wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Onet: Do prokuratur trafiły specjalne zalecenia. Dotyczą karania przedsiębiorców

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Czyżby Prokuratura Krajowa chciała pokazać nieposłusznym przedsiębiorcom, iż nie mogą oni liczyć na pobłażliwe traktowanie w kwestii łamania obostrzeń pandemicznych? Onet dotarł do listu napisanego przez Krzysztofa Sieraka. Wszystko wskazuje na to, iż reg

  • Onet ujawnił treść listu, który napisać miał zastępca Prokuratora Krajowego Krzysztof Sieraka

  • Miał on zalecić prokuratorom regionalnym działania względem przedsiębiorców ignorujących obostrzenia zakazujące działalności stacjonarnej

  • Według ustaleń dziennikarzy Krzysztof Sieraka miał zalecać obranie "ostrego kursu"

Krzysztof Sieraka, zastępca Prokuratora Krajowego, miał napisać list do podległych prokuratorów. Według informacji przekazywanych przez portal Onet w liście miało znajdować się wskazanie na temat preferowanych działań, jakie podejmować powinni reprezentujący system sprawiedliwości.

Czy przedsiębiorcy będą traktowani przez prokuratury surowiej i wszyscy otrzymywać będą podobne bądź takie same zarzuty? Wszystko wskazuje, iż taką wizję ma waśnie Krzysztof Sieraka.

Onet: Prokuratura Krajowa chce rozliczać przedsiębiorców

Przedsiębiorcy włączający się w akcję #otwieraMY mogą spodziewać się zdecydowanej reakcji prokuratury. Od jakiegoś czasu dość głośno mówi się o zmasowanych kontrolach sanepidu, policji, czy nawet straży pożarnej. Wszystko wskazuje na to, że kontrole to nie koniec problemów niezgadzających się z obostrzeniami właścicieli biznesów.

Sieć huczy wręcz od kolejnych relacji przedsiębiorców zmagający się z walką z systemem, który ich zdaniem szkodzi ich biznesom. Polski Kongres Biznesu poinformował, iż w związku z "prześladowaniami" zaprasza do skorzystania ze strony zapytajsanepid.pl.

O akcji polegającej na generowaniu gotowych wniosków skierowanych do urzędników sanepidu pisaliśmy >TUTAJ<, jednak okazuje się, że organy państwowe nie zamierzają wycofywać się z pola walki o przestrzeganie przepisów w czasie epidemii. Onet dotarł do listu, pod którym podpisać miał się Krzysztof Sieraka.

Według informacji przekazywanych przez portal Onet zastępca Prokuratora Krajowego rozesłał pismo, gdzie wskazywał, za co najlepiej karać przedsiębiorców, których sprawy trafiły do regionalny oddziałów prokuratury.

Prokuratury otrzymały "zalecenia"?

Zgodnie z przekazywanymi wiadomościami na temat tej zastanawiającej sprawy, prokuratury miały otrzymać list, gdzie Krzysztof Sieraka, wskazać miał, iż działania niepokornych przedsiębiorców mogą przynieść ze sobą "zniweczenie wysiłków Państwa w walce z pandemią".

- Biorąc pod uwagę społeczną szkodliwość zachowań opartych na łamaniu ograniczeń i zakazów przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Covid 19, praktykę tę należy uznać za nieprawidłową (pisownia oryginalna - przyp. red.) - miał napisać w liście reprezentujący Prokuraturę Krajową Krzysztof Sieraka.

Ustalenia Onetu są zaskakujące i raczej trudno w tym momencie mówić o swobodzie wykonywania obowiązków poszczególnych prokurator na terenie całego kraju. Krzysztof Sieraka miał zalecić obranie "ostrego kursu" w przypadku rozpatrywania spraw przedsiębiorców. To nie koniec ustaleń przekazanych przez dziennikarzy.

Przedsiębiorcy będą karani z art. 165 Kodeksu Karnego?

W liście znaleźć miało się jeszcze zalecenie, aby w przypadku rozpatrywania sprawy przedsiębiorcy świadomie łamiącego pandemiczne obostrzenia stosować art. 165 Kodeksu Karnego. Jak podaje gazeta.pl, grozi za to nawet 8 lat więzienia, gdyż jest to artykuł mówiący o "sprowadzeniu powszechnego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób [...] powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej [...]".

Dodatkowo Prokuratura Krajowa reprezentowana przez jej zastępcę miała zalecić, aby do minimum ograniczyć czynności sprawdzających. W zamian prokuratury regionalne winny skupić się na zeznaniach świadków, czy nagraniach monitoringu, czyli zwyczajnym zbieraniu materiału dowodowego.

Według wiadomości ujawnionych przez Onet Krzysztof Sieraka miał zarekomendować rozważnie każdorazowego nakładania na przedsiębiorcę nakazu wstrzymania czynnego prowadzenia swojej działalności. Informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone przez PK.

Źródło: gazeta.pl / Onet

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >