Adam Niedzielski poinformował, że przed 5 czerwca zostanie przedstawiony kolejny plan luzowania obostrzeń. Spowodowane jest to zauważalnym wzrostem odporności populacyjnej. Podkreślił, że mimo próby powrotu do względnej normalności, trzeba będzie przygotować się w przyszłości na elementy zarządzania kryzysowego, które mogą pojawić się wraz z minięciem lata.Spowodowane jest to powolnym wygaszaniem trzeciej fali. Nie wiadomo jednak, jak sytuacja wyglądać będzie jesienią.
21 maja to wyczekiwany przez wielu dzień luzowania obostrzeń. Już od dziś ponownie można będzie pójść do kina, czy teatru. Właściciele takich miejsc muszą jednak pamiętać o ważnych zasadach. Nie zdecydowano się na całkowite zniesienie restrykcji, a jedynie ich liberalizację. Co trzeba wiedzieć przed wybraniem się na spektakl lub film?Lista miejsc, które skorzystają na szybszym luzowaniu obostrzeń, jest imponująca. Mowa bowiem nie tylko o wspomnianych wcześniej kinach i teatrach. Nie jest tajemnicą, że termin „luzowanie obostrzeń” to wyczekiwana formuła nie tylko przez spragnionych rozrywek rodaków. Przede wszystkim to właściciele biznesów liczący straty wypatrywali dnia, kiedy będą mogli ponownie zaprosić do swoich lokali klientów.
Za zdjęcie maseczki wciąż możemy otrzymać mandat. Z zabezpieczenia możemy zrezygnować jedynie na świeżym powietrzu, przy zachowaniu 1,5-metrowego dystansu społecznego. Od 15 maja, w ciągu jednej doby policja już zdążyła wystawić kilkaset mandatów. Polska Agencja Prasowa skontaktowała się Komendą Główną Policji, by otrzymać konkretne dane. Jak podają dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, aż 597 osób otrzymało mandat za zdjęcie maseczki w przestrzeni zamkniętej. 589 osób przez wzgląd na indywidualny charakter wykroczenia otrzymała jedynie pouczenie. W przypadku 177 Polek i Polaków odnotowano odmowę mandatu, a co za tym idzie, skierowanie sprawy do sądu. Przeprowadzono aż 16 439 kontroli w środkach transportu publicznego, sklepach oraz galeriach handlowych.
Tuż po północy na ulicę polskich miast wyszły tłumy zmęczonych trwającym przeszło pół roku lockdownem ludzi. W ten sposób Polki i Polacy świętowali ponowne otwarcie ogródków restauracyjnych. Od dziś znika też obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.Po poprzednich decyzjach dotyczących powrotu do szkół najmłodszych uczniów oraz uruchomienia sportu na świeżym powietrzu 15 maja przyniósł kolejne złagodzenie obostrzeń.Od soboty do funkcjonowania powróciła zamknięta od października gastronomia. Już od północy możliwe jest otwarcie ogródków restauracyjnych.Na możliwość zjedzenia posiłku wewnątrz przyjdzie poczekać nam jeszcze dwa tygodnie. Restauracje będą mogły przyjmować gości od 28 maja.Od soboty 15 maja rząd rozpocznie również przywracanie imprez okolicznościowych. O północy zniknął również obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.😷 Przypominamy majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń. Sprawdź co zmieni się od 15 maja ⤵️ https://t.co/4ZdW3ns7sK pic.twitter.com/Urdmv4KXtl— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 12, 2021
Przestrzeganie obostrzeń ponownie będzie podlegało policyjnym kontrolom. Komenda Główna Policji wciąż prowadzi działania w myśl realizacji zasady "Zero Tolerancji". Zniesienie niektórych zasad sanitarno-epidemicznych może zostać odebrane przez Polaków w niewłaściwy sposób. Pamiętajmy, że maseczkę możemy zdjąć jedynie w określonych warunkach, przy zachowaniu reżimu sanitarnego.Przedstawiciele biura prasowego Komendy Głównej Policji za pośrednictwem Twittera wydali ważny komunikat w sprawie obostrzeń. Od 15 maja maseczki możemy zdjąć jedynie na otwartym powietrzu, należy również zachować bezpieczny odstęp.
Wesela bez muzyki granej przez zespół lub dj'a? Wielu nie wyobraża sobie w ten sposób imprezy poślubnej. Niestety w obecnym reżimie sanitarnym, tego rodzaju występy są niemożliwe. Choć od 8 maja wznowione zostały wesela, nie mogą się one odbywać przy akompaniamencie zespołu. Wesela bez... muzyki?Tysiące młodych par w Polsce oczekiwało z wytęsknieniem na decyzje rządu dotyczące wznowienia możliwości przeprowadzania imprez okolicznościowych, w tym wesel. Z dniem 8 maja stało się to możliwe. Spotkania takie muszą odbywać się oczywiście w określonym reżimie sanitarnym. Przebywać może też na nich zaledwie 25 osób. Nie wlicza się w to gości, którzy zostali już w pełni zaszczepieni. Od 29 maja limit osób na imprezach okolicznościowych wzrośnie do 50. Da to młodym parom więcej możliwości, ale jak z nich skorzystać, gdy inne ograniczenia wciąż pozostają niezniesione? Problem dotyczy przede wszystkim występów na żywo przed publicznością zespołów oraz dj'ów. Ich działalność wciąż pozostaje wstrzymana wg. przepisów z rządowego rozporządzenia. Czy da się ominąć przepisy?Jak zatem bawić się mają goście, gdy nie ma możliwości zapewnienia im muzyki granej na żywo lub przez osobę do tego wykwalifikowaną? Jak odbyć ma się tradycyjny pierwszy taniec? To pytania, które od jakiegoś czasu zadają sobie pary chcące wstąpić w związek małżeński. Na chwilę obecną jedynym legalnym rozwiązaniem jest dostarczenie na planowaną imprezę sprzętu samogrającego, z którego emitowane byłyby utwory do zabawy dla gości i pary młodej. Pamiętać jednak należy, że sprzęt nie może być obsługiwany przez jedną osobę. Mogłaby zostać ona zinterpretowana jako pełniąca funkcję dj'a, co w przypadku kontroli narobiłoby nowożeńcom sporo kłopotów. Pary zdecydować się mogą również na transmisję występu zespołu na żywo. Muzyka grana byłaby przez artystów w studiu i transmitowana przez internet do sali weselnej. Radiozet.pl proponuje jeszcze inne rozwiązanie. Dziennikarze zauważyli lukę, która umożliwia występ zespołu podczas imprezy okolicznościowej. W zawieranej umowie należy zaznaczyć, że koncert ma być jedynie "akompaniamentem do spożywanych posiłków". W takiej sytuacji nie ma przeciwskazań do uczestniczenia w weselu grupy muzycznej. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Godzina policyjna dla niezaszczepionych, a nawet zakaz przemieszczania się? Doradca premiera wyszedł z kontrowersyjną propozycjąLeszek Miller bezpardonowo o Andrzeju Dudzie. "Urząd prezydenta ośmieszony"Nie będzie uchylania obostrzeń, a jedynie "łagodzenie"? Na oficjalnej rządowej stronie nastąpiła zmianaŹródło: Radiozet.pl
Według propozycji profesora Miłosza Parczewskiego, jednego z doradców premiera Morawieckiego, osoby niezaszczepione powinny zostać objęte godziną policyjną. Główny specjalista ds. pandemii w Zachodniopomorskiem sugeruje również wprowadzenie zakazu przemieszczenia się między województwami.Już w najbliższą sobotę odmrażanie gospodarki wejdzie w kolejny etap. Po tym, jak do szkół powrócili uczniowie, a rząd zdecydował się przywrócić sport na świeżym powietrzu, 15 maja zniesione zostaną kolejne obostrzenia.Wchodzące w życie zmiany oznaczają możliwość zdjęcia maseczek na świeżym powietrzu czy udania się do restauracyjnego ogródka. Rząd przywróci również imprezy okolicznościowe.😷 Przypominamy majowy harmonogram łagodzenia obostrzeń. Sprawdź co zmieni się od 15 maja ⤵️ https://t.co/4ZdW3ns7sK pic.twitter.com/Urdmv4KXtl— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 12, 2021 Według zapowiedzi obiad w restauracji dwa tygodnie później, 28 maja. Niewykluczone jednak, że nie wszyscy cieszyć się będą powrotem do normalności.
Wszystko wskazuje na to, że na odwołanie lockdownu przyjdzie Polakom jeszcze trochę poczekać. Na oficjalnej rządowej stronie nie mówi się już o "uchylaniu", a jedynie o "łagodzeniu" obostrzeń do końca maja. Zmęczeni lockdownem? Rząd nie ma dla was zbyt dobrych wieści.
Jak podaje Wirtualna Polska, wprowadzenie podobnych rozwiązań rozważa się we Francji, gdzie wstęp na wydarzenia sportowe kulturalne dozwolony byłby pod warunkiem okazania paszportu sanitarnego.Artykuły polecane przez redakcję WTV:W Austrii, gdzie - jak relacjonuje Wirtualna Polska - 19 maja nastąpi wznowienie działalności branży hotelarskiej i gastronomicznej, wstęp do hoteli czy restauracji będzie uzależniony od okazania jednego z trzech dokumentów: potwierdzenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19, negatywnego wyniku testu na koronawirusa lub zaświadczenia o przejściu zakażenia.Przykładem mogą być Węgry, gdzie 1 maja działalność wznowiły m.in. instytucje kultury, obiekty sportowe oraz placówki gastronomiczne, które jednak otwarte będą jedynie dla osób dysponujących oficjalnym poświadczeniem przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 lub wyzdrowienia.Jak donosi Wirtualna Polska, chociaż w związku z postępami w szczepieniach coraz więcej europejskich krajów luzuje obostrzenia mające ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii, to jednak w wielu przypadkach z restrykcji zwolnione są tylko osoby zaszczepione. W certyfikacie mają się znaleźć informacje o dacie zaszczepienia i rodzaju przyjętej szczepionki wraz z wynikami wykonywanych ewentualnie testów na koronawirusa oraz informacjami o przebytym zakażeniu.Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.- Nie będzie to jednak dokument, który będzie uniemożliwiał swobodne przemieszczanie się po Unii Europejskiej, przekraczanie granic, bo nie może być on nadrzędny wobec podstawowych praw, wobec strefy Schengen - tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską Łukasz Polinceusz, europeista z Centrum Stosunków Międzynarodowych.Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.plTakże w Niemczech luzowanie obostrzeń dotyczyć ma tylko osób zaszczepionych. Reszta osób będzie mogła korzystać z szeregu usług tylko pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu na koronawirusa.Jak podaje Wirtualna Polska, jeśli państwa UE dojdą w tej kwestii do zgody, możemy spodziewać się także wprowadzenia obowiązujących na terenie całej wspólnoty "paszportów" czy "certyfikatów" szczepionkowych regulujących zasady przemieszczania się po UE w zależności od tego, czy podróżni są zaszczepieni, czy też nie.Pilna ewakuacja z Indii. Michał Dworczyk ujawnia pewne kwestieIstotny wpis Mateusza Morawieckiego obiegł sieć. "Nie zatrzymujemy się"14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?Postępujące w wielu krajach Europy luzowanie obostrzeń sanitarnych jest często selektywne i dotyczy jedynie osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Wraz z nastaniem wakacji "paszport szczepionkowy" może stać się rzeczywistością dla podróżnych.Według Wirtualnej Polski Unii Europejskiej zależy na wprowadzeniu tego rodzaju certyfikatów do 25 czerwca, lecz ze względu konieczność dostosowania ich do uwarunkowań poszczególnych państw członkowskich może poskutkować opóźnieniami we wdrożeniu projektu.
Już od soboty, 8 maja, hotele wznowią swą działalność i będą mogły ponownie przyjmować gości. Rozporządzenie, które potrwa przynajmniej cztery tygodnie, do 5 czerwca, zakłada jednak, że ilość zajętych pokoi nie może przekroczyć 50 procent.W nocy z piątku na sobotę w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, które określa zasady reżimu sanitarnego obowiązujące w obecnej sytuacji epidemicznej.W zgodzie z postanowieniem od północy właściciele hoteli mogą ponownie uruchomić działalność. Branża hotelarska będzie mogła przyjmować gości przynajmniej do 5 czerwca bieżącego roku.
Wybierasz się na wesele? Przygotuj się na kontrolę lokalnego inspektoratu sanitarnego lub funkcjonariuszy policji. Od 15 maja, a później od 29 maja, w życie wchodzą nowe przepisy w sprawie limitów na imprezach okolicznościowych. Od 15 maja będziemy mogli cieszyć się z poluzowania pierwszych obostrzeń. Odmrożone zostaną bardzo ważne sektory polskiej gospodarki. Będziemy także mogli zdjąć maseczkę na świeżym powietrzuDziałalność, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, będą mogli wznowić między innymi właściciele kin, instytucji kultury, hoteli, branż weselnych, a także obiektów sportowychW przypadku imprez okolicznościowych jak wesela, komunie, czy urodziny, warto zwrócić uwagę na obowiązujące obostrzenia. Osoby, które posiadają zaświadczenie o przejściu obu szczepień, nie będą wliczane do limitów osobowychWątpliwości w sprawie wesel i pozostałych imprez okolicznościowych dziś rozwiewał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, a także sam Adam Niedzielski. Przedstawiciel prasowy resortu w rozmowie z Wirtualną Polską przypomniał, iż podczas kontroli możemy wykazać przejście zabiegów medycznych na dwa sposoby. - Myślę, że dla nikogo z zaszczepionych nie będzie problemem mieć przy sobie telefon, gdzie będzie QR kod potwierdzający zaszczepienie - deklarował. Kolejną metodą jest wydrukowanie zaświadczenia, tak by móc okazać je podczas kontroli w formie papierowej.
W połowie maja poluzowane mają zostać obostrzenia dotyczące noszenia maseczek w miejscach publicznych. W programie "Newsroom WP" rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśniał wątpliwości dotyczące nadchodzących zmian.W rozmowie z Wirtualną Polską Wojciech Andrusiewicz wyjaśniał wątpliwości dotyczące obowiązku noszenia maseczek "na otwartym powietrzu", który ma zostać zniesiony już 15 maja.- Otwarte powietrze oznacza przestrzeń poza wszelkimi budynkami, nieograniczoną żadnymi ścianami - tłumaczył Andrusiewicz w programie "Newsroom WP".Kolejnym warunkiem, który również musi zostać spełniony, abyśmy mogli zdjąć maseczkę, jest możliwość zachowywania 1,5-metrowego dystansu od innych osób.
Adam Niedzielski zarządził zakaz przemieszczania się od 19:00 31.12 do 06:00 01.01 Przedstawiciel Trybunału Stanu uważa działanie za naruszające Konstytucję, a co za tym idzie - nieobowiązujące„Nie podporządkuję się ograniczeniom nielegalnej godziny policyjnej” - czytamy w komunikacie17 grudnia na oficjalnej konferencji prasowej przedstawicieli Rady Ministrów poinformowano o bieżących działaniach celem zwalczania kryzysu epidemicznego. Wciąż nie wiemy, czy w Polsce dojdzie do rozwoju trzeciej fali zachorowań. Adam Niedzielski potwierdził jednak, że jeśli tak się stanie, służba zdrowia może nie udźwignąć jej ciężaru. Wymusiło to nałożenie szczególnych obostrzeń w sylwestra.
W internecie pojawiły się głosy krytyki pod adresem sylwestra w Ostródzie, który emitowany był w TVPWielu zarzuca, że artyści mieli grać z playbacku, a aplauz widowni był nagrany i emitowany podczas wydarzeniaKontrowersyjnie było też w Polsacie, za sprawą występu Andrei Bocellego, którym finalnie okazał się być CzadomanWygląda na to, że jeszcze długo będzie się mówić o imprezie sylwestrowej Jacka Kurskiego w Ostródzie. Na jaw wyszły nowe fakty.
Klub Banderoza Witonia zlokalizowany niedaleko Kutna ogłosił, że już w sobotę wznowi swoją działalnośćLokal przystąpił do akcji #otwieraMY, która polega na ignorowaniu zakazów wprowadzonych przez rządzących, prowadzących wprost do bankructwaRządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego (RZZK) miał przekazać polecenie policji oraz sanepidom przeprowadzania masowych kontroli Mieszkańcy Kutna dowiedzieli się na początku tygodnia, że lokalny klub zlokalizowany w niedalekiej Witonii już w sobotę na nowo się otworzy. Poinformowano o tym za pomocą mediów społecznościowych.Niestety wszyscy liczący, że doniesienia z Kutna będą radosnym ogłoszeniem końca obostrzeń mających być formą ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, mogą czuć się rozczarowani. Banderoza z Witonia postanowiła przeciwstawić się obostrzeniom ograniczającym ich działalność.
16 stycznia w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach odbyła się msza upamiętniająca Jadwigę KaczyńskąPo nabożeństwie na ambonę wyszedł prezes Prawa i SprawiedliwościW trakcie wystąpienia, w którym Jarosław Kaczyński atakował politycznych rywali, ust i nos polityka nie zasłaniała maseczkaObowiązujące Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. (...) dopuszcza przebywanie w kościołach bez zakrywania ust i nosa tylko osób sprawujących kult religijny – w fotogalerii widzimy, że pan Jarosław Kaczyński nie przestrzegał tego zapisu, napisano w zawiadomieniu do sanepidu złożonym przez organizację „Forum Unia Młodych”.Treść pisma skierowanego do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach, w którym wnoszono o zbadanie sprawy i ukaranie uczestników mszy, przytacza Wirtualna Polska.
Od 1 lutego w życie wejdą nowe zmiany dotyczące polityki sanitarno-epidemicznej. W konferencji wzięli udział Adam Niedzielski wraz z Marleną MalągOtwarte zostaną także instytucje kultury takie jak muzea czy galerie sztuki. Będą funkcjonować w pełnym reżimie sanitarnymPolska Izba Handlu przekazała dane CMR Panel, z których wynika, że między 10 a 12 obroty małych sklepów i supermarketów spadały o prawie 40% - Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Otwarte zostają również instytucje kultury - galerie sztuki i muzea - podawał podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski. Godziny dla seniorów odejdą w zapomnienie, jednak obostrzenia mogą zostać zaostrzone, jeśli dojdzie do nagłego rozwoju epidemii.
Piotr Müller poinformował, że dziś podejmowane będą decyzje dotyczące obostrzeńRzecznik rządu przyznał, że opinie specjalistów są podzielonePrzyznał jednak, że w tej chwili nie ma mowy już o zaostrzaniu ograniczeńPiotr Müller zapewnił, że decyzje dotyczące obostrzeń po 14 lutym podejmowane mają być już wkrótce.
Według ministra zdrowia zmienianie zasad obowiązującego lockdownu będzie odbywać się na zasadzie strategii „tańca i młotka”Niedzielski wskazał jednocześnie, że pierwszym regionem, który odczuje ową strategię, będzie województwo warmińsko-mazurskie– Jeżeli byśmy coś chcieli robić, to ze względu na to, że chcemy raczej tę fazę tańca utrzymywać, to ten młotek raczej zastosujemy tylko miejscowo – przekazał szef resortuW rozmowie z TVN24, której treść przytacza internetowy serwis Radia Zet, Adam Niedzielski przekazał, że obecnie podejmować trzeba odważne decyzje.– Lockdown ogranicza nas już niemal rok, czas więc najwyższy, żeby powoli z niego wychodzić i „akceptować ryzyka związane z luzowaniem” – zapewnił szef Ministerstwa Zdrowia. Zamiast osłabienia obowiązującego lockdownu w najbliższych dniach możemy jednak spodziewać się jego wzmocnienia.
Powrót do szkół może znacznie się opóźnićMinister zdrowia poinformował, że w niektórych rejonach kraju placówki edukacyjne, które zostały otwarte w styczniu, mogą zostać zamkniętePrawdopodobnie jeszcze dziś podane zostaną informacje na temat dalszych planów co do edukacji zdalnejSytuacja dotycząca powrotu do szkół jest znacznie bardziej niepewna niż zakładaliśmy.
W środę odnotowano ponad 12 tysięcy nowych zakażeńRząd rozważa przywrócenie uchylonych wcześniej obostrzeńDotyczyłoby to tylko części kraju, przede wszystkim Warmii i MazurWprowadzony ma zostać także nakaz noszenia maseczki (a nie przyłbicy)Jak podaje onet.pl, w środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w programie TOK FM o drastycznym wzroście ilości potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, zdradzając, że odnotowano ich ponad 12 tysięcy. Doniesienia te znalazły potwierdzenie w szczegółowych danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. "Mamy 12 146 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia" - czytamy we wpisie. Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu (1961), na Śląsku (1529) i na Pomorzu (1113).Na Warmii i Mazurach odnotowano w środę 970 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia, jednak w kilkudniowej perspektywie to właśnie to województwo odznacza się największym wzrostem ilości zakażeń. Jak podaje onet.pl, we wtorek w okolicach Olsztyna i Nidzicy niemal 50 proc. testów przynosiło wynik pozytywny.
W czwartek liczba nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 25 tysięcy przypadków, w związku z czym nieuniknione wydaje się wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu.Jak podaje onet.pl, może się okazać, że wprowadzone obostrzenia będą jednak jeszcze surowsze niż te, którymi objęte zostały dotychczas cztery województwa o największej ilości zakażeń: warmińsko-mazurskie, pomorskie, mazowieckie i lubuskie, a następnie (od 20 marca) cały kraj.
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, w trakcie trwania pandemii koronawirusa mamy obowiązek noszenia maseczki. Ale czy wszędzie?
W czasie wizyty w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach Mateusz Morawiecki poruszył temat stanu epidemiologicznego w krajuPremier wskazał, że obecnie w Polsce zajętych jest 75 proc. tzw. łóżek covidowychSzef rząd poinformował również, że wprowadzane będą ostrzejsze restrykcjeMichał Rogalski, prowadzący arkusz z danymi na temat epidemii, przekazał, że dane wskazują, iż za kilka dni na Mazowszu zabraknie również wolnych respiratorówOd początku tygodnia pojawiają się dziennikarskie ustalenia, jakoby premier Mateusz Morawiecki wraz ze swoimi ministrami i ekspertami mieli w planach zaostrzanie obostrzeń. W czasie swojego wystąpienia w Pyrzowicach polityk Prawa i Sprawiedliwości przekazał niepokojące dane.Zgodnie z relacji Mateusza Morawieckiego w Polsce zajętych jest już 75 proc. wszystkich tzw. łóżek covidowych. Wszystko wskazuje na to, że kolejne decyzje zapadną w najbliższych dniach.
Profesor Simon nie krył oburzenia w sprawie otwartych kościołów. Zapowiedział, że prawdopodobnie przy takim tempie zakażeń, grozi nam lockdown. Jak powiedział, jedną z kwestii jest pozostawienie sprawy związanej z niektórymi księżmi samej sobie - wspomniał o przypadkach, gdy wirus jest przez kapłanów lekceważony, co tworzy kolejne ogniska choroby. Według niego, być może niedługo trzeba będzie spodziewać się kolejnego lockdownu - politycy również obawiają się zaistniałej sytuacji. Sytuacja rozstrzygnie się już we czwartek. Mateusz Morawiecki podczas konferencji poda do wiadomości kolejne obostrzenia.
Były prezes NFZ-u stwierdził na antenie Polsatu, że tylko skrajne obostrzenia są w stanie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusaAndrzej Sośnierz zaproponował zakaz podróżowania oraz wprowadzenie godziny policyjnejJuż dziś poznamy szereg nowych obostrzeń, które ogłosić ma premier Mateusz MorawieckiCzy możliwym jest, by premier Mateusz Morawiecki posunął się do tak daleko idących restrykcji i wprowadził dziś w Polsce zakaz podróżowania?
Prof. Andrzej Horban ocenił, że wciąż istnieje możliwość wprowadzenia twardego lockdownu, jeśli zajdzie taka potrzebaSpecjalista ocenił, że taka sytuacja nastąpić może niemal w każdej chwiliProf. Horban pozytywnie odniósł się do wprowadzonych przez rząd ograniczeniach w liczbie wiernych w kościołachOkazuje się, że wprowadzenie twardego lockdownu w Polsce wciąż jest możliwe.
Adam Niedzielski zapowiedział, że restrykcje obowiązujące od jutra w polskich świątyniach powinny być przestrzeganeMinister zdrowia stwierdził, że w obecnej sytuacji kartka na drzwiach świątyni informująca o dozwolonej liczbie osób nie jest już wystarczającym środkiem zaradczymNiedzielski zaapelował do Polaków, by święta wielkanocne spędzili jedynie w najbliższym gronie rodzinyNależy się przygotować na to, że od jutra już "na poważnie" trzeba będzie zastosować się do obostrzeń w kościele.