wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Od dziś nowe, ostre obostrzenia. Okazuje się jednak, że teraz nie wszędzie musisz mieć maseczkę. Zaskoczeni?

20 Marca 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W jakich sytuacjach można nie korzystać z maseczki? Są one specyficznie określone. Zasady dotyczą konkretnych osób oraz miejsc, w których nie musimy według zaleceń lekarzy i rządu przejmować się noszeniem maseczki. Jakich zasad warto przy ty

Kiedy i w jakich okolicznościach możemy zrezygnować z maseczek? Odpowiedź można znaleźć w zaleceniach. 

Maseczki - kiedy i gdzie powinniśmy je nosić?

Maseczki przede wszystkim mają chronić przed zarażeniem osób wokół - dzięki ich ochronie inni nie są narażeni na zarażenie drogą kropelkową, gdy zdarzy nam się kichnąć lub kaszlnąć. Ta forma jest jedną z podstawowych form ochronnych społeczeństwa.

Nie da się jednak ukryć, że chodzenie w maseczkach nie dla wszystkich jest komfortowe. Niektórym o wiele trudniej złapać powietrze, osoby noszące okulary bardzo często muszą się zmagać z ich zaparowywaniem. Również rozmowy stają się mniej wyraźne.

Są takie przypadki, w których nie musimy nosić maseczek. By jednak tak się działo, musimy spełniać pewne warunki - zawodowe, wiekowe lub wynikające z dolegliwości. Kto i w jakich okolicznościach może zrezygnować z ich noszenia?

Pierwszą kategorią, która może pozwolić sobie na funkcjonowanie bez maseczki, są kierowcy. Bez maseczki mogą funkcjonować osoby prowadzące pojazdy prywatne (także motocykliści, pod warunkiem jednak, że mają na głowach kaski), wchodzące w zakres transportu publicznego oraz kierowcy zawodowi. Podobną zasadę stosuje się również przy okazji załóg statków powietrznych, ci muszą się znajdować jednak w tym celu w kabinie pilota.

Drugą kategorią jest kategoria wieku oraz zdolności psychofizycznych. Maseczek nie muszą nosić dzieci do lat 5, osoby chorujące na choroby psychiczne oraz osoby niepełnosprawne, osoby mające problem z założeniem maseczki ze względu na niepełnosprawność ruchową. Z obowiązku noszenia masek zwolnieni są również cierpiący na zaburzenia neurologiczne, choroby układu krążenia oraz niewydolność oddechową - w tym wypadku konieczne jest zaświadczenie od lekarza

Trzecią kategorią jest kwestia uprawianego zawodu, w którego przypadku ważne jest oglądanie całej twarzy lub dokładne wypowiadanie słów. Zwolnieni więc z noszenia maseczek są egzaminatorzy, żołnierze, osoby zatrudnione w budynkach użyteczności publicznej, a także osoby sprawujące kult w momencie wykonywania tej czynności. 

Bez maseczek funkcjonować mogą również sędziowie, instruktorzy i trenerzy jazdy konnej oraz osoby, które wykonują usługi bezpośrednio w domu interesanta lub klienta. 

Gdzie nie trzeba nosić maseczek?

Są również miejsca, na których terenie nie jest wymagane noszenie maseczek. Należy jednak pamiętać o zachowywaniu odpowiednich odległości między innymi osobami. 

Maseczek nie musimy więc zakładać, gdy jesteśmy na plaży, w lesie, na ogródku działkowym, w parku, ogrodzie zabytkowym lub zieleńcu. Można też zdjąć je w momencie, w którym ustalana jest nasza tożsamość lub w trakcie trwania sprawdzianu lub egzaminu. Nie musimy mieć ich na sobie również podczas ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego lub przed duchownym. 

Należy również pamiętać, że maseczkę możemy zdjąć, jeśli w miejscu pracy chcemy zjeść posiłek.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >