wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ważna wiadomość dla dorabiających do emerytury. Trzeba się rozliczyć, bo zostało niewiele czasu

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Osoby, które dorabiają do emerytury lub renty, zwyczajowo muszą rozliczyć się z ZUS-em z dodatkowych przychodów do końca lutego. W tym roku, jako że luty kończy się w niedzielę, seniorzy będą mogli zrobić to do 1 marca.

Internetowy serwis TVN24 wskazuje, że obowiązek poinformowania ZUS-u o przychodach ciąży na wszystkich osobach, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.

Konieczności rozliczenia podlegają choćby ubiegłoroczne wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia oraz przychody osiągnięte w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.

Limity dla osób dorabiających do emerytury

ZUS zaznacza, że poinformowanie Zakładu o przychodach jest niezbędne do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Wspomniany portal przypomina, że emerytów i rencistów, którzy dorabiają do swoich świadczeń, obowiązują pewne limity.

Przychód emeryta lub rencisty jest rozliczany na podstanie zaświadczenia z zakładu pracy. W przypadku seniorów prowadzących własną działalność gospodarczą konieczne jest przedstawienie przez nich oświadczenia o wysokości przychodu, za który uznaje się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

TVN24.pl zaznacza, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi rozliczyć przychody, przyjmując wariant, który jest korzystniejszy dla świadczeniobiorcy. W przypadku, gdy w niektórych miesiącach limit został przekroczony, ale w innych nie został osiągnięty, roczne rozliczenie może nie obciążać seniora skutkami finansowymi.

Warto pamiętać, że w sytuacji, gdy osiągnięty przez seniora przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie.

Emerytura lub renta może być ponad to zawieszona, jeśli wspomniane przekroczenie będzie wyższe niż 130 procent.

Z konieczności informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zarobkach zwolnione są osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

Zasada ta dotyczy również osób pobierających renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych oraz tych, które pobierają renty rodzinne. Wspomniane grupy mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń.

Obowiązek udzielania ZUS-owi informacji nie dotyczy również uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów do 26. roku życia zatrudnionych na umowie zleceniu bądź agencyjnej, z wyłączeniem uczniów, którzy pobierają renty socjalne, wskazuje serwis.

źródło: tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Awantura w "Kropce nad i". "A zna pan Mariana Basia?"

  • Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat

  • Hanna Lis natrafiła na filmik z Andrzejem Dudą. "Niech on już wraca na narty"

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Gospodarka

Czternasta emerytura już na jesieni. Nie każdy dostanie pełne świadczenie

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >