Kwarantanna zniesiona. East News/Jakub KaminskiŹródło: East News/Jakub Kaminski
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 24 Stycznia 2021

Ważne, duże zmiany na granicach. Jak należy się przygotować?

Kwarantanny będzie można uniknąć, jeśli przed przekroczeniem granicy z Polską przedstawi się negatywny wynik testu na koronawirusa. Taką decyzję podjął rząd publikując ją w nowym rozporządzeniu. To duża ulga dla Polaków, którzy po powrocie z zagranicznych wycieczek udawać musieli się na 10-dniowe odosobnienie.

  • 10-dniowa kwarantanna po powrocie zza granicy transportem publicznym nie jest już obowiązkowa, pod pewnymi warunkami
  • Powracający musi przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa
  • Testy należy wykonać na 48 godzin przed planowanym powrotem do kraju

Chcecie wybrać się w zagraniczną podróż, ale nie macie czasu na kwarantannę po powrocie do kraju? Teraz będzie można jej uniknąć. 

Kwarantanna niekonieczna?

W rozporządzeniu opublikowanym pod koniec grudnia ubiegłego roku, zawarto nakaz odbycia obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny po powrocie zza granicy do Polski transportem zbiorowym. Dotyczył on zatem m.in. autobusów, pociągów, czy samolotów. 

Sytuacja była wysoce niekomfortowa dla turystów, a co za tym idzie, dla biur podróży, które apelowały do rządu o zniesienie radykalnych przepisów, w związku z nikłym zainteresowaniem zagranicznymi wycieczkami i wynikającej z niego zapaści tej dziedziny biznesu. 

Jakie obostrzenia mogą zostać niebawem wprowadzone w Polsce? Dziennikarze podpytali rządzących. Znamy odpowiedźJakie obostrzenia mogą zostać niebawem wprowadzone w Polsce? Dziennikarze podpytali rządzących. Znamy odpowiedźCzytaj dalej

Nic dziwnego, wielu Polaków chętnie udałoby się w podróż za granicę, ale z pomysłu rezygnowało z powodu narzuconej przez rząd konieczności odbycia kwarantanny. Nie każdy wszak miał na to czas, siłę i chęci. 

Przemyślano zatem kwestię obowiązkowego odosobnienia i wyciągnięto wnioski prowadzące do zmian przepisów dotyczących powrotu do kraju transportem zbiorowym. Decyzje opublikowano w nowym rozporządzeniu, które właśnie weszło w życie

Test przed wyjazdem

Osoby powracające zza granicy do Polski nie będą musiały przechodzić uciążliwej 10-dniowej kwarantanny. Okazuje się jednak, że jest jeden mały haczyk, który wielu może się nie spodobać. 

By uniknąć skierowania na odosobnienie w warunkach domowych, przed powrotem do kraju należy przedstawić odpowiednim służbom negatywny wynik testu na koronawirusa. Wtedy, i tylko wtedy turysta podróżujący transportem publicznym może zostać zwolniony z obowiązku kwarantanny. 

Test należy wykonać na 48 godzin przed planowanym powrotem do Polski. 

Biura podróży apelowały do rządu, by wprowadzono przepis umożliwiający odbycie testu na koronawirusa już po przekroczeniu granicy, jednak ostateczna decyzja nie przewiduje takiej sposobności. 

Sytuacja epidemiczna w kraju wciąż jest bardzo niepokojąca. Tylko wczoraj Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 6 322 nowych przypadków zakażenia, w tym najwięcej, bo aż 936, w województwie mazowieckim. Zanotowano także 346 zgonów

Źródło: money.pl, facebook.com/MZGOVPL

Artykuły polecane przez redakcję WTV: