejść ostrożnie. – Myślę, że dokładnie to samo w tym momencie należy powiedzieć: jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie spieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, w końcu demolujący w zasadzie życie społeczne może wziąć w łeb – mówił doradca Mateusza Morawieckiego na antenie RMF FM.
Restauratorzy będą musieli przetrwać jeszcze dłużej? Wielu już się buntuje.
Onet dotarł do nieoficjalnych informacji, wg których od 1 lutego otwarte mają zostać galerie handloweNieczynne pozostają wciąż lokale gastronomiczne i hoteleNauka stacjonarna dla uczniów klas IV-VIII powróci być może już w połowie lutegoObostrzenia mogą zostać poluzowane, ale na powrót do dawnej rzeczywistości przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.
Wciąż nie ma ostatecznej decyzji dot. hoteli, ale niektóre doniesienia sugerują już, że swoje podwoje dla klientów otworzą niedługo również inne mniejsze obiekty sportowe.
Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat terminu zniesienia obostrzeńDecyzja ta będzie zależna od postępów w szczepieniachCzęść przedsiębiorców będzie musiała poczekać na wznowienie działalności do maja lub czerwcaJak podaje Radio ZET, w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl premier Mateusz Morawiecki pytany był o termin zniesienia obostrzeń dla przedsiębiorców wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorcy będą musieli poczekać co najmniej do maja lub czerwca, kiedy odsetek zaszczepionych Polaków będzie wystarczająco wysoki.Właściciele lokali gastronomicznych, szczególnie poszkodowani w wyniku lockdownu, który - ze względu na ograniczenie ich działalności do wydawania dań na wynos i z dowozem - doprowadził do drastycznego zmniejszenia się ich obrotów, nie mają zatem perspektyw na szybkie wznowienie funkcjonowania.Przykładem ich desperacji może samowolne wznawianie działalności przez część z nich. Tak było w połowie stycznia w Częstochowie, gdzie pomimo obowiązywania obostrzeń doszło do otwarcia Restauracji 68 i Gospody Złoty Garniec. Przy otwarciu obecna była policja oraz sanepid. Właściciel Gospody Złoty Garniec tłumaczył swoją decyzję właśnie ogromnymi stratami poniesionymi w czasie pandemii, kiedy to obroty jego lokalu spadły o 90-95 procent względem wcześniejszego okresu. Część przedsiębiorców powołuje się również na to, że wprowadzone obostrzenia są ich zdaniem niezgodne z konstytucją.Trochę lepsza jest sytuacja innych branż. Jak podaje Radio ZET, od 1 lutego działalność ponownie mogą prowadzić centra handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Z nieoficjalnych informacji wynika ponadto, że od połowy lutego zniesione zostaną także obostrzenia dla branży hotelarskiej.
Od 24 października w Polsce obowiązuje czerwona strefa. Wraz z upływem czasu zakazy i nakazy stały się jednolite dla wszystkich województw i powiatów. Pod koniec stycznia Adam Niedzielski zapowiedział rozpatrzenie każdego scenariusza. - Oczywiście my rozważamy wszystkie te scenariusze, włącznie ze scenariuszem uruchamiania (poszczególnych branż - przyp. red.) w poszczególnych regionach, tych, które charakteryzują się lepszym poziomem zakażeń - komentował podczas konferencji prasowej.
Otwarcie działalności części gałęzi gospodarki przeprowadzone będzie w trybie warunkowymBranże mogą zostać ponownie zamknięte już 26 lutego, jeśli dzienna liczba zakażeń będzie utrzymywać się na poziomie 6-7 tysięcyOdmrażanie gospodarki rozpoczęło się od handlu. Przypomnijmy, że wraz z początkiem lutego rząd zdecydował o ponownym uruchomieniu działalności wszystkich sklepów w galeriach handlowych, przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.Stwierdzenie stabilizacji wzrostu zakażeń na koronawirusa zaowocowała zapowiedzią otwarcia kolejnych gałęzi gospodarki. Od 12 lutego otwarte zostaną hotele, kina, baseny i stoki narciarskie. Wszystko w ramach swoistego testu.
Uczniowie powrócą do szkół prawdopodobnie nie wcześniej niż po WielkanocyDziś rozpoczynają się szczepienia nauczycieliPierwszeństwo mają nauczyciele, którzy już powrócili do nauki stacjonarnejInformacje na temat ewentualnego powrotu do szkół starszych klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych placówek edukacyjnych nie są zbyt optymistyczne.
Onet ujawnił treść listu, który napisać miał zastępca Prokuratora Krajowego Krzysztof SierakaMiał on zalecić prokuratorom regionalnym działania względem przedsiębiorców ignorujących obostrzenia zakazujące działalności stacjonarnejWedług ustaleń dziennikarzy Krzysztof Sieraka miał zalecać obranie "ostrego kursu"Krzysztof Sieraka, zastępca Prokuratora Krajowego, miał napisać list do podległych prokuratorów. Według informacji przekazywanych przez portal Onet w liście miało znajdować się wskazanie na temat preferowanych działań, jakie podejmować powinni reprezentujący system sprawiedliwości.Czy przedsiębiorcy będą traktowani przez prokuratury surowiej i wszyscy otrzymywać będą podobne bądź takie same zarzuty? Wszystko wskazuje, iż taką wizję ma waśnie Krzysztof Sieraka.
United Surveys przeprowadziło sondaż dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej"Badanych pytano ocenę działań rządu w związku z epidemiąRespondenci oceniali także skuteczność obostrzeńJak podaje rmf24.pl, w odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu polski rząd panuje nad epidemią koronawirusa, 9,4 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie panuje", a 33,3 proc. - "raczej panuje". Zdaniem 30,3 proc. badanych rząd "raczej nie panuje" nad epidemią, a według 18,8 proc. - "zdecydowanie nie panuje". Ocena sprawności rządu w zarządzaniu epidemią wyraźnie wiąże się z preferencjami wyborczymi badanych. Wśród zwolenników Zjednoczonej Prawicy aż 64 proc. respondentów jest zdania, że rząd "raczej panuje" nad epidemią.Tymczasem - jak podaje rmf24.pl - aż 89 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że rząd nie radzi sobie z epidemią. Wśród wyborców Lewicy odsetek takich odpowiedzi jest jeszcze wyższy i wynosi 97 proc. Przychylniej do rządu podchodzą w kwestii jego sprawności w radzeniu sobie z epidemią zwolennicy PSL i Kukiz'15, wśród których negatywnej odpowiedzi udzieliło 58 proc. badanych. Rząd nie radzi sobie z epidemią także zdaniem 56 proc. badanych wyborców Konfederacji.
Wirtualna Polska postanowiła przyjrzeć się zjawisku dość dużego popytu na sprzęt sportowy. Okazuje się, że nie chcemy rezygnować z aktywności fizycznej w momencie, gdy nie możemy odwiedzić ulubionej siłowni.Sklepy sprzedające sprzęt sportowy od jakiegoś czasu przeżywają małe oblężenie. Nieustannie zamknięte siłownie zmotywowały nas do stworzenia namiastki klubu w domu i dbania nie tylko o wygląd, ale przede wszystkim o swoje zdrowie w czasie pandemii.
Już w trakcie informowania o nieznacznym poluzowaniu obostrzeń przedstawiciele rządu zaznaczali, że restrykcje powrócą, jeśli krzywa zachorowań będzie rosła. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, mówiła, że w przypadku, gdy ilość dziennych zakażeń przekroczy 6-7 tys., konieczne będzie zrobienie kroku wstecz.Według środowego komunikatu Ministerstwa Zdrowia minionej doby odnotowano 8694 pozytywnych testów na obecność koronawirusa.Mamy 8694 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1400), śląskiego (872), warmińsko-mazurskiego (795), wielkopolskiego (770), pomorskiego (683), kujawsko-pomorskiego (582), małopolskiego (515), łódzkiego (478), dolnośląskiego (432),— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 17, 2021
Do Zakopanego w weekend zjadą dziesiątki policjantów z KrakowaFunkcjonariusze mają nie dopuścić do łamania obostrzeń przez turystów, do jakiego doszło w ubiegły weekendOsobistą kontrolę w Zakopanem przeprowadzi również wojewoda małopolskiTym razem wojewoda małopolski nie dopuści, by w Zakopanem powtórzyły się sceny, jakie rozgrywały się na Krupówkach w ubiegły weekend.