wtv.pl > Gospodarka > 1 lutego będzie kluczową datą w obostrzeniach. PFF zapowiada masowe otwarcia, jest na co czekać
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:26

1 lutego będzie kluczową datą w obostrzeniach. PFF zapowiada masowe otwarcia, jest na co czekać

wtv
WTV.pl

We wczorajszej rozmowie z Wirtualną Polską Jarosław Gowin przekazał, że decyzje w sprawie odmrażania gospodarki będą podejmowane w dwutygodniowych interwałach. Wicepremier zaznaczył, że począwszy od 1 lutego, część obostrzeń może zostać zniesiona.

Nieoficjalnie wskazał przy tym, że najprawdopodobniej ponownie uruchomione zostaną sklepy wielkopowierzchniowe. Wiele wskazuje zatem na to, że gastronomia, hotelarstwo oraz branża fitness pozostaną zamknięte.

Otwarcie siłowni mimo obostrzeń

Niezależnie od decyzji rządzących Polska Federacja Fitness, organizacja zrzeszająca obiekty sportowe w całym kraju, zapowiedziała, że 1 lutego siłownie w całym kraju zostaną otwarte, ostateczną decyzję pozostawiając jednak właścicielom klubów.

Przedstawiciele branży fitness stawiają sprawę jasno: otworzymy działalność albo upadniemy. Ich relacje przedstawialiśmy w artykule Mimo apeli jedna z branż pozostaje zamknięta. Tylko u nas: „Okrucieństwo”.

Przedsiębiorcom, którzy mimo obostrzeń zamierzają zaprosić na trening klientów, pogroziła palcem wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Przedstawicielka rządu zwróciła przy tym uwagę, że złamanie restrykcji zaowocuje utratą pieniędzy płynących z programów pomocowych.

Będą oni wyłączeni z pomocy publicznej, czyli z możliwości wsparcia z Tarczy Branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0. Chcemy, aby pieniądze te trafiały bezpośrednio do tych przedsiębiorstw, które są odpowiedzialne i działają zgodnie z prawem – zapewniła Semeniuk, cytowana przez Money.pl.

W trakcie czwartkowego spotkania wiceminister usiłowała odwołać się do sumień przedstawicieli branży. – Prosiłam przedsiębiorców, aby jeszcze raz solidarnie podeszli do tego tematu i pozwolili nam w ciągu kilku tygodni podejmować decyzje. Nie wiemy, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w Polsce w lutym i w marcu – mówiła.

Przedstawicielka resortu pracy zwróciła przy tym uwagę, że władze europejskich państw doświadczają wzrostu zakażeń i zmierzają w kierunku zaostrzenia restrykcji. W jej opinii wprowadzany przez polski rząd obostrzenia są zatem „liberalne na tle całej Europy”.

 Semeniuk zapewniła, że postulaty branży zostaną przedstawione na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

Przedstawiciele branży fitness nadal wskazują jednak, że zamierzają dołączyć do właścicieli restauracji i ponownie otworzyć swą działalność w formie stacjonarnej.

źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: