Emerytura. (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj. Il. ) ; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 17 Stycznia 2021

ZUS może zmniejszyć, lub nawet wstrzymać wypłatę emerytury. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Czy wasza emerytura może zostać zawieszona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Są warunki zezwalające na wstrzymanie wypłaty i dotyczą osób, które nie przekroczyły ustawowego wieku emerytalnego. Warto się zainteresować, a także sprawdzić, na co należy zwrócić uwagę.

  • Każdy, kto nie przekroczył wieku emerytalnego, a pobiera emeryturę, musi rozliczać się z ZUS-em z dodatkowych dochodów
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych obwarował dodatkowe dochody licznymi limitami
  • ZUS zawiesi wypłatę, jeśli przekroczycie próg 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Informacje  przekazał "Super Express" 

"Super Express" podaje, że emerytura może zostać zawieszona osobom, które pobierają świadczenie przed przekroczeniem wieku emerytalnego, zakładając, że świadczeniobiorcy dorabiają do świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może interweniować, gdy dojdzie do przekroczenia 70 lub 130% przeciętnego wynagrodzenia.

Zawieszona emerytura? Sprawdźcie, czy nie przekraczacie progu

Od 1 października 2017 roku ponownie zmienił się wiek emerytalny. Zakończyć aktywność zawodową może mężczyzna w wieku 65 lat oraz kobieta w wieku 60 lat.

O wcześniejsze świadczenia może ubiegać się kobieta, która ukończyła 55 lat i wykazała 20 lat składkowych. Niezbędne jest jednak udokumentowanie 15 lat pracy w warunkach szczególnych, czyli w warunkach stwarzających zagrożenie dla zdrowia.

Przywilej ten dotyczy także mężczyzn po 60. roku życia, przy wykazaniu 25 lat składkowych i 15 lat w warunkach szczególnych.

Tadeusz Rydzyk w tarapatach? Światło dzienne ujrzały bezlitosne liczby dot. Radia MaryjaTadeusz Rydzyk w tarapatach? Światło dzienne ujrzały bezlitosne liczby dot. Radia MaryjaCzytaj dalej

Osobom na wcześniejszej emeryturze przysługuje prawo do zarabiania. Dodatkowe prace mogą podratować budżet, a także poprawić stan konta oszczędnościowego. "Super Express" informuje jednak o obostrzeniach, dotyczących seniorów.

Przychody nie mogą przekroczyć 70% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zawiesić wypłatę emerytury, bądź obniżyć jej wartość. Przekroczenie progu 130% jest równoznaczne z zawieszeniem wypłaty świadczenia.

Na ten moment próg 70% to 3618,30 złotych. "Super Express" wyliczył dodatkowo, że 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 6719,70 złotych.

Dane zmieniają się wraz ze wzrostem płacy minimalnej oraz sytuacja, jaka panuje na rynku pracy. Szczegółowe wiadomości są nieustannie aktualizowane przez Główny Urząd Statyczny. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Super Express]