wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

14. emerytura. Wypłatę świadczenia zaplanowano na listopad 2021

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Przeliczenia wysokości 14. emerytury są bardzo dokładne, a resort postanowił zróżnicować to ile i do jakich seniorów trafi. Nie jest tajemnicą, że najwięcej otrzymają osoby, których comiesięczne świadczenie otrzymywane z ZUS nie należ

  • Już w listopadzie na konta uprawnionych seniorów ma trafić dodatkowa pula pieniędzy w ramach 14. emerytury

  • Wypłata dodatkowego świadczenia rocznego kosztować będzie ponad 11 mld złotych i skorzysta z niej ponad 9 mln osób

  • Większość z nich otrzyma maksymalną wysokość kwoty przewidzianej w ustawie, czyli 1250,88 złotych brutto

Polska emerytura nie wypada dobrze na tle innych europejskich świadczeń trafiających do kieszeni seniorów. Wdrożenie dodatkowych wypłat z ZUS ma pomóc w polepszeniu jakości życia osób, które zakończyły już okres swojej zawodowej aktywności.

Wiele osób ucieszy się słysząc, że jeszcze w tym roku otrzyma 14. emeryturę. 21 stycznia 2021 r. Sejm przyjął ustawę, która gwarantuje wypłatę dodatkowego świadczenia rocznego. Warto wiedzieć, jaka kwota pojawi się na kontach seniorów oraz kiedy może to nastąpić.

Już w listopadzie ma zostać wypłacona 14. emerytura

Tzw. czternastka to nic innego jak kolejna "dodatkowa" emerytura wypłacana w ciągu roku osobom spełniającym określone w ustawie kryteria. Według informacji przekazywanych przez media oraz rządzących wypłata pierwszej 14. emerytury ma nastąpić już w listopadzie.

To przykład spełnionej obietnicy i przejaw troski o sytuację materialną polskich emerytów i rencistów - mówi w artykule rządowym potwierdzającym przyjęcie emerytalnej ustawy Marlena Maląg. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że dodatkowym świadczeniem wypłacanym z ZUS objętych zostanie nawet ponad 9 mln osób.

Jeszcze niedawno informowaliśmy o tym, że seniorzy mogą spodziewać się dodatkowych pieniędzy na swoich kontach w związku z wiosennymi wypłatami tzw. trzynastki (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<). Mają trafić do emerytów już w kwietniu.

O ile jednak w przypadku tego świadczenia kwota jest jasno określona, to kwestia 14. emerytury jest nieco bardziej zawiła. Kwoty bowiem w jej przypadku będą zróżnicowane.

Jak duże będą wypłaty w ramach 14. emerytury?

Zgodnie z szacunkami rządzących koszt wypłaty kolejnej dodatkowej emerytury ma wynosić około 11,4 mld złotych. Pieniądze trafią do 93,76 proc. ogółu seniorów pobierających z ZUS świadczenie emerytalne. Dodatkowo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje, że aż 7,9 mln z nieco ponad 9 mln uprawnionych do tzw. czternastki osób otrzyma pieniądze równe kwocie najniższej emerytury, czyli maksymalną przewidzianą w ustawie kwotę.

Wszyscy, którzy mają emeryturę mniejszą niż 2900 zł brutto — otrzymają maksymalną wysokość wypłaty, równej minimalnej kwocie świadczenia emerytalnego w Polsce po waloryzacji, czyli 1 250,88 zł. Osoby powyżej 2900 złotych brutto muszą liczyć się z potrąceniami.

Dla przykładu osoba, która otrzymuje już 3300 złotych emerytury brutto, musi liczyć się z potrąceniem 400 złotych, czyli przysługuje mu 850,88 złotych brutto tzw. czternastki. Wszystkie osoby otrzymujące z ZUS więcej niż 4150 złotych brutto nie otrzymają w ramach dodatkowego świadczenia rocznego dodatkowych pieniędzy. Rządzący wyjaśniają, dlaczego przyjęli taką strategię.

Dlaczego 14. emerytura nie jest świadczeniem stałym?

W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia - przekazywała, cytowana na rządowej stronie, minister Marlena Maląg.

Warto zaznaczyć, że zarówno tzw. trzynastka, jak i czternastka to świadczenia, które nie są wliczane przy staraniu się o zasiłki, czy wsparcie m.in. w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Egzekucje oraz potrącenia również nie będą możliwe z pieniędzy wypłacanych w ramach 14. emerytury.

Źródło: gov.pl / strefabiznesu.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >