Obostrzenia zredukowane?. East News/Arkadiusz ZiolekŹródło: East News/Arkadiusz Ziolek
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 26 Stycznia 2021

Czy czeka nas luzowanie obostrzeń? Ekspert informuje o jednym szczególe

Obostrzenia dotyczące przeciwdziałania zakażeniom powinny być poluzowane tylko wtedy, gdy pojawi się pewność, że liczba zachorowań diametralnie spadła. Takiego zdania jest wirusolog prof. Włodzimierz Gut, cytowany przez portal Interia.

  • Zdaniem prof. Włodzimierza Guta, spadek zakażeń w ostatnich dniach nie musi być miarodajny
  • Specjalista przestrzega przed nagłym luzowaniem obostrzeń
  • Wirusolog zapewnia, że wiele zależy od zdrowego rozsądku Polaków

Ilość przypadków zakażenia koronawirusem zmniejszyła się w ostatnich dniach. Czy to znak, że czas już rezygnować z obostrzeń?

Obostrzenia wciąż obowiązują 

W Polsce wciąż obowiązują obostrzenia mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obejmują one m.in. nakaz stosowania się do reżimu sanitarnego, a także ograniczenie działalności ośrodków handlowych i usługowych. 

W ich wyniku, wielu przedsiębiorców musiało zrezygnować z dalszego prowadzenia swojego biznesu; niektórzy w przeciągu paru miesięcy stracili dorobek całego życia. Nic zatem dziwnego, że Polacy z niecierpliwością oczekują na poluzowanie panujących obostrzeń i powrót do, w miarę normalnego, funkcjonowania. 

Prawie 19 tys. Polek i Polaków bez prądu, gigantyczne korki i setki interwencji. Śnieżyce spowodowały ogromne problemyPrawie 19 tys. Polek i Polaków bez prądu, gigantyczne korki i setki interwencji. Śnieżyce spowodowały ogromne problemyCzytaj dalej

Śledząc doniesienia Ministerstwa Zdrowia w ostatnim czasie, można dojść do wniosku, że sytuacja dotycząca liczby zakażeń zaczyna się stabilizować, osiągając od kilku dni podobny poziom. W dniu wczorajszym ogłoszono 2419 nowych przypadków koronawirusa, co oznacza, że jest to najmniejsza notowana liczba, od października. 

Czy wynika z tego, że nadeszła pora na luzowanie obostrzeń i powrót do dawnej rzeczywistości? W sprawie wypowiedział się wirusolog, prof. Włodzimierz Gut

Zadecyduje rozsądek 

Specjalista twierdzi, że spadek zakażeń notowany w ostatnich dniach może okazać się nie być miarodajnym, z powodu zarejestrowania go podczas weekendu. 

- Sobota i niedziela nie są dniami, kiedy ludzie przychodzą do lekarzy, w związku z tym liczba badań zawsze jest mniejsza. Czy mamy do czynienia z rzeczywistym spadkiem zachorowań, to zależy, ile testów wykonano - powiedział cytowany przez portal Interia wirusolog. 

Prof. Włodzimierz Gut doradza, by z luzowaniem obostrzeń zachować szczególną ostrożność. Stwierdził, że zdarzały się już przypadki, gdy w wyniku redukcji ograniczeń, pojawiała się większa niż wcześniej liczba przypadków zakażenia. Wszystko zależy od tego, czy w wyniku np. ponownego otwarcia galerii handlowych, klienci zdecydują się tłumnie ruszyć na zakupy. 

- (...) wówczas będzie wzrost zakażeń w populacji, jeśli natomiast będą zachowywać się przyzwoicie - choć nie bardzo w to wierzę, ponieważ rozsądni ludzie po prostu nie skorzystają z możliwości - to może się okazać, że mamy stabilizację - tłumaczył prof. Włodzimierz Gut. 

Naukowiec twierdzi, że jeśli Polacy nie wykażą się zdrowym rozsądkiem, obostrzenia trzeba będzie wprowadzać ponownie, być może nawet w bardziej radykalnej formie niż dotychczas. 

Źródło: interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: