wtv.pl > Gospodarka > Co to jest fintech i jakie są jego przykłady?
Iberion Iberion
Iberion Iberion 28.04.2024 23:54

Co to jest fintech i jakie są jego przykłady?

komputer
Fot. Pixabay/fancycrave1

Nowoczesna gospodarka rozwija się niezwykle dynamicznie, w ramach czego co jakiś czas będziemy spotykać się z nowymi dyscyplinami i kategoriami prowadzonych działalności. Największy wpływ na ten fakt ma rozwój sektora IT oraz sektora finansowego – to właśnie w tych dwóch branżach w największą namiętnością poszukuje się skutecznych i wygodnych rozwiązań, bazujących na zdobyczach nowoczesnych technologii. Czym dokładnie jest fintech i jak wygląda jego teraźniejszość i przyszłość? Jakie są przykłady fintechu?

Co to znaczy „fintech”? Podstawowe informacje

Słowo „fintech” jest stosunkowo nowe i już samo brzmienie tego słowa może nam sugerować, że chodzić będzie o swoisty mariaż branży finansowej i nowoczesnych technologii. Górnolotnie mówiąc, fintech stanowi odpowiedź na narastające potrzeby współczesnego świata.

W ogólnym rozrachunku, przedsiębiorstwa działające na obszarze fintech, zajmują się tworzeniem i wprowadzaniem na rynek innowacyjnych rozwiązań w sektorze finansowym. W obszarze zainteresowania firm tego rodzaju znajduje się szereg elementów, takich jak zwiększenie wygody płatności, cyberbezpieczeństwo, wsparcie inwestycji na rynkach kapitałowych, czy nawet praktyczne ułatwienia w zarządzaniu domowym budżetem.

Fintech jako autonomiczny segment rynkowy raczej dopiero raczkuje, choć jego
rokowania są bardzo dobre. Warto w tym kontekście zaznaczyć, że Polska jest
lokalnym liderem w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii w branży finansowej.

Fintech w praktyce – teraźniejszość i przyszłość

Wielu ekonomistów spekuluje, że wraz z upływem czasu, branża fintech stanie się kluczowa dla klasycznej ekonomii odzianej w szaty nowoczesności. Już dziś możemy zauważyć, że niektóre z rozwiązań oferowanych przez fintech – na przykład karta Revolut – działają o wiele sprawniej aniżeli rozwiązania oferowane przez tradycyjną bankowość.

Trudno jednoznacznie ocenić w jakim kierunku podąży sektor fintech. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju sztucznej inteligencji możemy domniemywać, że znaczna część rozwiązań właśnie tam znajdzie swoje źródło. Nieuniknione zapewne będzie także korzystanie przez fintechy z technologii blockchain, co z całą pewnością zwiększy bezpieczeństwo i szybkość przeprowadzania transakcji międzynarodowych.

Tagi: Pieniądze
Powiązane