Dodatkowe 2 tys. do emerytury dla Polaków. Zapoznaj się z zasadami i dowiedz się, jak otrzymać pieniądze
Szczegóły kwestii dodatkowych pieniędzy, na które mogą liczyć seniorzy, za portalem Biznesinfo.pl przytacza "Gazeta Pomorska". Warto wiedzieć, że pobieranie emerytury nie wyklucza jednocześnie możliwości otrzymania świadczenia postojowego. Seniorzy mogą tym sposobem liczyć nawet na dodatkowe 2 tys. złotych.
Pieniądze mogą dotrzeć do tych z emerytów, którzy są jednocześnie zatrudnienie w oparciu o umowę cywilnoprawną, a zatem umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Konieczne okaże się jednak spełnienie kilku warunków.
Świadczenie postojowe dodatkiem do emerytury
O przyznanie tzw. świadczenia postojowego ubiegać mogą się również osoby na co dzień pobierające emerytury. Pieniądze są przyznawane, gdy ich beneficjent nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, wskazuje "Gazeta Pomorska".
By móc otrzymać pieniądze, nieodzowne jest wykazanie, że emeryt nie może spełniać zasad umowy cywilnoprawnej ze względu na przestój w prowadzeniu działalności wywołany epidemią koronawirusa.
Istotna okaże się również wartość dochodów osiąganych w trakcie ostatnich miesięcy. Nasz siostrzany serwis "Biznes Info" zwraca uwagę, że "jeśli w miesiącu przed złożeniem wniosku o świadczenie postojowe wysokość przychodów nie przekroczyła 1299,99 zł, to świadczenie przysługuje osobie emerytowanej w wysokości sumy wynagrodzeń z wykonywanych wtedy umów".
Do sprawy odnosi się również portal samorządowy. Wskazano, że przychód osiągany na mocy umowy cywilnoprawnej nie może ponadto przekroczyć "kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS, obowiązującego na dzień złożenia wniosku".
Dodatkowe pieniądze otrzymać można maksymalnie trzykrotnie. By móc liczyć na przyznanie świadczenia postojowego po raz kolejny, niezbędne jest złożenie oświadczenia stwierdzającego, że sytuacja materialna nie uległa poprawie w stosunku do poprzedniego związku.
Warto wiedzieć, że nadal możliwe jest składanie wniosku za miesiące z pierwszej fali epidemii, a zatem marzec, kwiecień oraz maj.
źródło: Biznes Info / Gazeta Pomorska