wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy czeka nas luzowanie obostrzeń? Ekspert informuje o jednym szczególe

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Obostrzenia dotyczące przeciwdziałania zakażeniom powinny być poluzowane tylko wtedy, gdy pojawi się pewność, że liczba zachorowań diametralnie spadła. Takiego zdania jest wirusolog prof. Włodzimierz Gut, cytowany przez portal Interia.

  • Zdaniem prof. Włodzimierza Guta, spadek zakażeń w ostatnich dniach nie musi być miarodajny

  • Specjalista przestrzega przed nagłym luzowaniem obostrzeń

  • Wirusolog zapewnia, że wiele zależy od zdrowego rozsądku Polaków

Ilość przypadków zakażenia koronawirusem zmniejszyła się w ostatnich dniach. Czy to znak, że czas już rezygnować z obostrzeń?

Obostrzenia wciąż obowiązują 

W Polsce wciąż obowiązują obostrzenia mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obejmują one m.in. nakaz stosowania się do reżimu sanitarnego, a także ograniczenie działalności ośrodków handlowych i usługowych. 

W ich wyniku, wielu przedsiębiorców musiało zrezygnować z dalszego prowadzenia swojego biznesu; niektórzy w przeciągu paru miesięcy stracili dorobek całego życia. Nic zatem dziwnego, że Polacy z niecierpliwością oczekują na poluzowanie panujących obostrzeń i powrót do, w miarę normalnego, funkcjonowania. 

Śledząc doniesienia Ministerstwa Zdrowia w ostatnim czasie, można dojść do wniosku, że sytuacja dotycząca liczby zakażeń zaczyna się stabilizować, osiągając od kilku dni podobny poziom. W dniu wczorajszym ogłoszono 2419 nowych przypadków koronawirusa, co oznacza, że jest to najmniejsza notowana liczba, od października. 

Czy wynika z tego, że nadeszła pora na luzowanie obostrzeń i powrót do dawnej rzeczywistości? W sprawie wypowiedział się wirusolog, prof. Włodzimierz Gut

Zadecyduje rozsądek 

Specjalista twierdzi, że spadek zakażeń notowany w ostatnich dniach może okazać się nie być miarodajnym, z powodu zarejestrowania go podczas weekendu. 

- Sobota i niedziela nie są dniami, kiedy ludzie przychodzą do lekarzy, w związku z tym liczba badań zawsze jest mniejsza. Czy mamy do czynienia z rzeczywistym spadkiem zachorowań, to zależy, ile testów wykonano - powiedział cytowany przez portal Interia wirusolog. 

Prof. Włodzimierz Gut doradza, by z luzowaniem obostrzeń zachować szczególną ostrożność. Stwierdził, że zdarzały się już przypadki, gdy w wyniku redukcji ograniczeń, pojawiała się większa niż wcześniej liczba przypadków zakażenia. Wszystko zależy od tego, czy w wyniku np. ponownego otwarcia galerii handlowych, klienci zdecydują się tłumnie ruszyć na zakupy. 

- (...) wówczas będzie wzrost zakażeń w populacji, jeśli natomiast będą zachowywać się przyzwoicie - choć nie bardzo w to wierzę, ponieważ rozsądni ludzie po prostu nie skorzystają z możliwości - to może się okazać, że mamy stabilizację - tłumaczył prof. Włodzimierz Gut. 

Naukowiec twierdzi, że jeśli Polacy nie wykażą się zdrowym rozsądkiem, obostrzenia trzeba będzie wprowadzać ponownie, być może nawet w bardziej radykalnej formie niż dotychczas. 

Źródło: interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >