wtv.pl > Polityka > Jak zostać politykiem? Jakie trzeba mieć predyspozycje?
Iberion Iberion
Iberion Iberion 24.06.2024 10:31

Jak zostać politykiem? Jakie trzeba mieć predyspozycje?

polityk
Fot. Pixabay/gregroose

Polityka w wielu krajach – a być może szczególnie w Polsce – to coś, co budzi skrajne emocje. Już same dyskusje na jej temat od strony technicznej przypominają stąpanie po polu minowym. Niemniej, choć polityka nie należy do najbardziej relaksujących kategorii debat, to jednak trudno jest sobie wyobrazić świat bez niej, a wobec tego – świat bez polityków. Jak zostać politykiem? Jakie predyspozycje będą niezbędne?

Kariera polityka – jak ją rozpocząć?

Kariera polityczna może mieć dwojaką naturę i przyciągać do siebie ludzi z przynajmniej dwóch powodów. Pierwszym z nich jest chęć wzbogacenia się, bowiem bez względu na piastowane stanowisko, od samorządów miejskich aż po urząd Prezydenta RP, wypłaty mogą być naprawdę ogromne. Niemniej, jeżeli wyłącznie chęć zarobku stanowi naszą motywację do walki o polityczne łupy, to powinniśmy natychmiast zaniechać wszelkich wysiłków – powody są nader oczywiste.

Naszą motywacją do rozpoczęcia kariery politycznej mogą być jednak (i być powinny) szlachetne pobudki, a więc chęć zmiany poszczególnych obszarów państwowości na lepsze – wówczas możemy myśleć o karierze polityka. Przede wszystkim znane powinny nam być najświeższe wiadomości z kraju i zagranicy, a co do swoich politycznych przekonań nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości.

Wówczas, aby zostać politykiem, możemy postąpić na dwa sposoby – albo zapisać się do partii, która jest najbliższa naszym programowym ideałom, albo osobiście założyć partię polityczną. W obu przypadkach czeka nas później cała masa ciężkiej pracy natury PR-owej, w ramach której będziemy musieli przekonać do siebie wyborców.

Kluczową różnicą między dołączeniem do partii a stworzeniem własnej, jest możliwość tworzenia list wyborczych. W drugim przypadku o swoim miejscu decydujemy sami, jednak bez odpowiedniego „rządu dusz” ryzykujemy wynikiem wyborczym w granicach błędu statystycznego. W pierwszym z przypadków zaś, o naszym miejscu na liście zadecydują bardziej zasłużeni działacze, w których łaski będziemy musieli się wkraść.

Jakie umiejętności są niezbędne by zostać politykiem?

Nie da się ukryć, że polityka to wielopłaszczyznowa kategoria, gdzie idealny polityk powinien posiadać szereg różnorodnych kompetencji. Pierwszą z kategorii są cnoty moralne, takie jak szczerość, uczciwość, odwaga, zorientowanie na potrzeby obywateli i polską rację stanu, pełna odporność na korupcję, transparentność działania, pokora i wiele innych. Dodać do tychże cnót należy także inteligencję, łatwość formułowania wypowiedzi i szeroko pojętą zdolność do logicznego myślenia.

Idealny polityk powinien również być człowiekiem nienagannej kultury osobistej, wypowiadać się rzeczowo i elokwentnie, a nade wszystko posiadać szeroką wiedzę z zakresu historii, ekonomii, prawa i stosunków międzynarodowych. Powinien także posiadać rozległą wiedzę ogólną i specjalizować się przynajmniej w jednej z dziedzin, która będzie mu najbardziej podległą. Tak, to wiele wymagań – ale nie każdy polityk jest idealny, prawda?

Powiązane