wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy 14. emerytury zostaną wypłacone w 2021 roku? Minister oficjalnie odpowiedziała

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Seniorzy mogli być zaniepokojeni spełnieniem obietnic partii rządzącej dotyczących 14. emerytury. Pojawiły się wątpliwości nawet w stosunku do wypłaconej już w tym roku "trzynastki". Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg postanowił

  • Marlena Maląg zapewniła, że polscy seniorzy otrzymają w 2021 roku 14. emerytury

  • Na antenie radiowej Jedynki oświadczyła, że w budżecie na ten cel zabezpieczone zostały pieniądze

  • Nawet około 9,1 mln polskich emerytów otrzyma z budżetu państwa dodatkowe kwoty

Dodatkowe pieniądze w ramach 14. emerytury trafią do kieszeni polskich seniorów? W ostatnim czasie pojawiło się coraz więcej wątpliwości, co do tego czy obciążony budżet pozwoli partii rządzącej spełnić obietnice złożone w trakcie wyborów.

Radio Zet przytacza wypowiedź minister Marleny Maląg na temat emerytur Polek i Polaków. Szefowa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nie pozostawia złudzeń, na temat tego, jakie oczekiwanie w nadchodzącym roku mogą mieć seniorzy.

Komentarz minister Marleny Maląg w sprawie 14. emerytury

Na antenie programu Pierwszego Polskiego Radia Marlena Maląg postanowiła ujawnić, jakie plany względem 13. i 14. emerytury mają rządzący. Stanowisko przedstawiono przez minister, będzie zapewne powodem do radości wielu osób.

- Projekt przeszedł przez rząd, czeka na prace komisji sejmowych, będzie procedowany na początku roku 2021 - mówiła w radio minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg cytowana przez Radio Zet.

Członkini gabinetu Mateusza Morawieckiego zdradziła jednocześnie, że najprawdopodobniej pierwsza wypłata 14. emerytury, nastąpi w czwartym kwartale nadchodzącego roku. Do tej pory wyborcy PiS-u mogli z zaniepokojeniem odnotowywać brak jakichkolwiek wiadomości względem działań partii w sprawie obiecanych seniorom dodatkowych pieniędzy.

- [...] wypłaty są przewidziane na czwarty kwartał, pieniądze zabezpieczone w budżecie. [...] projekt tej ustawy, który był procedowany na Radzie Ministrów, czeka teraz na prace w Sejmie, już jest skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a więc zapewne w pierwszym kwartale 2021 roku będzie procedowany, tak że nie ma niebezpieczeństwa - powiedziała minister Marlena Maląg w sprawie 14. emerytury, rozwiewając tym samym wszelkie niepewności dotyczące ewentualnej rezygnacji Prawa i Sprawiedliwości z wypłacenia dodatkowych pieniędzy seniorom. 

Minister zapewnia, że pieniędzy w budżecie nie braknie

Rosnące wydatki i zmniejszające się przychody, łączące się z kryzysem gospodarczym na całym świecie nie bez powodu zaczęły być podwaliną do wątpliwości względem polskiego budżetu. Minister Marlena Maląg zapewnia jednak, że uprawnieni do pobierania świadczeń emerytalnych nie mają powodów do obaw.

- Jesteśmy gotowi do realizacji, są zabezpieczone środki, w mojej ocenie to jest najważniejsze i gwarantuję, że jeżeli wysoka izba nie wniesie żadnych poprawek, to na pewno świadczenie to będzie realizowane - oświadczyła w radiowej Jedynce minister.

W tym roku wypłacone zostały 13. emerytury, a wysokość tych 14. jest jasno określona. Aż około 9,1 miliona polskich seniorów ma prawo otrzymać dodatkowe pieniądze z budżetu państwa. Wiadomo, jakiej kwoty w czwartym kwartale mogą spodziewać się emeryci.

Ile wynosić będzie 14. emerytura?

Jak podaje Radio Zet, 14. emerytura trafi do wszystkich, którzy w dniu 31 października 2021 roku będą mogli pochwalić się prawem do otrzymywania świadczeń "określonych w projektowanej ustawie". Podstawowym progiem granicznym ustalającym kwotę otrzymywaną przez seniorów będzie kwota 2900 złotych brutto.

W przypadku pobierania wyższej emerytury należy spodziewać się zastosowania zasady "złotówka za złotówkę". Będzie polegać to na odejmowaniu od "czternastki" różnicy przekroczonej kwoty powyżej 2900 złotych brutto.

Źródło: Radio Zet Jacek Kurski ma niespodziewaną propozycję dla TVN i Polsatu. "Chciałbym uroczyście zadeklarować"

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >