wtv.pl > Emerytura

Emerytura

wtv
19.03.2022 08:30 Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku

Wysokość emerytury nie od dziś spędza sen z powiek milionów Polek i Polaków. Zarówno ci, którzy już dziś otrzymują świadczenie, jak i osoby dopiero na nie pracujące, są najczęściej zasmucone, czy nawet przerażone wizją ubogiej jesieni życia. Wśród ogromnej grupy krajowych emerytów pojawiają się jednak i tacy, którzy zdecydowanie nie mają na co narzekać.Za jedną z takich osób bez wątpienia uznać można arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Choć postać hierarchy wywołuje skrajne kontrowersje, szczególnie ze względu na oskarżenia padające pod jego adresem, sam kapłan w bardzo spokojnych warunkach spędza czas po przejściu na emeryturę. Jej wysokość, chociaż nie została konkretnie ujawniona, według medialnych wyliczeń zapewnia mu bowiem niezwykle godne, luksusowe wręcz życie.

wtv
19.03.2022 08:29 Karol Strasburger jest zażenowany wysokością swojej emerytury. "Zbyt niskie, żeby normalnie funkcjonować, utrzymać dom, samochód"

Karol Strasburger nie jest zadowolony z wysokości swojej emeryturyŚwiadczenie od ZUS otrzymywane przez prowadzącego "Familiady" kształtuje się w przedziale 1000-2000 złWiele gwiazd zaznacza, że emerytura nie pozwala im na utrzymanie dotychczasowe standardu życia, a otrzymywane kwoty opisują stwierdzeniem "skandaliczne"Maryla Rodowicz, Rudi Schubert oraz Karol Strasburger, to niektóre z osób, które postanowiły podnieść larum dotyczące tego, jak wygląda ich emerytura. Gwiazdy nie ukrywają swojego rozgoryczenia, widząc pieniądze pojawiające się na ich koncie.Kiedy pieniądze wypłacane przez ZUS zaczęły pojawiać się na kontach gwiazd, te na pewno były zaskoczone faktem, że emerytura może być tak niska. Kosmiczne gaże za niemal każde pojawienie się w świetle reflektorów przyzwyczaiły aktorów oraz celebrytów do wysokiego standardu życia. Niestety rzeczywistość upomniała się również o nich.

wtv
19.03.2022 08:28 Czy 14. emerytury zostaną wypłacone w 2021 roku? Minister oficjalnie odpowiedziała

Marlena Maląg zapewniła, że polscy seniorzy otrzymają w 2021 roku 14. emeryturyNa antenie radiowej Jedynki oświadczyła, że w budżecie na ten cel zabezpieczone zostały pieniądzeNawet około 9,1 mln polskich emerytów otrzyma z budżetu państwa dodatkowe kwotyDodatkowe pieniądze w ramach 14. emerytury trafią do kieszeni polskich seniorów? W ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej wątpliwości, co do tego czy obciążony budżet pozwoli partii rządzącej spełnić obietnice złożone w trakcie wyborów.Radio Zet przytacza wypowiedź minister Marleny Maląg na temat emerytur Polek i Polaków. Szefowa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie pozostawia złudzeń, na temat tego, jakie oczekiwanie w nadchodzącym roku mogą mieć seniorzy.

wtv
19.03.2022 08:28 Wysokość emerytur księży na Podkarpaciu. Na jakie świadczenia mogą liczyć duchowni?

Księża katoliccy mogą przechodzić na emeryturę w wieku 65 lub 75 latEmerytury finansowane są z Funduszu Kościelnego lub ZUS-uNiektórzy duchowni mogą liczyć nawet na 10 000 zł miesięcznieWszystko wskazuje na to, że niektórzy duchowni mogą liczyć na emerytury sięgające nawet 10 000 zł miesięcznie!

wtv
19.03.2022 08:28 O ile wzrośnie emerytura Polek i Polaków? Waloryzacja 2021

Wiemy już, o ile wzrosną emerytury.Waloryzacja ma wynieść w najbliższym roku 3,64 proc., a kwoty podniosą się o co najmniej 50 zł.Zmiany wejdą w życie od 1 marca.Jak będzie to wyglądało na konkretnych kwotach?

wtv
19.03.2022 08:27 Wyższe emerytury w 2021 roku. Miliony Polek i Polaków zyskają na waloryzacji świadczeń, ale jak dużo?

Prognozowany wskaźnik waloryzacji na przyszły rok to 103,84 proc.Wzrośnie także renta dla grup częściowo niezdolnych do podjęcia pracyKoszt wypłaty świadczeń wyniesie 9,6 miliardów złotychWskaźnik waloryzacji emerytur przedstawia roczną średnią cen wszelkich usług i towarów w poprzednim roku. Dodatkowo wskaźnik zwiększa się o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy.Zaskakujące informacje o tegorocznym wzroście emerytur były przekazywane już od listopada. Dziś wciąż czekamy na ostateczne ujawnienie danych przez Prezesa Urzędu Statystycznego, by dowiedzieć się, jak konkretnie inflacja oraz wzrost wynagrodzeń, wpłyną na jakość świadczeń. Ministerstwo Finansów deklaruje, że prognozowanym wskaźnikiem jest 103,84%. Wiemy, że w pełni oficjalne wiadomości o emeryturach zostaną przekazane opinii publicznej już w lutym. Zjednoczona Prawica wyliczyła koszty, jakie niesie za sobą nadchodząca waloryzacja. Mowa nawet o 9,6 miliardach złotych. Wszelkie zmiany wejdą w życie już od 1 marca. W tym roku należy jednak spodziewać się zarówno wypłaty trzynastek, jak i czternastek. Ministerstwo Finansów deklaruje, że najniższe emerytury i renty wzrosną nawet od 100 złotych, co da 1200 złotych miesięcznie. Renty z tytułu częściowe niezdolności do pracy pójdą w górę do 900 złotych.W naszym kraju aż 9 milionów seniorów czerpie środki do życia od ZUS-u. Pieniądze są kierowane do świadczeniobiorców w sześciu terminach. Chodzi o 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień danego miesiąca.Dobre wiadomości o emeryturach mogą przysłonić przykre doniesienia o kwocie zadłużenia osób najstarszych. Krajowy Rejestr Długów podał, że w ciągu 5 lat zadłużenie wzrosło dwukrotnie, choć sama liczba dłużników wciąż oscyluje wokół 320 tysięcy."Oznacza to, że wzrósł średni dług pojedynczego seniora, który obecnie wynosi ponad 18 tys. zł na osobę. Pięć lat temu ta kwota była o połowę niższa" - czytamy w komunikacie KRD.Artykuły polecane przez redakcję WTV:TVP może żałować, że podczas Sylwestra skierowało kamery na widownię. Oburzenie w sieci"Wiadomości" TVP nie pozostawiły suchej nitki na Sylwestrze z Polsatem. Dziwne wydanieAdam Niedzielski wypowiedział się niepochlebnie o lekarzach. Szczepionki tylko dla wybrańców?Źródło: [Gov.pl]

wtv
19.03.2022 08:26 ZUS może zmniejszyć, lub nawet wstrzymać wypłatę emerytury. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Każdy, kto nie przekroczył wieku emerytalnego, a pobiera emeryturę, musi rozliczać się z ZUS-em z dodatkowych dochodówZakład Ubezpieczeń Społecznych obwarował dodatkowe dochody licznymi limitamiZUS zawiesi wypłatę, jeśli przekroczycie próg 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Informacje przekazał "Super Express" "Super Express" podaje, że emerytura może zostać zawieszona osobom, które pobierają świadczenie przed przekroczeniem wieku emerytalnego, zakładając, że świadczeniobiorcy dorabiają do świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może interweniować, gdy dojdzie do przekroczenia 70 lub 130% przeciętnego wynagrodzenia.

wtv
19.03.2022 08:26 Uwaga, emeryci. Ministerstwo podało specjalny numer, pomoże wszystkim potrzebującym w czasie pandemii

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dla seniorów.Osoby po 70. roku życia uzyskają wsparcie, dzwoniąc pod numer 22 505 11 11.Korzystającymi z infolinii emerytami zajmą się lokalne ośrodki pomocy społecznej.Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakie pandemia i związana z nią izolacja społeczna oraz paraliż polskiej służby zdrowia stwarzają dla emerytów i uruchomiło specjalną infolinię dla seniorów."Seniorze! Masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia? Zadzwoń na infolinię: 22 505 11 11 i zgłoś decyzję o pozostaniu w domu. Lokalny ośrodek pomocy społecznej w Twoim mieście skontaktuje się z Tobą, ustali Twoje potrzeby i przydzieli pomoc" - czytamy we wpisie ministerstwa na Twitterze.???????? Seniorze! Masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia?☎️ Zadzwoń na infolinię: 22 505 11 11 i zgłoś decyzję o pozostaniu w domu.Lokalny ośrodek pomocy społecznej w Twoim mieście skontaktuje się z Tobą, ustali Twoje potrzeby i przydzieli pomoc. #WspierajSeniora pic.twitter.com/5x4jCfy2Vq— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) January 20, 2021Uruchomienie specjalnej infolinii dla seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia i z powodu złego stanu zdrowia lub obaw przed zakażeniem koronawirusem zdecydowali się nie opuszczać domu to element szerszego programu wsparcia emerytów przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.W ramach programu "Wspieraj seniora" gminy mogą liczyć na dofinansowania usług wsparcia dla emerytów. "Usługa wsparcia ma polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym przez Seniora zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środków higieny osobistej" - czytamy w opisie programu.Nie każdy emeryt, który ukończył 70. rok życia, będzie mógł skorzystać z tego rodzaju wsparcia. "Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych" - dowiadujemy się z rządowego portalu informacyjnego.

wtv
19.03.2022 08:26 Po 2025 roku nie będzie już pieniędzy na emerytury? Tragiczne dane z ZUS, państwo może sięgnąć po oszczędności Polaków

O niepokojących doniesieniach płynących z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w rozmowie z „Wyborczą” opowiedział dr Łukasz Wacławik z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zdaniem eksperta, system emerytalny w Polsce „zmierza do zapaści”.W opinii Wacławika, by proces mógł zostać zatrzymany, państwo może być zmuszone podwyższyć podatki. – Oczywiście będą musieli je płacić młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy. Pytanie, czy będą chcieli płacić. Podejrzewam, że jak się zorientują, iż większość ich pensji idzie na podatki i składki, wybiorą emigrację – ocenił przedstawiciel AGH.

wtv
19.03.2022 08:26 Wyliczono wysokość emerytury Jarosława Kaczyńskiego. Co na to zwykli emeryci?

Dziennikarze Super Expressu zdecydowali się na policzenie, ile mniej więcej emerytury może miesięcznie otrzymywać Jarosław KaczyńskiNa podstawie poselskiego oświadczenia majątkowego prezesa PiS i w oparciu o waloryzację emerytur przekazano, iż na konto wicepremiera może trafiać nawet 7 430 złotychNajbliższy czas dla wszystkich emerytów, w tym Jarosława Kaczyńskiego, będzie zdecydowanie bardziej radosny, przynajmniej w kwestii otrzymywanych od ZUS-u pieniędzy. Okazuje się jednak, że prezes PiS już wcześniej nie mógł narzekać na swoje świadczenia.Dziennik Super Express postanowił przyjrzeć się temu, ile może otrzymywać od ZUS-u Jarosław Kaczyński. Ustalenia dotyczące kwoty mogą zaskoczyć wiele osób mających świadomość, jakie kwoty średnio otrzymują polscy seniorzy.

wtv
19.03.2022 08:25 Emerytura wyższa o nawet 300 zł. Możemy ponownie ją przeliczyć

Swój zasiłek emerytalny można powiększyć również po długim czasie od rozpoczęcia jego pobieraniaWszystko zależy od spełnienia paru czynników - dorabiania czy przypilnowanie do naliczenia składek sprzed 1999 rokuŻeby podwyższyć swoją emeryturę, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w ZUS, które przeliczy ją ponownieJak zrobić to krok po kroku i w jakich sytuacjach przeliczenie ma sens?

wtv
19.03.2022 08:25 Radykalne zmiany w emeryturach, rząd nałoży na seniorów nowy obowiązek

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje projekt ustawy, który ma rozprawić się z paroma problemami dotyczącymi emeryturJednym z nich jest likwidacja problemu seniorów, którzy przechodzili na emerytury w czerwcu i tracili przez to nawet 300 złDruga kwestia dotyczy wszystkich seniorów i nakłada na nich przymus założenia rachunku bankowegoWedług projektu emerytury będą mogły być przekazywane jedynie na rachunek bankowyCzym spowodowany jest ten przymus? Czy dotknie rzeczywiście każdego?

wtv
19.03.2022 08:25 Nawet kilkanaście tysięcy złotych trafi na raz do kieszeni emerytów. ZUS już wysyła pieniądze

ZUS zobligowany jest do wypłacenia wyrównania emeryturySeniorzy urodzeni w 1953 r. otrzymać mogą nawet kilkanaście tysięcy złotychAnja związana jest z korzystną zmianą przepisów, która weszła w życie w lipcu 2020 r.Polska emerytura na tle innych krajów europejskich nie pozwala większości seniorów na prowadzenie życia wolnego od zmartwień związanych z wywiązywania się z opłat oraz kupnem niezbędnych środków. Nowość w przepisach sprawi, że ZUS dość mocno zasili konta niektórych osób.Nie ulega wątpliwości, że ZUS nie może cieszyć się pozytywną opinią społeczeństwa, które od lat mówi, iż emerytury są zdecydowanie zbyt niskie i nie przekładają się na ogrom pracy wykonanej w czasie aktywności zawodowej. Niektórzy seniorzy będą mogli cieszyć się jednak drobną namiastką sprawiedliwości w tym aspekcie.

wtv
19.03.2022 08:25 Uwaga, seniorzy. Wiadomo, kiedy na kontach pojawią się dodatkowe pieniądze

Seniorzy otrzymają w tym roku trzynastą emeryturęCzęści seniorów przysługiwać będzie także "czternastka"Wypłata "czternastki" ma nastąpić już w listopadzie21 stycznia Sejm przyjął ustawę, na mocy której w tym roku część seniorów oprócz tradycyjnej już "trzynastki" otrzyma także czternastą emeryturę. Grono osób uprawnionych do pobierania świadczenia będzie zawężone do seniorów, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Będzie to 9,1 mln seniorów. Wypłata dodatkowego świadczenia kosztować będzie 11,4 mld zł.- W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia - czytamy wypowiedź minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg na portalu gov.pl.- To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów - dodała minister Maląg. Wypłata "czternastki" oprócz emerytur i rent w systemie powszechnym obejmie także świadczenia rolników, członków służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, jak również renty inwalidów wojennych i wojskowych."W razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba" - czytamy na portalu gov.pl.

wtv
19.03.2022 08:24 Waloryzacja obejmuje nie tylko emerytury. Podwyższony zostanie szereg rent

Znamy zrewidowany wskaźnik waloryzacji marcowejPod uwagę wzięto zaktualizowane dane dotyczące inflacji i wzrostu płacEmerytury i renty wzrosną o 4,24 proc.Dolną granicą podwyżki będzie 50,88 złObok emerytur wzrośnie także wysokość szeregu innych świadczeńMarcowa waloryzacja rent i emerytur dotyczy aktualnie wypłacanych świadczeń, które podwyższane są co roku, aby zrekompensować spadek siły nabywczej świadczeń będący skutkiem między innymi inflacji.Jak podaje gazeta.pl, początkowo rząd zapowiadał waloryzację na poziomie 3,84. Jej wysokość określana jest jednak na podstawie inflacji oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, te zaś okazały się wyższe, niż prognozowano.Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 15 stycznia bieżącego roku wynika, że inflacja dotycząca średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wyniosła 3,4 proc., a inflacja dotycząca emeryckich gospodarstw domowych - 3,9 proc.Podstawą do ustalenia zrewidowanego wskaźnika waloryzacji stała się inflacja emerycka. Z kolei realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia wyniósł według danych GUS na 9 lutego 1,7 proc., czyli - jak podaje gov.pl - 20 proc. realnego wzrostu cen.

wtv
19.03.2022 08:24 Emeryci mogą otrzymać nadpłatę szybciej, jeśli skorzystają z e-Urzędu Skarbowego

Do tej pory seniorów oczekujących na zwrot podatku rozliczał ZUS. Wówczas emeryt bądź rencista, któremu z tytułu nadpłaty przysługiwały dodatkowe pieniądze, otrzymywał je w okolicy marca, wskazuje dziennik „Fakt”.Sytuacja uległa jednak zmianie w tym roku. Seniorzy, u których wystąpiła nadpłata, otrzymają przelew z urzędu skarbowego. Na pieniądze będą jednak czekać aż do wczesnego lata. By szybciej uzyskać środki, konieczne będzie wykonanie pewnych kroków.

wtv
19.03.2022 08:24 14. emerytura. Wypłatę świadczenia zaplanowano na listopad 2021

Już w listopadzie na konta uprawnionych seniorów ma trafić dodatkowa pula pieniędzy w ramach 14. emeryturyWypłata dodatkowego świadczenia rocznego kosztować będzie ponad 11 mld złotych i skorzysta z niej ponad 9 mln osóbWiększość z nich otrzyma maksymalną wysokość kwoty przewidzianej w ustawie, czyli 1250,88 złotych bruttoPolska emerytura nie wypada dobrze na tle innych europejskich świadczeń trafiających do kieszeni seniorów. Wdrożenie dodatkowych wypłat z ZUS ma pomóc w polepszeniu jakości życia osób, które zakończyły już okres swojej zawodowej aktywności.Wiele osób ucieszy się słysząc, że jeszcze w tym roku otrzyma 14. emeryturę. 21 stycznia 2021 r. Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje wypłatę dodatkowego świadczenia rocznego. Warto wiedzieć, jaka kwota pojawi się na kontach seniorów oraz kiedy może to nastąpić.

wtv
19.03.2022 08:24 Waloryzacja rent i emerytur. ZUS ma czas do 9 marca, by przeliczyć świadczenia

21 stycznia Sejm przyjął ustawę o waloryzacji rent i emerytur. Według projektu, najniższe świadczenie wzrośnie o 50,88 złotychPrzepisy trafiły do Senatu, który rozpoczął obrady 17 lutego. Drugi punkt obrad dotyczy przegłosowania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustawParlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej i Lewicy chcą podnieść najniższe świadczenie z 50 złotych do 70 złotych. Po wniesieniu poprawek ustawa trafi do Sejmu, by następnie trafić na biurko prezydenta. Oznacza to, że ZUS może mieć kilka dni na przeliczenie nowych warunków wypłaty świadczeń22 stycznia projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został przedłożony do Marszałka Senatu. Od tego czasu izba wyższa właśnie rozpatruje projekt waloryzacji rent i emerytur. Świadczenia będą waloryzowane procentowo w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji.

wtv
19.03.2022 08:24 Oficjalnie zapowiedziano podwyżkę emerytur. Najubożsi seniorzy nadal w trudnej sytuacji

Zjednoczona Prawica, zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji opartym o poziom inflacji, chce podnieść świadczenia emerytalne o 4,24%. Od 1 marca najniższa wypłata wzrośnie o 50,88 złotych, co da 1250,88 złotychOsoby zarabiające 2500 złotych otrzymała dodatkowe 106 złotych, a seniorzy czerpiący od ZUS-u 3000 złotych uzyskają podwyżkę o 127 złotych. Według seniorów, czytających "SE", podwyżka wciąż jest niewystarczająca. Tak uważa 84 proc osób spośród 27 tysięcy głosującychJak podaje "SE", emerytury powiększone o 4,24% nie satysfakcjonują Polek i Polaków. 84% czytelników zadeklarowało, że nie są one wystarczające. 12% badanych zadeklarowało, iż raczej nie są wystarczające. Łącznie 19% uczestników głosowania uznało, że wyższe świadczenia w pełni zaspokajają ich oczekiwania. Łączny koszt waloryzacji emerytur wynosi 10,6 miliarda złotych.

wtv
19.03.2022 08:23 Sejm odrzucił poprawki Senatu ws. wyższego zwiększenia emerytur najuboższych seniorów

Już na początku roku Zjednoczona Prawica rozpoczęła pracę nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sejm w pierwszym czytaniu przyjął przepisy, powiększające świadczenia o 4,24%. Najniższe emerytury miały przy tym wynieść o 50,88 złotego więcej niż dotychczas. 21 stycznia propozycję przedłożono do Senatu, który chciał podnieść najniższe uposażenia nie o 50,88, a o 70 zł (tj. sama podwyżka z racji waloryzacji nie mogłaby być niższa niż 70 zł).

wtv
19.03.2022 08:23 Sejm zdecydował: 14. emerytura nie dla każdego seniora

Sejm nie przyjął żadnej z poprawek Senatu w ustawie dotyczącej wypłacania czternastek w 2021 rokuDodatkowego świadczenia nie otrzyma około 500 tys. emerytówSenat proponował m.in. zniesienie progu dochodowego, po którego przekroczeniu wysokość czternastej emerytury będzie pomniejszana. Wskazywano, że podobne różnicowanie seniorów nie ma żadnego uzasadnienia, wskazuje serwis TVN24.Ich sytuacja życiowa jest podobna, generalnie są to emeryci lub renciści, osoby nieczynne zawodowo ze względu na wiek i stan zdrowia oraz przyczyny, które spowodowały konieczność bycia poza rynkiem pracy, ustawa zaś w brzmieniu przyjętym przez Sejm, przyznając jednorazowe świadczenie pieniężne, stwarza wśród uprawnionych dalsze podziały, które nie są uzasadnione, czytamy w przytaczanym przez portal stanowisku senatorów.

wtv
19.03.2022 08:23 Ważna wiadomość dla dorabiających do emerytury. Trzeba się rozliczyć, bo zostało niewiele czasu

Internetowy serwis TVN24 wskazuje, że obowiązek poinformowania ZUS-u o przychodach ciąży na wszystkich osobach, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.Konieczności rozliczenia podlegają choćby ubiegłoroczne wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia oraz przychody osiągnięte w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.

wtv
19.03.2022 08:23 Informacje dla emerytów i rencistów. Od marca mają wzrosnąć świadczenia, prezydent podpisał nowelizację

Wraz z waloryzacją emerytur i rent najniższe świadczenie wzrośnie o 50,88 zł Cały pakiet wsparcia dla emerytów i rencistów w roku 2021 wyniesie około 36 mld zł, zaznaczają przedstawiciele rząduŚrodki zostaną przeznaczone na wspomnianą waloryzację świadczeń, a także na trzynastą i czternastą emeryturęPocząwszy od marca, wartość najniższej emerytury i renty zostanie zwiększona o 50,88 zł i wyniesie 1250,88 zł. Renta przysługująca z tytułu częściowej niezdolności do pracy zostanie podniesiona z poziomu 900 zł i od przyszłego poniedziałku osiągnie z kolei 938,16 zł.W przypadku renty rodzinnej najniższe świadczenie osiągnie wartość 1250,88 zł, a świadczenia przedemerytalnego – 1262,34 zł.Przed waloryzacją minimalna wartość emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz socjalnej wynosiła 1200 zł brutto.

wtv
19.03.2022 08:23 Od marca podwyżka emerytur. Ile dostaną seniorzy?

Wobec corocznej waloryzacji emerytur i rent najniższe świadczenie wzrośnie o 50,88 złFaktyczny wskaźnik waloryzacji będzie wyższy, niż zakładano, i wyniesie nie 103,84 proc., a 104,24 procentUstawa o waloryzacji rent i emerytur została opublikowana w Dzienniku Ustaw w ubiegły czwartek.

wtv
19.03.2022 08:23 13. emerytura będzie niższa, niż zapowiadano. Ile wyniesie finalnie?

