wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy granice w Polsce zostaną zamknięte? Adam Niedzielski ma podjąć decyzję

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Słowa Adama Niedzielskiego dotyczące granic wskazują, że już niedługo może czekać nas ponowny częściowy lockdown. Chociaż już od dawna mówi się o lockdownie hybrydowym, który mimo oficjalnego komunikatu wprowadzany jest poprzez decyzje, to p

  • Adam Niedzielski zdecydował się zdradzić, iż możliwy jest powrót częściowego lockdownu

  • Dodatkowo minister zdrowia wskazał, iż w resorcie trwają prace nad rozszerzeniem obowiązku okazywania negatywnego testu na koronawirusa przez przekraczających granicę

  • Samo przekraczanie granic w najbliższym czasie również może zostać czasowo ograniczone

Czeka nas ponowny lockdown? Od kilku dni resort zdrowia oraz osoby śledzące sytuację pandemiczną w kraju mogą być zaniepokojone raportami publikowanymi codziennie przez Ministerstwo Zdrowia w okolicach godziny 10:30.

W ostatnim czasie liczba nowych przypadków koronawirusa wrosła i może być to jeden z silnych argumentów skłaniających ministra Adama Niedzielskiego do ponownego rozważenia kwestii lockdownu. Obostrzenia zniesione zostały tylko na chwilę?

Adam Niedzielski rozważa częściowy lockdown?

Mało prawdopodobne jest to, by rządzący zdecydowali się na powtórzenie lockdownu z czasu wiosny, gdy otwarte pozostawały niemal tylko sklepy spożywcze i apteki. W tamtym okresie musieliśmy pogodzić się również z ograniczaniem swobodnego przemieszczania się.

Adam Niedzielski z niepokojem wyrażał się na temat zachowań turystów, którzy w walentynkowy weekend tłumnie ruszyli m.in. do Zakopanego, lekceważąc obostrzenia. Teraz ton wypowiedzi ministra zdrowia staje się coraz surowszy i wskazuje on, że Polki i Polacy muszą liczyć się z tym, że część ograniczeń może powrócić.

W czasie rozmowy w programie "Tłit" Wirtualnej Polski szef resortu zdrowia wprost powiedział, że w następnym tygodniu zapaść może decyzja co do tego, czy cofnięte obostrzenia powrócą. Jest to zatem równoznaczne z powrotem częściowego lockdownu. Minister zdrowia starał się zaprezentować profesjonalnie i wskazał, że nikt z rządzących nie ma zamiaru podejmować tych decyzji już teraz.

Decyzja o lockdownie może zapaść w przyszłym tygodniu. Możliwe, że częściowo zamknięte zostaną również granice kraju

- Musimy poczekać. Nie jestem skłonny do tego, by wykonywać nerwowe ruchy. Rekomenduję poczekanie z decyzjami do środy, czwartku przyszłego tygodnia - mówił Adam Niedzielski o ewentualnym częściowym lockdowanie w programie "Tłit".

Szef resortu zdrowia był nieco bardziej skory do ujawniania informacji w kwestii regulacji związanych z obecnym działaniem przekraczania granic. Wszystko wskazuje, że Polacy mogą niedługo usłyszeć o zmianie dotychczasowych zasad.

- W przyszłym tygodniu zakomunikujemy informację o ewentualnym częściowym zamknięciu granic. Granice będą otwarte dla osób, które będą mogły wykazać się negatywnym wynikiem testu - wskazywał minister Adam Niedzielski pytany o tę kwestię przez Radio Zet.

Pojawiły się również wiadomości na temat ewentualnych zmian w przekraczaniu granic w kwestii formalnej. Test na koronawirusa będzie obowiązkowy już nie tylko dla osób przemieszczających się transportem zorganizowany?

Możliwe, że test okazywać będą musieli na granicach wszyscy

- W tej chwili trwają prace, aby takie rozwiązanie zastosować w ramach transportu prywatnego - oświadczył Adam Niedzielski na antenie Radia Zet. Ujawnił, że dotychczasowy system obligujący do okazywania negatywnego testu jedynie osoby podróżujące transportem zorganizowanym, już niedługo może zostać rozszerzony również na podróżujących m.in. autami osobowymi.

Na ten moment dywagacje na temat powrotu częściowego lockdownu opierać można jedynie na wypowiedziach ministra zdrowia. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w jego drugiej połowie.

Źródło: Wirtualna Polska / Radio Zet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Aleksiej Nawalny trafi do kolonii karnej. Sąd odrzucił jego apelację

  • Wiceminister do dymisji. Janusz Kowalski został odwołany ze stanowiska

  • Prezydent Andrzej Duda przyłapany na stoku. Semeniuk: Nie ma powodów, by szukać dodatkowej sensacji

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >