wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Minister mówi, kiedy otwarcie galerii handlowych. Będą pierwsze

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Obecnie jednym z wielu miejsc zamkniętych przez obostrzenia są galerie handlowe. Polska gospodarka przez wiele miesięcy wygaszenia znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji, o czym głośno mówią właściciele biznesów, rozczarowani brakiem wspa

  • Olga Semeniuk była gościem programu "Debata dnia" i to właśnie tam wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wskazała, że galerie handlowe będą pierwszymi otwieranymi przez resort gałęziami gospodarki

  • Minister nie podała konkretnej daty, jednak wskazuje, że po feriach potrzeba nieco ponad 10 dni na zbadanie sytuacji epidemiologicznej

  • Na antenie Olga Semeniuk podkreśliła, że o ile szef resortu Jarosław Gowin będzie zabiegał o jak najszybsze ograniczanie obowiązujących obostrzeń gospodarczych, to ostateczna decyzja nie należy do niego

W środę na antenie Polsat News z ust wiceszefowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk padły słowa na temat galerii handlowych. Okazuje się, że resort ma całkiem konkretne plany względem tej części gospodarki.

Deklaracja na temat galerii handlowych będzie istotnymi słowami dla wielu Polaków. Z informacji przekazanych przez polityczkę cieszyć się będą przede wszystkim właściciele biznesów, które niemal od marca z krótkimi przerwami pozostają zamknięte.

Kiedy nastąpi otwarcie galerii handlowych?

Koronawirus to wciąż ogromne zagrożenie, jednak głosy mówiące o tym, że m.in. galerie handlowe powinny zostać otwarte dla klientów na nowo, nie milkną. Słowa wiceminister Olgi Semeniuk będą dla wielu osób powodem do radości.

- Mam nadzieję, że te decyzje w ciągu najbliższych 10 dni od zakończenia ferii zapadną. Proszę pamiętać, że wirus działa z opóźnieniem. Po zakończeniu okresu ferii mamy 10-14 dni na analizę stanu epidemicznego - mówiła w "Debacie Dnia" na temat ewentualnych konkretnych deklaracji względem otwarcia galerii handlowych wiceminister Olga Semeniuk.

- My z premierem Jarosławem Gowinem oczywiście będziemy za tym, aby centra handlowe mogły jak najszerzej się otworzyć i jak najwcześniej i równolegle do tego również inne gałęzie - dodała polityczka komentując plany resortu.

Resort będzie zabiegał, jednak ostateczna decyzja nie może zostać podjęta tylko przez Jarosława Gowina

- W pierwszej kolejności będziemy jako resort - proszę pamiętać, że te decyzje zapadają na poziomie Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - my jako resort MRPiT, będziemy rekomendowali otwarcie centrów handlowych w pierwszej kolejności, później ta etapowość oczywiście w kontekście innych obszarów i gałęzi gospodarki - podkreślała na antenie Polsat News wiceminister Olga Semeniuk, zapewniając, że galerie handlowe znajdą się na szczycie listy miejsc, z których zdejmowane będą obostrzenia.

Warto podkreślić, że poziom niezadowolenia i frustracji wśród przedsiębiorców sięga zenitu. Niektórzy z nich decydują się na otwarcie swoich biznesów (więcej informacji znajdziesz >TUTAJ<) mimo rozporządzeń zawieszających do odwołania ich działalność.

Gastronomia również znalazła swoje miejsce w wypowiedzi minister w "Debacie dnia". Ze słów wiceszefowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii odczytać można, że akurat ta gałąź gospodarki nie będzie mieć tak dużego priorytetu w kwestii otwarcia, jak galeria handlowa. Może to dziwić, biorąc pod uwagę klucz przyjęty przez resort.

Najpierw galerie handlowe. Co potem?

Niektóre decyzje rządzących dotyczące zamknięcia poszczególnych miejsc były tłumaczone w sposób absurdalny. Najlepszym przykładem jest wypowiedź Piotra Müllera wyjaśniająca zamknięcie kin i teatrów. Rzecznik rządu przekonywał, że miejsca te zostają zamknięte, gdyż trzeba dotrzeć do nich komunikacją miejską (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Również w przypadku wypowiedzi minister Olgi Semeniuk trudno zrozumieć uargumentowania mówiące o tym, dlaczego galeria handlowa stanowi mniejsze zagrożenie epidemiologiczne niż restauracje przestrzegające reżimu sanitarnego. Wiceszefowa resortu prowadzonego przez Jarosława Gowina wskazała, że po galeriach handlowych otwierane będą "wszystkie miejsca, które pozwolą nam do wiosny nie kumulować społeczeństwa w zamkniętych pomieszczeniach". 

Źródło: Polsat News

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >