wtv.pl > Gospodarka > O ile wzrośnie emerytura Polek i Polaków? Waloryzacja 2021
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:28

O ile wzrośnie emerytura Polek i Polaków? Waloryzacja 2021

wtv
WTV.pl
  • Wiemy już, o ile wzrosną emerytury.

  • Waloryzacja ma wynieść w najbliższym roku 3,64 proc., a kwoty podniosą się o co najmniej 50 zł.

  • Zmiany wejdą w życie od 1 marca.

Jak będzie to wyglądało na konkretnych kwotach?

Wiadomo już, o ile wzrośnie każda emerytura

W grudniu przyjęto zapowiadany szumnie projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prócz zapowiadanych przez rząd trzynastkach i czternastkach, pojawił się również wątek dotyczący waloryzacji emerytur, czyli stałego podwyższania ich wielkości o procent inflacji w danym roku.

Waloryzacja ma głównie zrekompensować emerytom i rencistom rosnące ceny w sklepach związane z rosnącą inflacją. Co roku kwoty będą się więc najpewniej podwyższać o tyle, o ile będzie wynosił szacowany roczny wskaźnik spadku wartości złotówki. Ponadto bierze się również pod uwagę realny wzrost płac w kraju.

W nadchodzącym roku ten współczynnik będzie wynosił 3,84 proc. Każda emerytura będzie więc wynosiła w stosunku do zeszłorocznej 103,84 proc. 

Ponadto, co istotne, każda emerytura będzie podwyższona o gwarantowane 50 zł. Można się więc spodziewać, że nawet najniższy wzrost nie będzie mniejszy niż 50 zł.

Koszt waloryzacji wyniesie około 9,6 mld zł z budżetu państwa - to jedna trzecia przeznaczonego budżetu na wszystkie nowo uchwalone świadczenia emerytalne, czyli również trzynastki i czternastki. 

Jak przekłada się to na kwoty?

Przede wszystkim wiadomo, że podwyższona zostanie minimalna emerytura - stanie ona na poziomie 1250 zł brutto. Podwyższone zostaną również kwoty minimalne rent i pozostałe świadczenia z tych grup.

Jak wygląda to w konkretnych kwotach?

  • emerytura w wysokości 1400 zł wzrośnie do kwoty 1453,76 zł

  • emerytura w wysokości 1600 zł wzrośnie do kwoty 1661,44 zł.

  • emerytura w wysokości 1800 zł wzrośnie do kwoty 1869,12 zł.

  • emerytura w wysokości 2500 zł wzrośnie do kwoty 2596 zł.

Własną kwotę można sprawdzić za pomocą kalkulatora - jeśli chcemy dowiedzieć się, o ile wzrośnie nasza emerytura, należy pomnożyć jego kwotę razy 0,0384. Wtedy otrzymamy kwotę podwyższenia. 

Nowe zasady wejdą w życie od 1 marca 2021 roku

źródło: [expressbydgoski.pl]

Tagi: Emerytura
Powiązane