wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

ZUS może zmniejszyć, lub nawet wstrzymać wypłatę emerytury. Jak uniknąć takiej sytuacji?

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Czy wasza emerytura może zostać zawieszona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Są warunki zezwalające na wstrzymanie wypłaty i dotyczą osób, które nie przekroczyły ustawowego wieku emerytalnego. Warto się zainteresować, a także sprawdzić,

  • Każdy, kto nie przekroczył wieku emerytalnego, a pobiera emeryturę, musi rozliczać się z ZUS-em z dodatkowych dochodów

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych obwarował dodatkowe dochody licznymi limitami

  • ZUS zawiesi wypłatę, jeśli przekroczycie próg 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Informacje  przekazał "Super Express"

"Super Express" podaje, że emerytura może zostać zawieszona osobom, które pobierają świadczenie przed przekroczeniem wieku emerytalnego, zakładając, że świadczeniobiorcy dorabiają do świadczeń. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może interweniować, gdy dojdzie do przekroczenia 70 lub 130% przeciętnego wynagrodzenia.

Zawieszona emerytura? Sprawdźcie, czy nie przekraczacie progu

Od 1 października 2017 roku ponownie zmienił się wiek emerytalny. Zakończyć aktywność zawodową może mężczyzna w wieku 65 lat oraz kobieta w wieku 60 lat.

O wcześniejsze świadczenia może ubiegać się kobieta, która ukończyła 55 lat i wykazała 20 lat składkowych. Niezbędne jest jednak udokumentowanie 15 lat pracy w warunkach szczególnych, czyli w warunkach stwarzających zagrożenie dla zdrowia.

Przywilej ten dotyczy także mężczyzn po 60. roku życia, przy wykazaniu 25 lat składkowych i 15 lat w warunkach szczególnych.

Osobom na wcześniejszej emeryturze przysługuje prawo do zarabiania. Dodatkowe prace mogą podratować budżet, a także poprawić stan konta oszczędnościowego. "Super Express" informuje jednak o obostrzeniach, dotyczących seniorów.

Przychody nie mogą przekroczyć 70% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zawiesić wypłatę emerytury, bądź obniżyć jej wartość. Przekroczenie progu 130% jest równoznaczne z zawieszeniem wypłaty świadczenia.

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >