wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rząd może już zaraz przywrócić obostrzenia. Wiceminister Olga Semeniuk o ewentualnym kroku wstecz

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Mimo poluzowania części obostrzeń, będącego efektem prób odmrażania gospodarki, przedstawiciele rządu zaznaczają, że restrykcje mogą powrócić. Wszystko uzależnione będzie od wzrostu zakażeń. Decyzja zapadnie za dwa tygodnie.

  • Otwarcie działalności części gałęzi gospodarki przeprowadzone będzie w trybie warunkowym

  • Branże mogą zostać ponownie zamknięte już 26 lutego, jeśli dzienna liczba zakażeń będzie utrzymywać się na poziomie 6-7 tysięcy

Odmrażanie gospodarki rozpoczęło się od handlu. Przypomnijmy, że wraz z początkiem lutego rząd zdecydował o ponownym uruchomieniu działalności wszystkich sklepów w galeriach handlowych, przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Stwierdzenie stabilizacji wzrostu zakażeń na koronawirusa zaowocowała zapowiedzią otwarcia kolejnych gałęzi gospodarki. Od 12 lutego otwarte zostaną hotele, kina, baseny i stoki narciarskie. Wszystko w ramach swoistego testu.

Obostrzenia powrócą? Decyzja zapadnie za dwa tygodnie

Choć kolejne obszary gospodarki z wolna zaczynają otrzymywać zielone światło od rządu, pozostałe, jak choćby gastronomia czy branża fitness, nadal walczą z kryzysem wywołanym zakazami wprowadzonymi wobec rozwoju epidemii.

Co więcej, ponowne uruchomienie działalności wspomnianych sektorów ma niejako formę próbną. Warunkowe zniesienie restrykcji potrwa na razie jedynie dwa tygodnie.

W praktyce oznacza to, że hotele, kina czy stoki, których otwarcie pochłania niemałe środki finansowe, mogą zostać ponownie zamknięte już 26 lutego. Wszystko zależeć będzie od przyrostu zachorowań, wskazuje internetowy serwis Radia Zet.

Informację tę na antenie radiowej jedynki potwierdziła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Warunkowość otwarcia dotyczy konkretnie czasu 14 dni – mówiła przedstawicielka rządu. I zapewniła: – Będziemy obserwowali stan epidemiczny.

Jeżeli te liczby będą regularne – tak, jak do tej pory – czego efektem był ten krok do przodu, na który się zdecydowaliśmy w ramach otwarcia, to wtedy będziemy myśleli o tym, jak inne protokoły bezpieczeństwa – pewnie w innych branżach – sukcesywnie wdrażać. Oczywiście jeśli pozwoli na to sytuacja w Europie – zaznaczyła Semeniuk.

Wiceszefowa resortu pracy wskazała, że rząd rozważa możliwość zrobienia „kroku wstecz”. Obostrzenia zostaną przywrócone, jeśli dzienna liczba zakażeń będzie utrzymywać się na poziomie 6-7 tysięcy.

Po 14 dniach musimy być wszyscy gotowi – zarówno przedsiębiorcy, jak i społeczeństwo – na to, że być może będziemy musieli wykonać krok w tył – podkreśliła Olga Semeniuk, cytowana przez radiozet.pl.

źródło: radiozet.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Gospodarka

Czternasta emerytura już na jesieni. Nie każdy dostanie pełne świadczenie

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >