wtv.pl > Gospodarka > Ile waży kombajn?
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 25.02.2024 13:12

Ile waży kombajn?

kombajn
Pixabay/HansLinde

Trudno jest sobie wyobrazić współczesne rolnictwo bez kombajnów. To właśnie dzięki nim rolnicy mogą produkować tak obfite plony. Kupno kombajnu stanowi jednak dość złożone zagadnienie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – rolnik przygotowujący się do żniw musi zwrócić uwagę na wiele parametrów technicznych i fizycznych nabywanego kombajnu. Ile waży kombajn i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Do czego służy kombajn? Jaki wybrać?

Kombajn to nowoczesna maszyna rolnicza, niezbędna w czasie żniw – dzięki jego użyciu rolnicy mogą zbierać plony z wyjątkową wydajnością. Mimo swej nieodzowności, maszyny tego rodzaju są stosunkowo drogie. Ich cena może wahać się od 400 000 złotych brutto do nawet 2 000 000 złotych brutto. Trzeba zauważyć, że dla domu przeciętnego, polskiego rolnika może to być cena zaporowa, wobec czego często decydują się oni na maszyny używane.

Aby wybrać najlepszy kombajn, powinniśmy w pierwszej kolejności przeanalizować nasze potrzeby (obsiany areał), a dopiero później zastanawiać się nad parametrami technicznymi maszyny. W ramach parametrów, na które rolnik musi zwrócić przy zakupie, najistotniejsza będzie jego wydajność i rentowność. Powinno więc zależeć nam na jak najniższych kosztach eksploatacji, niskich stratach ziarna i jak najwyższej jakości zbieranych plonów. Nie bez znaczenia może być także waga urządzenia.

Ile waży kombajn?

Waga kombajnu w sposób oczywisty uzależniona jest od jego modelu, a co za tym idzie – również jego przeznaczenia. Jak podają najnowsze informacje rolnicze, niesłabnącą popularnością cieszy się w Polsce kombajn Bizon. Ku rozżaleniu rolników, nie jest on już produkowany i nabyć można wyłącznie używane modele – nadal jednak znajdują się chętni na jego kupno, ponieważ nawet pomimo lat, ma się on cechować monumentalną wręcz niezawodnością. Waga tego kombajnu waha się od 7 do nawet 11,5 tony.

Dużo popularniejsze współcześnie są kombajny produkowane przez firmę John Deere. Cechować ma je nowoczesność i wydajność. Waga tych kombajnów również jest zależna od modelu, jednak jest mniej zróżnicowana – od 8,8 do 10,3 tony.

Najcięższym kombajnem na świecie, wpisanym zresztą do Księgi Rekordów Guinnessa, był CR 10.90 – ważył on aż 24,6 tony.

Tagi: rolnictwo