wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Morawiecki wygadał się ws. końca obostrzeń, podał miesiąc. Ponad rok lockdownu w Polsce?

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W wypowiedzi dla telewizji wPolsce.pl prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki zdradził, kiedy można się spodziewać zniesienia obostrzeń dla przedsiębiorców. Termin uzależniony będzie od postępów w Narodowym Programie Szczepień. &quot

  • Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat terminu zniesienia obostrzeń

  • Decyzja ta będzie zależna od postępów w szczepieniach

  • Część przedsiębiorców będzie musiała poczekać na wznowienie działalności do maja lub czerwca

Jak podaje Radio ZET, w wywiadzie dla telewizji wPolsce.pl premier Mateusz Morawiecki pytany był o termin zniesienia obostrzeń dla przedsiębiorców wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorcy będą musieli poczekać co najmniej do maja lub czerwca, kiedy odsetek zaszczepionych Polaków będzie wystarczająco wysoki.

Właściciele lokali gastronomicznych, szczególnie poszkodowani w wyniku lockdownu, który - ze względu na ograniczenie ich działalności do wydawania dań na wynos i z dowozem - doprowadził do drastycznego zmniejszenia się ich obrotów, nie mają zatem perspektyw na szybkie wznowienie funkcjonowania.

Przykładem ich desperacji może samowolne wznawianie działalności przez część z nich. Tak było w połowie stycznia w Częstochowie, gdzie pomimo obowiązywania obostrzeń doszło do otwarcia Restauracji 68 i Gospody Złoty Garniec. Przy otwarciu obecna była policja oraz sanepid

Właściciel Gospody Złoty Garniec tłumaczył swoją decyzję właśnie ogromnymi stratami poniesionymi w czasie pandemii, kiedy to obroty jego lokalu spadły o 90-95 procent względem wcześniejszego okresu. Część przedsiębiorców powołuje się również na to, że wprowadzone obostrzenia są ich zdaniem niezgodne z konstytucją.

Trochę lepsza jest sytuacja innych branż. Jak podaje Radio ZET, od 1 lutego działalność ponownie mogą prowadzić centra handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Z nieoficjalnych informacji wynika ponadto, że od połowy lutego zniesione zostaną także obostrzenia dla branży hotelarskiej

Mateusz Morawiecki: "Poczekajmy jeszcze chwilę"

Jak podaje Radio ZET, obostrzenia w dalszym ciągu obowiązują także dla branży fitness. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki apeluje do przedsiębiorców o cierpliwość i chociaż orientacyjnie jako datę zniesienia obostrzeń podaje maj lub czerwiec, to jednak wyraźnie uzależnia zniesienie ich od postępów Narodowym Programie Szczepień.

"Premier @MorawieckiM dla @wPolscepl: Wytrzymajmy jeszcze chwilę - tych kilka tygodni, czy miesięcy - bo sądzę, że w maju lub czerwcu będzie już wiele zaszczepionych osób w Polsce i, że będziemy w stanie powoli wracać do tej gospodarczej normalności wzbogaconej o pomysły #NowyŁad" - czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera na Twitterze.

"Nowy polski ład", do którego odwołuje się w swojej wypowiedzi premier Mateusz Morawiecki, to program odbudowy i odnowy polskiej gospodarki w obliczu szkód wyrządzonych przez epidemię i związany z nią lockdown.

- Sądzę, że ten polski nowy ład będzie właśnie taką odpowiedzią na te bolączki, na problemy, które wraz z epidemią zawitały do naszego życia społecznego, ale także do naszych okoliczności gospodarczych, bo bardzo wielu naszych przedsiębiorców wpadło w kłopoty, w turbulencje - przywoływała słowa premiera Mateusza Morawieckiego na początku stycznia gazeta.pl.

Źródło: Radio ZET / biznes.radiozet.pl, gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >