Prezes PFR zdradza plany dot. otwarcia gastronomii. Okazuje się, że możemy czekać miesiącami
Restauratorzy będą musieli przetrwać jeszcze dłużej? Wielu już się buntuje.
Prezes PFR, Paweł Borys, zapowiedział, kiedy otworzą się restauracje
Większość lokali gastronomicznych musiała przeżywać podwójne zamknięcie - najpierw wiosną, podczas pierwszej fali zachorowań, kiedy obowiązywał pełny lockdown, a potem w listopadzie, kiedy ponownie zamknięto większość obiektów. Od tego czasu mogą działać jedynie w usłudze na wynos.
Od dłuższego czasu restauratorzy protestują przeciwko obostrzeniom. Część z nich otwiera swoje lokale wbrew zaleceniom i walczy z policją, niektórzy wymyślają kreatywne rozwiązania dla prowadzenia biznesu, organizując np. szkolenia z zachowania przy stole, których koszt obejmuje jeden posiłek. Takie zachowanie pokazuje, jak lockdown jest niszczący dla tej branży.
Restauratorzy, wspólnie z hotelarzami i klubami fitness zapowiedzieli, że 1 lutego otworzą swoje podwoje dla klientów bez względu na to, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna.
Do sytuacji odniósł się minister zdrowia w porannym wywiadzie dla Radia ZET, gdzie zaznaczył, że takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne.
Polski Fundusz Rozwoju organizował pomoc z tarczy finansowej. Teraz jego prezes, Paweł Borys, zapowiada, do kiedy na pewno zamknięte będą lokale gastronomiczne.
- Mamy program szczepień, wydaje się, że takim punktem zwrotnym w czasie tej pandemii z perspektywy tych firm może być maj, bo wydaje się, że do maja mamy szansę zaszczepić wszystkich seniorów, a są to osoby najbardziej narażone na zakażenie i wtedy zniknie ten podstawowy powód do tego, żeby zamykać firmy, starając się obniżyć poziom śmiertelności - mówił w wywiadzie dla radia RMF FM.
Powiedział również, że „ten scenariusz jest możliwy, o ile nie ujawnią się nowe ryzyka”.
Pomoc z tarczy 2.0 dla przedsiębiorstw
- Pomoc z tarczy finansowej PFR 2.0 otrzymało dotąd ponad 4 tys. placówek gastronomicznych, wypłacone im 682 mln zł - mówił wiceprezes PFR Bartosz Marczuk w tym tygodniu.
Tarcza 2.0 ma dawać możliwość uzyskania subwencji mikro, małym i średnim firmom z jednoczesną możliwością ich 100% umarzania. Mogą je otrzymać branże, które musiały w całości zamknąć lub ograniczyć na czas lockdownu swoją działalność. Finansowanie potrwa od 15 stycznia 2021 r. i potrwa do 31 marca 2021 r., a cały budżet programu wynosi 13 mld zł.
źródło: [onet.pl]
Artykuły polecane przez redakcję WTV: