wtv.pl > Emerytura

Emerytura

PIOTR MOLECKI / EAST NEWS
19.03.2022 08:50 Mateusz Morawiecki przedstawił seniorom obietnice związane z Nowym Ładem

Mateusz Morawiecki poprowadził spotkania z seniorami w Żelazowej Woli. Podczas wizyty podkreślał potrzebę docenienia obecności starszych pokoleń w naszym społeczeństwie. Mówił także o potrzebie solidarności pokoleniowej, a następnie przypomniał o bardzo ważnych propozycjach realizowanych w ramach Polskiego Ładu.Wizyta Mateusza Morawieckiego w Żelazowej Woli trwa od 13:15. Premier wykorzystał środę, by spotkać się z wyborcami. Po odwiedzeniu zakładu ENERGOP polityk opowiedział o konieczności zniesienia limitów do specjalistów oraz wprowadzenie emerytur bez podatku.

Joanna Senyszyn
19.03.2022 08:49 Jaką emeryturę pobiera Senyszyn? Wielu będzie zaskoczonych

Joanna Senyszyn opublikowała najnowsze oświadczenie majątkowe. Na stronie Sejmu przedstawiono wykaz, z którego wynika, że posłanka Lewicy nie cierpi na problemy finansowe. Największą uwagę przykuwa jednak wysokości emerytury parlamentarzystki reprezentującej Sojusz Lewicy Demokratycznej. Joanna Senyszyn zdecydowanie zalicza się do jednej z najbarwniejszych posłanek Lewicy. Wyróżnia ją także imponujący staż parlamentarny. Pełniła bowiem funkcję posłanki na Sejm IV, V i VI kadencji. Była także deputowaną do Parlamentu Europejskiego VII kadencji.

Jarosław Kaczyński
19.03.2022 08:49 Jaką emeryturę dostaje Jarosław Kaczyński? Oświadczenie majątkowe

Jarosław Kaczyński złożył oświadczenie majątkowe za rok 2020. Okazało się, że polityk prócz zwyczajnej pensji, jaką otrzymuje w Sejmie, pobrał bardzo wysoką emeryturę. Liczby sięgają kilkudziesięciu tysięcy i mogą zadziwiać. Zwiększyły się również oszczędności prezesa PiS. Powoli wychodzi na prostą po tym, jak większość z nich wydał na opiekę nad swoją zmarłą parę lat temu mamą.

14. emerutura
19.03.2022 08:49 14. emerytura tylko w tym roku? Niepokojąca odpowiedź rządu

14. emerytura będzie wypłacana tylko w tym roku? Skontaktowaliśmy się z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, prosząc o wskazanie, czy rząd planuje przedłużenie świadczenia na rok 2022. Otrzymaliśmy odpowiedź, która może dawać powody do obaw. Rząd z jednej strony zapewnia o otoczeniu seniorów szczególną troską i opieką. Z drugiej strony nie wskazano na przyjęcie ustaleń dotyczących przedłużenia świadczenia na jesień przyszłego roku. Czego zatem należy się spodziewać?Ustawa wprowadzająca wypłatę 14. emerytury odnosiła się jedynie do jednorazowego świadczenia. Transfer socjalny wbrew pozorom znacznie różni się od 13. emerytury, która jest przeznaczona dla wszystkich seniorów i seniorek bez względu na dochody. Świadczenie jest także stałe, co oznacza, że jednorazowych wypłat należy spodziewać się także w następnych latach. Tymczasem słynne 14-stki są objęte progiem dochodowym. Wciąż nie wiadomo, czy emeryci mogą spodziewać się drugiej, jesiennej wypłaty w 2022 roku.

szczepienie
19.03.2022 08:49 500 plus i 14. emerytura dla zaszczepionych? Mamy konkretne stanowisko rządu

500 plus i 14. emerytura tylko dla zaszczepionych? Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzieli na nasze pytania w sprawie propozycji, która od kilku dni nie schodzi z medialnego świecznika. Krótkie acz dosadne stanowisko wprost wskazuje, że rząd Mateusza Morawieckiego z pewnością nie zdecyduje się na realizację kontrowersyjnej propozycji. Przygotowano jednak inne zachęty, mające na celu zwiększenie liczby zaszczepionych Polek i Polaków. Pierwsze doniesienia o ograniczeniu wypłat 500 plus oraz 14. emerytury podali dziennikarze Radia Zet. Jeszcze 4 dni temu powoływano się na deklaracje części samorządowców. Postulat miał wypłynąć ze strony Związku Miast Polskich podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Emerytury stażowe
19.03.2022 08:49 Ekspert ostrzega. Emerytury stażowe mogą nie przynieść oczekiwanego skutku

Emerytury stażowe wejdą w życie? Piotr Duda przy wsparciu prezydenta Andrzeja Dudy planuje przedłożenie ustawy wprowadzającej nowe rozwiązanie dla osób powyżej 50. roku życia, które mogą wykazać określony staż pracy lub są bliscy jego nabycia. NSZZ Solidarność już pokazało projekt ustawy. Tymczasem mamy komunikat rządu, w którym wskazano potrzebę dyskusji nad zmianami w systemie emerytalnym. Ekspert z Instytutu Emerytalnego - Antoni Kołek - ostrzega przed przyjęciem podobnego rozwiązania. NSZZ Solidarność już w najbliższej przyszłości ruszy ze zbiórką podpisów poparcia pod Ustawą o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt zakłada możliwość wprowadzenia emerytur stażowych, co spotkało się z aprobatą między innymi prezydenta Andrzeja DudySkontaktowaliśmy się z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, które poinformowało, że na ten moment rząd nie prowadzi prac legislacyjnych nad przyjęciem emerytur stażowych, co wskazuje na oddanie pola Piotrowi Dudzie. Resort wyraża jednak gotowość do podjęcia dyskusji w sprawie propozycji związkowcówRównolegle poprosiliśmy o komentarz w sprawie prezesa zarządu Instytutu Emerytalnego. Antoni Kołek, bo o nim mowa, ostrzega przed zwiększeniem wydatków państwa na świadczenia oraz jeszcze niższymi wypłatami z ZUS-uEmerytury stażowe byłyby przyznawane dla osób, które mają wykazany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Jest to główny wymóg, uprawniający skorzystanie z nowej propozycji. Należy podkreślić, że nie jest to projekt posłów PiS, a NZSS Solidarności, która przedłoży dokument w formie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Związek zawodowy będzie miał 3 miesiące na zebranie 100 tysięcy podpisów poparcia ze strony pełnoletnich obywateli kraju.

Po wprowadzeniu części obietnic z Polskiego Ładu zmniejszy się pobierana emerytura? Chodzi o tzw. trzynastkę.
19.03.2022 08:48 Mieli dać więcej, a zabierają? Seniorzy mogą słono zapłacić, jest haczyk w nowych zasadach dot. emerytur

Wiadomości na temat tego, jak wyglądać będzie przyszłoroczna emerytura, a szczególnie ta 13., dla wielu seniorów będą zaskoczeniem. Niestety nie na plus. Rządzący w swoim Polskim Ładzie zawarli zapis, który w przypadku braku zmian innych przepisów spowoduje, że część świadczenia będzie musiało z powrotem trafić do kasy państwa. Polska emerytura nie należy do najwyższych w Europie. Seniorzy mieszkający nad Wisłą nie mogą pochwalić się brakiem zmartwień w kwestii finansowej w czasie swojej jesieni życia.Trzynasta emerytura to dla wielu bardzo istotne wsparcie domowego budżetu. W nadchodzącym roku sprawy mogą wyglądać nieco inaczej.

Emerytura
19.03.2022 08:48 Bogatsi emeryci bardzo dużo stracą przez Polski Ład. Co się stało?

Nowy Ład obniży niektóre emerytury? Bogatsi seniorzy mają się czego bać. Choć według najnowszych wyliczeń widać, że na programie PiS skorzysta wielu uboższych emerytów, to ci, którzy otrzymali więcej dzięki wpłacanym do ZUS składkom, będą musieli liczyć się z obniżkami. Najbardziej ucierpią grupy, które jak dotąd czerpały najwięcej korzyści, czyli m.in. górnicy, ale również ci, którzy na rynku pracy pozostali na dłużej.

500 plus
19.03.2022 08:48 Część samorządów proponuje: 500 plus i 14. emerytura dla zaszczepionych

500 plus i 14. emerytura będzie uwarunkowana od przyjęcia szczepienia? Dziennikarze Radia Zet przekazali zaskakujące informacje o postulatach, jakie miał przedstawić Związek Miast Polskich. - Oprócz zachęty muszą być elementy dyscyplinujące - deklarował rozmówca rozgłośni i przedstawiciel ZMP, Marek Wójcik. Dziś miało miejsce spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jednym z głównych tematów rozmów było dalsze wspieranie i rozwijanie programu szczepień. Samorządowcy przedstawili postulaty dotyczące 500 plus i 14. emerytury.Zgodnie z obietnicami rządu do końca II kwartału 2021 roku aż 20 milionów osób ma przyjąć przynajmniej pierwszą dawkę szczepienia.

emerytury - zmiana w wypłatach
19.03.2022 08:47 Emerytury wypłacane bezgotówkowo. Rewolucja w ZUS

Od stycznia 2022 roku wypłata emerytur i rent będzie odbywać się w formie bezgotówkowej. – Postulujemy, żeby świadczenia systemu publicznego przekazywać na konto – mówi komentująca przyjętą przez Radę Ministrów nowelizację prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.W maju ustawa emerytalna stała się przedmiotem obraz rządu. Wśród szeregu zmian znalazło się rozwiązanie, według którego wypłata świadczeń w formie gotówkowej ma z wolna stawać się przeszłością.O decyzję, według której listonosz nie będzie dłużej przynosił seniorom emerytur i rent, o ile o to nie poproszą, zapytano prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

emeryci - kpo
19.03.2022 08:46 Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Emeryci, którzy mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku pozostaliby na rynku pracy, mieli zostać przedstawieni jako jeden z celów rozwiązań zawartych w Krajowym Planie Odbudowy. W KPO znalazły się szczegółowe plany dot. zachęcenia seniorów do nierezygnowania z pracy zawodowej. Wiemy też, co postanowiono ws. wieku emerytalnego.Rząd PiS ma zachęcić emerytów do pozostawania na rynku pracy. Jak podaje tygodnik "Wprost", nowe rozwiązania, które miałyby pomóc w zaangażowaniu zawodowym seniorów, zawarto w przesłanym do Brukseli Krajowym Planie Odbudowy.W wysłanym do Komisji Europejskiej projekcie znajdują się dwa zapisy dotyczące późniejszego przejścia na emeryturę Polek i Polaków.

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich
19.03.2022 08:46 14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Kolejne świadczenia, w tym właśnie 14. emerytura to flagowe postulaty Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się jednak, że istnieje ryzyko, że dodatkowe świadczenie pieniężne może nie zostać wypłacone przez ZUS. Niepewność pojawiła się po tym, jak w Wieloletnim Planie Finansowym przekazanym do Unii Europejskiej nie pojawiła się informacja o 14. emeryturze, czyli może to być sygnałem, iż rządzący powoli wycofują się ze złożonych obietnic.Czy 14. emerytura będzie wypłacana? Wielu, szczególnie tych najbiedniejszych, seniorów nie ukrywa nadziei związanej z dodatkowym świadczeniem wypłacanym przez ZUS. Zwrócono jednak uwagę, że 14. emerytura nie została wyszczególniona w dokumencie przesłanym przez polski rząd do UE. Nie zapomniano jednak o zawarciu w Wieloletnim Planie Finansowym informacji m.in. o waloryzacji 13. emerytury. Czy to znaczy, że drugie z dodatkowych świadczeń wspomagających domowy budżet emerytów przestanie być wypłacane przez władzę?

Wypłacalność emerytury przez ZUS jest zagrożona w związku z jego problemami?
19.03.2022 08:46 Czy ZUS jest wypłacalny? OKO.Press: „Jedno z największych kłamstw o emeryturach w Polsce”

ZUS nieustannie wypłaca emerytury Polkom i Polakom. Niemniej ciągle powtarzane są tezy mówiące o problemach zakładu oraz ciążące nad nim widmo bankructwa. OKO.Press dokładnie zbadało ten temat i udowadnia, że mówienie o tym, że emerytury przestaną być wypłacane to nic innego, jak niepoparte dowodami teoria.Zaufanie do państwowych emerytur oraz do ZUS jest wśród osób z młodszych roczników coraz mniejsze. Rzadkością nie są stwierdzenia mówiące o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zbankrutować. Fakty dotyczące zarówno działalności tej instytucji, jak i zawiłości systemu emerytalnego w Polsce nie popierają jednak tych tez.Nie brakuje domorosłych ekspertów wypowiadających się o rzekomych problemach emerytur oraz ZUS-u. Okazuje się jednak, że Polacy w przytłaczającej większości nie mają zielonego pojęcia o tym, jak działa system emerytalny w Polsce.Kiedy w 2016 roku Instytut Spraw Publicznych oraz Millward Brown przeprowadził badania wśród Polek i Polaków na temat wiedzy o emeryturach, wynik był druzgocący. Aż 93 proc. wszystkich przebadanych w ankiecie „Wiedza i postawy wobec ubezpieczeń społecznych” nie miało żadnego pojęcia na ten temat. Jedynie 7 proc. osób biorących udział w badaniu zaliczyłoby test zgodnie ze szkolną miarą na 3 z minusem.

Emerytury
19.03.2022 08:46 Ponowne przeliczanie emerytur. Wystarczy jeden wniosek, można zyskać nawet 400 zł

Seniorzy mogą otrzymywać wyższe emerytury niż jeszcze rok wcześniej? Jest to możliwe w wypadku waloryzacji, ale również kwestii związanej z dalszą aktywnością emeryta. Może się okazać, że taka osoba dostanie nawet 400 zł więcej, jeśli złoży odpowiedni wniosek. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku konieczne jest ciągłe opłacanie składek ZUS przez pracodawcę zatrudniającego seniora.

Czy księża powinni zostać opodatkowani? Jednoznaczny sondaż, znamy opinie Polek i Polaków
19.03.2022 08:44 Czy księża powinni zostać opodatkowani? Jednoznaczny sondaż, znamy opinie Polek i Polaków

Super Express przeprowadził badanie dotyczące opodatkowania usług wykonywanych przez księży. Pytanie brzmiało: Czy księża w Polsce powinni płacić podatki za wykonanie usług, jak np. udzielenie ślubu, pogrzeby oraz rozliczać się z tacy? Jak odpowiedzieli badani?

Emerytury stażowe nierealne
19.03.2022 08:43 Przykra wiadomość dla Polek i Polaków. Chodzi o emerytury stażowe, wielu może być zawiedzionych

Andrzej Duda obiecywał w kampanii wyborczej wprowadzenie emerytur stażowychPrezydent podpisał porozumienie w tej sprawie z szefem SolidarnościZłożenie projektu czeka znaczne opóźnienie z powodu trwającej pandemiiEmerytury dla osób, które nie osiągnęły odpowiedniego wieku. Czemu nie? Brzmi to pięknie w teorii, gorzej jest z praktyką.

Rząd zatwierdził rewolucję dotyczącą emerytur Polek i Polaków. Zdecydowano o likwidacji OFE, w których obywatele zgromadzili 148 mld zł.
19.03.2022 08:42 Ruszyła wielka reforma emerytalna. Przyjęto projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE

Zatwierdzona przez rządzących rewolucja emerytalna ruszy już 1 czerwcaObywatele staną przed wyborem przeniesienia środków z OFE do IKE bądź ZUS. Obie opcje wiążą się jednak z pewnymi stratamiZdaniem posłów opozycji proponowane przez rząd rozwiązanie to żaden wybórRząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt ustawy, która zakłada ostateczną likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Przeniesienie środków na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) rozpocznie się 1 czerwca 2021 roku.Według planów reforma powinna zakończyć się na początku 2022 roku, wskazuje portal money.pl.

Waloryzacja
19.03.2022 08:41 Waloryzacja emerytur 2022. Najnowsze dane

Z wyliczeń portalu money.pl opartych na prognozach Ministerstwa Finansów wynika, że waloryzacja rent i emerytur w marcu 2022 roku może sięgnąć poziomu zbliżonego do tegorocznej waloryzacji.Portal money.pl dotarł do danych Ministerstwa Finansów, na podstawie których można określić prawdopodobną wysokość przyszłorocznej waloryzacji rent i emerytur.Jak podaje money.pl, chodzi o tzw. aktualizację programu konwergencji, czyli dokument, w którym każde państwo należącego UE musi przedstawić prognozy dotyczące stanu swoich finansów.

wtv
19.03.2022 08:34 Nowy program rządu z "plusem". Obejmie grupę społeczną, która do tej pory mogła czuć się pominięta

Projekty dotyczące zaangażowania osób starszych w życie publiczne nie należą bynajmniej do nowości. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już przed kilkoma laty uruchomiło dwa rządowe programy mające na celu wesprzeć osoby starsze w kwestii aktywności społecznej. W roku 2014 rozpoczęto program ASOS, który miał spełniać wspomnianą funkcję. Rok później ruszył z kolei tak zwany Senior Plus. Obie inicjatywy swój żywot kończą jednak w roku bieżącym.

wtv
19.03.2022 08:33 Katastrofalne dane. Eksperci nie mają wątpliwości. Czekają nas głodowe emerytury

Wyliczenia ekspertów są porażające. Jeśli nic się nie zmieni, a obecny system emerytalny pozostanie taki sam, osoby zarabiające teraz minimalną pensję będą miały problem w przyszłości.

wtv
19.03.2022 08:33 Emerytury stażowe. Na czym polegają? ZUS miałby wypłacać przed 60 r.ż.

Emerytury stażowe to nowy pomysł proponowany przez prezydenta, który zakłada, że prawo przejścia na emeryturę nie będzie wymagało osiągnięcia odpowiedniego wieku. Jedynym warunkiem koniecznym do otrzymania możliwości pobierania świadczenia ma być posiadanie wskazanego stażu pracy. Postanowiliśmy sprawdzić, kiedy projekt ma szansę wejść w życie oraz co w praktyce oznaczałby dla seniorów.

wtv
19.03.2022 08:32 Ponad 15 mln Polek i Polaków otrzyma po 7 tys. zł. Szykuje się rewolucja w OFE

Reforma wciąż nie jest gotowa i zapewne znów się opóźni ze względu na bieżące sprawy polityczne, którymi zajmuje się obecnie Rada Ministrów. Pieniędzy mogło być też więcej.

wtv
19.03.2022 08:32 Prawie milion Polek i Polaków może otrzymywać niższe emerytury, niż do tej pory. Rozpoczęły się prace nad projektem

Łatanie dziury budżetowej PiS chce zacząć od oskładkowania umów zlecenie, które są ważne z punktu widzenia wielu dorabiających emerytów.

wtv
19.03.2022 08:32 Emerytury w Polsce już za kilka lat mogą wynieść aż 9 tysięcy złotych. ZUS podał prognozy, które bynajmniej nie napawają radością

Relacja emerytury do średniego wynagrodzenia ma spadać - od 50% w 2025 roku do mniej niż 25% w roku 2060. Co to oznacza?

wtv
19.03.2022 08:32 Listonosz nie będzie mógł dostarczyć emerytury w żółtej i czerwonej strefie? Jest stanowisko prezes ZUS

Polscy seniorzy nie mogą liczyć na najwyższe emerytury w Europie. Nadal jednak jest to podstawowe źródło utrzymania większości Polek i Polaków w wieku poprodukcyjnym. Po wczorajszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wielu emerytów zaczęło obawiać się, że listonosz nie będzie mógł im już dostarczać pieniędzy wypłacanych przez ZUS w formie gotówki. Profesor Gertruda Uścińska zdecydowała zabrać w tej sprawie oficjalne stanowisko.

wtv
19.03.2022 08:32 Rząd zasypie seniorów prezentami. Emerytury wyższe i pełne dodatków

Rok 2021 zapowiada się na pierwszy rzut oka naprawdę bogato dla emerytów, jak będzie jednak w rzeczywistości?

wtv
19.03.2022 08:31 Dodatkowe 2 tys. do emerytury dla Polaków. Zapoznaj się z zasadami i dowiedz się, jak otrzymać pieniądze

Szczegóły kwestii dodatkowych pieniędzy, na które mogą liczyć seniorzy, za portalem Biznesinfo.pl przytacza "Gazeta Pomorska". Warto wiedzieć, że pobieranie emerytury nie wyklucza jednocześnie możliwości otrzymania świadczenia postojowego. Seniorzy mogą tym sposobem liczyć nawet na dodatkowe 2 tys. złotych.Pieniądze mogą dotrzeć do tych z emerytów, którzy są jednocześnie zatrudnienie w oparciu o umowę cywilnoprawną, a zatem umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Konieczne okaże się jednak spełnienie kilku warunków.