wtv.pl > Gospodarka > ZUS może zmniejszyć, lub nawet wstrzymać wypłatę emerytury. Jak uniknąć takiej sytuacji?
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:26

ZUS może zmniejszyć, lub nawet wstrzymać wypłatę emerytury. Jak uniknąć takiej sytuacji?

wtv
WTV.pl
  • Każdy, kto nie przekroczył wieku emerytalnego, a pobiera emeryturę, musi rozliczać się z ZUS-em z dodatkowych dochodów

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych obwarował dodatkowe dochody licznymi limitami

  • ZUS zawiesi wypłatę, jeśli przekroczycie próg 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Informacje  przekazał "Super Express"

"Super Express" podaje, że emerytura może zostać zawieszona osobom, które pobierają świadczenie przed przekroczeniem wieku emerytalnego, zakładając, że świadczeniobiorcy dorabiają do świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może interweniować, gdy dojdzie do przekroczenia 70 lub 130% przeciętnego wynagrodzenia.

Zawieszona emerytura? Sprawdźcie, czy nie przekraczacie progu

Od 1 października 2017 roku ponownie zmienił się wiek emerytalny. Zakończyć aktywność zawodową może mężczyzna w wieku 65 lat oraz kobieta w wieku 60 lat.

O wcześniejsze świadczenia może ubiegać się kobieta, która ukończyła 55 lat i wykazała 20 lat składkowych. Niezbędne jest jednak udokumentowanie 15 lat pracy w warunkach szczególnych, czyli w warunkach stwarzających zagrożenie dla zdrowia.

Przywilej ten dotyczy także mężczyzn po 60. roku życia, przy wykazaniu 25 lat składkowych i 15 lat w warunkach szczególnych.

Osobom na wcześniejszej emeryturze przysługuje prawo do zarabiania. Dodatkowe prace mogą podratować budżet, a także poprawić stan konta oszczędnościowego. "Super Express" informuje jednak o obostrzeniach, dotyczących seniorów.

Przychody nie mogą przekroczyć 70% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zawiesić wypłatę emerytury, bądź obniżyć jej wartość. Przekroczenie progu 130% jest równoznaczne z zawieszeniem wypłaty świadczenia.

Tagi: Emerytura
Powiązane