wtv.pl > Gospodarka > Nawet kilkanaście tysięcy złotych trafi na raz do kieszeni emerytów. ZUS już wysyła pieniądze
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:25

Nawet kilkanaście tysięcy złotych trafi na raz do kieszeni emerytów. ZUS już wysyła pieniądze

wtv
WTV.pl
  • ZUS zobligowany jest do wypłacenia wyrównania emerytury

  • Seniorzy urodzeni w 1953 r. otrzymać mogą nawet kilkanaście tysięcy złotych

  • Anja związana jest z korzystną zmianą przepisów, która weszła w życie w lipcu 2020 r.

Polska emerytura na tle innych krajów europejskich nie pozwala większości seniorów na prowadzenie życia wolnego od zmartwień związanych z wywiązywania się z opłat oraz kupnem niezbędnych środków. Nowość w przepisach sprawi, że ZUS dość mocno zasili konta niektórych osób.

Nie ulega wątpliwości, że ZUS nie może cieszyć się pozytywną opinią społeczeństwa, które od lat mówi, iż emerytury są zdecydowanie zbyt niskie i nie przekładają się na ogrom pracy wykonanej w czasie aktywności zawodowej. Niektórzy seniorzy będą mogli cieszyć się jednak drobną namiastką sprawiedliwości w tym aspekcie.

Nowe przepisy sprawią, że jednorazowo emerytura otrzymana od ZUS będzie wyjątkowo satysfakcjonująca

Warto wiedzieć kto będzie mógł cieszyć się, że jego emerytura jest większa. Po latach jeden rocznik seniorów pobierających od ZUS należne pieniądze otrzyma przysługujące wyrównanie.

Wiadomości te na pewno ucieszą sporą grupę Polaków. Spore będą również pieniądze, jakie pojawią się na ich kontach, gdyż średnia kwota, jaka pojawi się "dodatkowo" na kontach seniorów to 12 786 złotych.

Niestety nie wszyscy seniorzy mogą oczekiwać tak sporego przelewu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Korzystne zmiany dotyczą jedynie osób urodzonych w 1953 r. Związane jest to z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W lipcu w życie weszły ważne zmiany, które sprawiły, iż ZUS został zobligowany do wypłacenia wyrównania emerytury, która nie trafiła na konta osób urodzonych w 1953 r. Dzięki lipcowej zmianie dopuszczona została korzystna forma obliczania emerytury. W całej sprawie kluczowe jest to, iż pozwolono na jej obliczanie bez pomniejszania podstaw o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Nie wszystkie należne pieniądze trafią do emerytów, część trzeba będzie oddać państwu

Słysząc, że średnie wyrównanie wyniesie niemal 13 tys. złotych, wiele osób może z niecierpliwością oczekiwać takiego przelewu na swoim koncie. Należy jednak pamiętać, że od całościowej kwoty odejmowane są niezbędne pieniądze należne państwu.

Ile zostanie odliczone od wyrównania emerytury osób z 1953 r.? Od kilkunastu tysięcy złotych odjęte zostanie łącznie 2335 złotych. Są to potrącenia wynikające z zaliczki na podatek dochodowy (2174 zł) oraz składki zdrowotnej (161 zł).

Niemniej nadal to, co trafi na konta osób, którym przysługują te pieniądze — nie będzie małe. W polskich standardach tak duży zastrzyk gotówki od ZUS może znacząco wpłynąć na standard życia. Należy jednak pamiętać, że pieniądze te nie są formą nagrody, czy premii — są one należne osobom urodzonym w 1953 r. Po prostu wcześniej zostali oni ich pozbawieni.

Nie będzie to zbyt częsty widok

Osoby liczące, że podobne przelewy trafiać będą na ich konta systematycznie, nie mogą niestety cieszyć się zbyt długo. Sytuacja ta jest jednorazowa i ZUS nie będzie zasilał konta emerytów tak dużymi kwotami regularnie.

Kto może spodziewać się przelewu od instytucji na zawrotną kwotę? Wszystkie osoby, które urodziły się w 1953 roku i w związku z wnioskiem złożonym przed 1 stycznia 2013 r. otrzymują, bądź otrzymywały, emeryturę wcześniejszą. Przepisy te zastosowanie mają również w przypadku osób, które mają prawo do renty rodzinnej należnej po emerytach wchodzących w grup określoną wcześniej.

Źródło: se.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: ZUS Emerytura
Powiązane