Ksiądz. PixabayŹródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 23 Stycznia 2021

Burza po kolędzie. Ksiądz nie miał żadnych skrupułów

W Głuszycy ksiądz chodził po kolędzie narażając seniorów na niebezpieczeństwo. Podczas wizyt nie zasłaniał ust oraz nosa za pomocą maseczki. Okazało się, że duchowny nie może zakryć twarzy przez wzgląd na problemy zdrowotne. Nie przekonało to wiernej, która postanowiła nagłośnić sytuację.

Głuszyca jest niewielką miejscowością, ulokowaną na terenie powiatu Wałbrzyskiego, w województwie wielkopolskim. W mediach społecznościowych ukazała się dyskusja między parafią, a wierną. Poszło o księdza, który miał nie zasłaniać twarzy podczas chodzenia po kolędzie. 

"Chciałam zapytać księdza proboszcza, dlaczego odwiedza ksiądz nasze Babcie i Dziadków podczas kolędy bez maseczki? Naraża ksiądz ich życie i zdrowie. Czy zależy księdzu na kolejnych sakramentach dla nich? Nie umiem sobie tego inaczej wytłumaczyć" - czytamy w komentarzu, który pojawił się pod jednym z wpisów parafii NMP Królowej Polski na Facebooku. 

Jakie obostrzenia mogą zostać niebawem wprowadzone w Polsce? Dziennikarze podpytali rządzących. Znamy odpowiedźJakie obostrzenia mogą zostać niebawem wprowadzone w Polsce? Dziennikarze podpytali rządzących. Znamy odpowiedźCzytaj dalej

"Ksiądz proboszcz jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki ze względów zdrowotnych. Posiada odpowiednie zaświadczenie lekarskie" - wskazali przedstawiciele Kościoła katolickiego. Kwestie zdrowotne, choć, faktycznie, stanowią usprawiedliwienie, nie zabezpieczają seniorów przez zakażeniem. 

"A czy ma aktualne, negatywne badanie na obecność COVID-19" - dopytywała internautka na stronie parafii. Odpowiedź ze strony duchownych nie nastąpiła. Chwilę później kobieta poinformowała za pośrednictwem Facebooka, że została zablokowana przez parafię. 

"Kolędowanie, kolędowanie Anno Domini 2021. Proszę uważajcie na swoje Babcie i Dziadków. Niestety, parafia mojej Babci zablokowała mnie na Facebooku" - czytamy w osobnym poście. "Brak słów, powinnaś to nagłośnić, gdzie się da", "Zionie tym miłośierdziem" - komentowali internauci pod wpisem Patrycji. 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązek zasłaniania twarzy obowiązuje także duchownych. Hierarchowie Kościoła katolickiego mogą zrezygnować z maseczki, dopiero gdy prowadzą nabożeństwo. Za naruszenie przepisów epidemicznych grozi mandat w wysokości 500 złotych. Policja może jednak wnieść do sanepidu o wymierzenie kary administracyjnej. Może ona wynieść od 10 do 30 tysięcy złotych

Od sankcji przysługują środki odwoławcze, co wiąże się ze sfinalizowaniem sprawy na ławie sądowej. 

Wymiana komentarzy na Facebooku zniknęła ze strony Parafii NMP Królowej Polski w Głuszycy. Udało nam się zapisać ujęcia z ekranu przez likwidacją wpisów. Poniższe opinie pochodzą ze strony parafii w mediach społecznościowych i zostały opublikowane dziś, 23 stycznia. 

Ksiądz

Ksiądz

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Facebook/Parafia NMP Królowej Polski w Głuszycy]