Od 2019 roku wypłacana jest 13. emeryturaŚwiadczenie w założeniu ma być równe emeryturze minimalnejW tym roku 13. emerytura będzie jednak o kilkadziesiąt złotych niższaOd 2019 roku niemal 10 mln emerytów i rencistów otrzymuje co roku przyznawaną z urzędu 13. emeryturę, która w założeniu ma być równa emeryturze minimalnej. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku koszt wypłaty tzw. trzynastki 9,8 mln emerytów i rencistów sięgnął 11,7 mld zł. "Jednorazowe świadczenie przysługuje pobierającym, m.in.: emerytury i renty z ZUS, emerytury i renty rolnicze (KRUS), emerytury i renty służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych, i rodzicielskie świadczenie uzupełniające" - czytamy na portalu gov.pl.Jak podaje Fakt, nominalna wysokość świadczenia wzrasta co roku w związku z waloryzacją rent i emerytur przekładającą się na wzrost emerytury minimalnej. Od 1 marca 2021 ta ostatnia podwyższona zostanie z obecnych 1200 zł brutto do 1250,88 zł brutto.Emerytury są opodatkowane, zatem po odjęciu składki zdrowotnej oraz 17-procentowej zaliczki na podatek dochodowy pomniejszonej o kwotę zmniejszającą podatek emerytura minimalna wyniesie 1066,30 zł na rękę.

wtv
19.03.2022 08:23 Waloryzacja emerytur i rent. Kwoty już na kontach

Rząd zakończył pracę nad przyznaniem seniorom 14. emerytury i zwaloryzowaniem uposażeń. Przyśpieszone procedowanie rządowej ustawy umożliwiło wypłatę wyższych świadczeń już od 1 marcaNa kontach najstarszych pokoleń powinny znaleźć się kwoty powiększone o 4,24%. Waloryzacji podlega także 13. emerytura, która ma trafić do 9 milionowej grupy społecznej już w kwietniuSenatorowie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej chcieli podnieść najniższe kwoty o gwarantowane 70 złotych, a nie o ok. 50 złotych. Pomysł przepadł przez wzgląd na brak pieniędzy w budżecie państwaNależy zaznaczyć, że emerytury są waloryzowane automatycznie. Nie wymaga się składania wniosków, stawiania się w urzędzie, czy podejmowania innych działań celem uzyskania podwyżki. Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiła w rozmowie z Money.pl najnowsze wiadomości dotyczące przelewania środków. - Zwaloryzowane świadczenie otrzymał już niemal milion emerytów, którym termin płatności świadczenia przypada na pierwszy dzień miesiąca - tłumaczyła Gertruda Uścińska.

wtv
19.03.2022 08:22 PiS szykuje nowy program wsparcia. Będzie prawdziwa rewolucja, są przecieki

PiS zamierza odpowiedzieć na znaczący spadek notowań, prezentując nowy program partii rządzącej. Według doniesień OKO.press Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza dłużej walczyć o młodych wyborców i planuje szukać poparcia wśród sprawdzonego elektoratu.Jarosław Kaczyński ma szykować rozwiązanie zbliżone do słynnego 500 plus, które zapewniło PiS-owi powrót do władzy w 2015 roku. Prezentacja tzw. Nowego Ładu ma nastąpić 20 marca.

wtv
19.03.2022 08:22 Plany rządu ws. emerytur. Prawie 4 mln osób mogą zostać zwolnione z podatku

Według doniesień portalu OKO.press Prawo i Sprawiedliwość planuje odpowiedzieć na znaczny spadek notowań i zaprezentować nowy program, który na powrót pozwoli myśleć ugrupowaniu o utworzeniu stabilnego rządu w kolejnych wyborach parlamentarnych.PiS ma zaprzestać walki o młodych wyborców i ponownie odwołać się do sprawdzonego elektoratu. Pomysł przedstawia się stosunkowo prosto: należy skupić się na portfelach Polek i Polaków.W ramach tzw. Nowego Ładu Jarosław Kaczyński ma szykować rozwiązanie nawiązujące do słynnego programu 500 plus, stojącego za wyborczym sukcesem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach z 2015 roku. Prezentacja nowego programu ma nadejść już 20 marca.