Czy Adam Niedzielski przekona premiera do wprowadzenia lockdownu?. Ministerstwo ZdrowiaŹródło: Ministerstwo Zdrowia
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 20 Lutego 2021

Czy granice w Polsce zostaną zamknięte? Adam Niedzielski ma podjąć decyzję

Słowa Adama Niedzielskiego dotyczące granic wskazują, że już niedługo może czekać nas ponowny częściowy lockdown. Chociaż już od dawna mówi się o lockdownie hybrydowym, który mimo oficjalnego komunikatu wprowadzany jest poprzez decyzje, to powrócenie do regulacji przepływu osób przez granice Polski byłby sporym krokiem w tył. Szef resortu zdrowia wspomniał jednocześnie, że rozważane jest zaostrzenie wymagań względem okazywania negatywnych testów na koronawirusa — możliwe, że stanie się to obowiązkiem nie tylko dla podróżujących zbiorowym środkiem transportu.

  • Adam Niedzielski zdecydował się zdradzić, iż możliwy jest powrót częściowego lockdownu
  • Dodatkowo minister zdrowia wskazał, iż w resorcie trwają prace nad rozszerzeniem obowiązku okazywania negatywnego testu na koronawirusa przez przekraczających granicę
  • Samo przekraczanie granic w najbliższym czasie również może zostać czasowo ograniczone

Czeka nas ponowny lockdown? Od kilku dni resort zdrowia oraz osoby śledzące sytuację pandemiczną w kraju mogą być zaniepokojone raportami publikowanymi codziennie przez Ministerstwo Zdrowia w okolicach godziny 10:30.

W ostatnim czasie liczba nowych przypadków koronawirusa wrosła i może być to jeden z silnych argumentów skłaniających ministra Adama Niedzielskiego do ponownego rozważenia kwestii lockdownu. Obostrzenia zniesione zostały tylko na chwilę?

Adam Niedzielski rozważa częściowy lockdown?

Mało prawdopodobne jest to, by rządzący zdecydowali się na powtórzenie lockdownu z czasu wiosny, gdy otwarte pozostawały niemal tylko sklepy spożywcze i apteki. W tamtym okresie musieliśmy pogodzić się również z ograniczaniem swobodnego przemieszczania się.

Adam Niedzielski z niepokojem wyrażał się na temat zachowań turystów, którzy w walentynkowy weekend tłumnie ruszyli m.in. do Zakopanego, lekceważąc obostrzenia. Teraz ton wypowiedzi ministra zdrowia staje się coraz surowszy i wskazuje on, że Polki i Polacy muszą liczyć się z tym, że część ograniczeń może powrócić.

Policjanci zjeżdżają do Zakopanego. Wzmożone kontrole już w ten weekendPolicjanci zjeżdżają do Zakopanego. Wzmożone kontrole już w ten weekendCzytaj dalej

W czasie rozmowy w programie "Tłit" Wirtualnej Polski szef resortu zdrowia wprost powiedział, że w następnym tygodniu zapaść może decyzja co do tego, czy cofnięte obostrzenia powrócą. Jest to zatem równoznaczne z powrotem częściowego lockdownu. Minister zdrowia starał się zaprezentować profesjonalnie i wskazał, że nikt z rządzących nie ma zamiaru podejmować tych decyzji już teraz.

Decyzja o lockdownie może zapaść w przyszłym tygodniu. Możliwe, że częściowo zamknięte zostaną również granice kraju

- Musimy poczekać. Nie jestem skłonny do tego, by wykonywać nerwowe ruchy. Rekomenduję poczekanie z decyzjami do środy, czwartku przyszłego tygodnia - mówił Adam Niedzielski o ewentualnym częściowym lockdowanie w programie "Tłit".

Szef resortu zdrowia był nieco bardziej skory do ujawniania informacji w kwestii regulacji związanych z obecnym działaniem przekraczania granic. Wszystko wskazuje, że Polacy mogą niedługo usłyszeć o zmianie dotychczasowych zasad.

- W przyszłym tygodniu zakomunikujemy informację o ewentualnym częściowym zamknięciu granic. Granice będą otwarte dla osób, które będą mogły wykazać się negatywnym wynikiem testu - wskazywał minister Adam Niedzielski pytany o tę kwestię przez Radio Zet.

Pojawiły się również wiadomości na temat ewentualnych zmian w przekraczaniu granic w kwestii formalnej. Test na koronawirusa będzie obowiązkowy już nie tylko dla osób przemieszczających się transportem zorganizowany?

Możliwe, że test okazywać będą musieli na granicach wszyscy

- W tej chwili trwają prace, aby takie rozwiązanie zastosować w ramach transportu prywatnego - oświadczył Adam Niedzielski na antenie Radia Zet. Ujawnił, że dotychczasowy system obligujący do okazywania negatywnego testu jedynie osoby podróżujące transportem zorganizowanym, już niedługo może zostać rozszerzony również na podróżujących m.in. autami osobowymi.

Na ten moment dywagacje na temat powrotu częściowego lockdownu opierać można jedynie na wypowiedziach ministra zdrowia. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w jego drugiej połowie.

Źródło: Wirtualna Polska / Radio Zet

Artykuły polecane przez redakcję WTV: