wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Prezes PFR zdradza plany dot. otwarcia gastronomii. Okazuje się, że możemy czekać miesiącami

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Informację o tym, kiedy najpewniej zostaną otwarte lokale gastronomiczne przekazał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys. Według niego nie nastąpi to szybciej niż w maju. Ma być to związane z kalendarzem szczepień i zabezpieczeniem większości os&

Restauratorzy będą musieli przetrwać jeszcze dłużej? Wielu już się buntuje. 

Prezes PFR, Paweł Borys, zapowiedział, kiedy otworzą się restauracje

Większość lokali gastronomicznych musiała przeżywać podwójne zamknięcie - najpierw wiosną, podczas pierwszej fali zachorowań, kiedy obowiązywał pełny lockdown, a potem w listopadzie, kiedy ponownie zamknięto większość obiektów. Od tego czasu mogą działać jedynie w usłudze na wynos.

Od dłuższego czasu restauratorzy protestują przeciwko obostrzeniom. Część z nich otwiera swoje lokale wbrew zaleceniom i walczy z policją, niektórzy wymyślają kreatywne rozwiązania dla prowadzenia biznesu, organizując np. szkolenia z zachowania przy stole, których koszt obejmuje jeden posiłek. Takie zachowanie pokazuje, jak lockdown jest niszczący dla tej branży. 

Restauratorzy, wspólnie z hotelarzami i klubami fitness zapowiedzieli, że 1 lutego otworzą swoje podwoje dla klientów bez względu na to, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna. 

Do sytuacji odniósł się minister zdrowia w porannym wywiadzie dla Radia ZET, gdzie zaznaczył, że takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne. 

Polski Fundusz Rozwoju organizował pomoc z tarczy finansowej. Teraz jego prezes, Paweł Borys, zapowiada, do kiedy na pewno zamknięte będą lokale gastronomiczne. 

- Mamy program szczepień, wydaje się, że takim punktem zwrotnym w czasie tej pandemii z perspektywy tych firm może być maj, bo wydaje się, że do maja mamy szansę zaszczepić wszystkich seniorów, a są to osoby najbardziej narażone na zakażenie i wtedy zniknie ten podstawowy powód do tego, żeby zamykać firmy, starając się obniżyć poziom śmiertelności - mówił w wywiadzie dla radia RMF FM. 

Powiedział również, że „ten scenariusz jest możliwy, o ile nie ujawnią się nowe ryzyka”. 

Pomoc z tarczy 2.0 dla przedsiębiorstw

- Pomoc z tarczy finansowej PFR 2.0 otrzymało dotąd ponad 4 tys. placówek gastronomicznych, wypłacone im 682 mln zł - mówił wiceprezes PFR Bartosz Marczuk w tym tygodniu. 

Tarcza 2.0 ma dawać możliwość uzyskania subwencji mikro, małym i średnim firmom z jednoczesną możliwością ich 100% umarzania. Mogą je otrzymać branże, które musiały w całości zamknąć lub ograniczyć na czas lockdownu swoją działalność. Finansowanie potrwa od 15 stycznia 2021 r. i potrwa do 31 marca 2021 r., a cały budżet programu wynosi 13 mld zł. 

źródło: [onet.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • MON wydał 500 milionów zł na wadliwą broń. Żołnierze muszą naprawiać je trytytkami

  • Rodzice mogą nawet nie wiedzieć, co ksiądz dał do podpisania ich dzieciom. Do sieci trafiło zdjęcie „oświadczenia”

  • Mężczyzna zmarł dzień po szczepieniu. Będzie sekcja zwłok zlecona przez prokuraturę

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Policja w lesie

Polska

Wielkopolskie: Zwłoki odnalezione w środku lasu przez grzybiarzy. Prokuratura prowadzi działania

Czytaj więcej >

Polska

W wypadku pod Zieloną Górą zginął 21-letni piłkarz. Klub żegna swojego zawodnika

Czytaj więcej >
Udzial pary prezydenckiej w uroczystosci rozpoczecia roku szkolnego 2021/2022 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieza Jana Pawla II w Kruszewie.

Polska

Psycholog opowiada o powrocie do nauki stacjonarnej. Co czuje młodzież po pierwszych tygodniach szkoły?

Czytaj więcej >
Lubuska Policja

Polska

Nowe fakty ws. wypadku pod Zieloną Górą. Policja zamieściła zdjęcia

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą działania zwierząt w służbach mundurowych

Polska

27 grudnia może stać się świętem państwowym. Prezydent skierował projekt ustawy do Sejmu

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska

Szostaki. Nie żyje 28 latek, stężenie alkoholu we krwi zaskoczyło medyków

Czytaj więcej >