wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Minister mówi, kiedy otwarcie galerii handlowych. Będą pierwsze

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Obecnie jednym z wielu miejsc zamkniętych przez obostrzenia są galerie handlowe. Polska gospodarka przez wiele miesięcy wygaszenia znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji, o czym głośno mówią właściciele biznesów, rozczarowani brakiem wspa

  • Olga Semeniuk była gościem programu "Debata dnia" i to właśnie tam wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wskazała, że galerie handlowe będą pierwszymi otwieranymi przez resort gałęziami gospodarki

  • Minister nie podała konkretnej daty, jednak wskazuje, że po feriach potrzeba nieco ponad 10 dni na zbadanie sytuacji epidemiologicznej

  • Na antenie Olga Semeniuk podkreśliła, że o ile szef resortu Jarosław Gowin będzie zabiegał o jak najszybsze ograniczanie obowiązujących obostrzeń gospodarczych, to ostateczna decyzja nie należy do niego

W środę na antenie Polsat News z ust wiceszefowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk padły słowa na temat galerii handlowych. Okazuje się, że resort ma całkiem konkretne plany względem tej części gospodarki.

Deklaracja na temat galerii handlowych będzie istotnymi słowami dla wielu Polaków. Z informacji przekazanych przez polityczkę cieszyć się będą przede wszystkim właściciele biznesów, które niemal od marca z krótkimi przerwami pozostają zamknięte.

Kiedy nastąpi otwarcie galerii handlowych?

Koronawirus to wciąż ogromne zagrożenie, jednak głosy mówiące o tym, że m.in. galerie handlowe powinny zostać otwarte dla klientów na nowo, nie milkną. Słowa wiceminister Olgi Semeniuk będą dla wielu osób powodem do radości.

- Mam nadzieję, że te decyzje w ciągu najbliższych 10 dni od zakończenia ferii zapadną. Proszę pamiętać, że wirus działa z opóźnieniem. Po zakończeniu okresu ferii mamy 10-14 dni na analizę stanu epidemicznego - mówiła w "Debacie Dnia" na temat ewentualnych konkretnych deklaracji względem otwarcia galerii handlowych wiceminister Olga Semeniuk.

- My z premierem Jarosławem Gowinem oczywiście będziemy za tym, aby centra handlowe mogły jak najszerzej się otworzyć i jak najwcześniej i równolegle do tego również inne gałęzie - dodała polityczka komentując plany resortu.

Resort będzie zabiegał, jednak ostateczna decyzja nie może zostać podjęta tylko przez Jarosława Gowina

- W pierwszej kolejności będziemy jako resort - proszę pamiętać, że te decyzje zapadają na poziomie Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - my jako resort MRPiT, będziemy rekomendowali otwarcie centrów handlowych w pierwszej kolejności, później ta etapowość oczywiście w kontekście innych obszarów i gałęzi gospodarki - podkreślała na antenie Polsat News wiceminister Olga Semeniuk, zapewniając, że galerie handlowe znajdą się na szczycie listy miejsc, z których zdejmowane będą obostrzenia.

Warto podkreślić, że poziom niezadowolenia i frustracji wśród przedsiębiorców sięga zenitu. Niektórzy z nich decydują się na otwarcie swoich biznesów (więcej informacji znajdziesz >TUTAJ<) mimo rozporządzeń zawieszających do odwołania ich działalność.

Gastronomia również znalazła swoje miejsce w wypowiedzi minister w "Debacie dnia". Ze słów wiceszefowej Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii odczytać można, że akurat ta gałąź gospodarki nie będzie mieć tak dużego priorytetu w kwestii otwarcia, jak galeria handlowa. Może to dziwić, biorąc pod uwagę klucz przyjęty przez resort.

Najpierw galerie handlowe. Co potem?

Niektóre decyzje rządzących dotyczące zamknięcia poszczególnych miejsc były tłumaczone w sposób absurdalny. Najlepszym przykładem jest wypowiedź Piotra Müllera wyjaśniająca zamknięcie kin i teatrów. Rzecznik rządu przekonywał, że miejsca te zostają zamknięte, gdyż trzeba dotrzeć do nich komunikacją miejską (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<).

Również w przypadku wypowiedzi minister Olgi Semeniuk trudno zrozumieć uargumentowania mówiące o tym, dlaczego galeria handlowa stanowi mniejsze zagrożenie epidemiologiczne niż restauracje przestrzegające reżimu sanitarnego. Wiceszefowa resortu prowadzonego przez Jarosława Gowina wskazała, że po galeriach handlowych otwierane będą "wszystkie miejsca, które pozwolą nam do wiosny nie kumulować społeczeństwa w zamkniętych pomieszczeniach". 

Źródło: Polsat News

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >