wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Sondaż o zaradności polskiego rządu. Jak nasz kraj radzi sobie z epidemią?

11 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazeta Prawnej" wskazują, że zdaniem większości Polaków rząd nie panuje nad sytuacją epidemiczną. Ponadto niemal 40 proc. respondentów krytycznie ocenia s

  • United Surveys przeprowadziło sondaż dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej"

  • Badanych pytano ocenę działań rządu w związku z epidemią

  • Respondenci oceniali także skuteczność obostrzeń

Jak podaje rmf24.pl, w odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu polski rząd panuje nad epidemią koronawirusa, 9,4 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie panuje", a 33,3 proc. - "raczej panuje". Zdaniem 30,3 proc. badanych rząd "raczej nie panuje" nad epidemią, a według 18,8 proc. - "zdecydowanie nie panuje"

Ocena sprawności rządu w zarządzaniu epidemią wyraźnie wiąże się z preferencjami wyborczymi badanych. Wśród zwolenników Zjednoczonej Prawicy aż 64 proc. respondentów jest zdania, że rząd "raczej panuje" nad epidemią.

Tymczasem - jak podaje rmf24.pl - aż 89 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że rząd nie radzi sobie z epidemią. Wśród wyborców Lewicy odsetek takich odpowiedzi jest jeszcze wyższy i wynosi 97 proc. 

Przychylniej do rządu podchodzą w kwestii jego sprawności w radzeniu sobie z epidemią zwolennicy PSL i Kukiz'15, wśród których negatywnej odpowiedzi udzieliło 58 proc. badanych. Rząd nie radzi sobie z epidemią także zdaniem 56 proc. badanych wyborców Konfederacji

Skuteczność obostrzeń w walce z epidemią

W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" pojawiło się także pytanie o skuteczność wprowadzonych przez rząd w związku z epidemią obostrzeń. Niemal połowa badanych ocenia je "raczej dobrze" (41,5 proc.) lub "zdecydowanie dobrze" (6,7 proc.).

"Zdecydowanie źle" lub "raczej źle" skuteczność wprowadzonych przez rząd obostrzeń w walce z epidemią koronawirusa ocenia odpowiednio 12,6 i 27 proc. badanych, co daje w sumie niemal 40 proc. głosów negatywnych.

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "DGP" wskazuje także na zależność pomiędzy oceną skuteczności obostrzeń a wiekiem respondentów. Najbardziej krytycznie wypowiadają się w tej kwestii osoby w wieku od 18 do 29 lat (75. proc. nieprzychylnych odpowiedzi).

Nieznaczną przewagę ocen pozytywnych (57 proc.) można zauważyć w grupie wiekowej 50-59 lat. Przewaga ta staje się wyraźna w grupie osób w wieku od 60 do 69 lat, wśród których obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią uważa za skuteczne 64 proc. respondentów.

Od piątku, 12 lutego, w Polsce nastąpi poluzowanie części obostrzeń. "W ramach określonego reżimu sanitarnego otwieramy hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie" - czytamy na portalu gov.pl.

Źródła: RMF FM / rmf24.pl, Dziennik Gazeta Prawna, gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >