wtv.pl > Polska > Radykalne zmiany w emeryturach, rząd nałoży na seniorów nowy obowiązek
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:25

Radykalne zmiany w emeryturach, rząd nałoży na seniorów nowy obowiązek

wtv
WTV.pl
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowuje projekt ustawy, który ma rozprawić się z paroma problemami dotyczącymi emerytur

  • Jednym z nich jest likwidacja problemu seniorów, którzy przechodzili na emerytury w czerwcu i tracili przez to nawet 300 zł

  • Druga kwestia dotyczy wszystkich seniorów i nakłada na nich przymus założenia rachunku bankowego

  • Według projektu emerytury będą mogły być przekazywane jedynie na rachunek bankowy

Czym spowodowany jest ten przymus? Czy dotknie rzeczywiście każdego?

Nowy projekt ustawy dot. emerytur. Kontrowersyjny zapis

W najnowszej ustawie szykowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pojawił się projekt zniesienia problemu tzw. emerytur czerwcowych. Przede wszystkim więc rząd chce pozbyć się problemu, który zaistniał w ostatnich latach (ale nie w 2020 - niwelowała go ustawa covidowa) i wpływał na wysokość emerytur osób, które przechodziło na nią w czerwcu.

Ich świadczenie było dotychczas pomniejszone o wartość waloryzacji kapitału początkowego. Związane to było z podziałem roku na dwie części, które omijały czerwiec. Z przejścia na emeryturę w tym miesiącu zrezygnował nawet Jarosław Kaczyński, który mógł to wtedy uczynić, bo urodził się 18 czerwca. 

Teraz przepis ma zostać całkowicie zniesiony w ramach nowej poprawki. Pojawił się jednak również zapis, który budzi kontrowersje. 

Chodzi mianowicie o przymus, który ma zostać nałożony na seniorów, a konkretnie o fakt, że od 1 stycznia 2022 roku emerytury byłyby wypłacane jedynie na konta bankowe, nie zaś połowicznie dostarczane przez listonoszy, jak było dotychczas. 

Sprawi to, że nawet osoby, które są już starsze i dotychczas nie miały konta bankowego, będą musiały je założyć. Minusów takiej sytuacji jest sporo, m. in. fakt, że wielu starszych ludzi nie ma nawet do kogo się zwrócić o pomoc w regulowaniu rachunków bankowych i sprawdzaniu stanu konta, nie mówiąc już o internetowej ich obsłudze. 

Z czego może wynikać taka zmiana? Zapewne z oszczędności.

Państwo przerzuca obowiązek z listonoszy na seniorów

Państwo przerzuca obowiązek przenoszenia emerytur i ich przechowywania na instytucje zewnętrzne. Listonosze Poczty Polskiej, którzy dotychczas roznosili emerytury, nie będą już tego robić, co odciąża również państwo z odpowiedzialności za los papierowych pieniędzy. 

Inną sprawą jest kwestia częstych problemów, na jakie napotykały przenoszone emerytury - bardzo często przy roznoszeniu na osiedlach zamieszkanych głównie przez osoby starsze, listonosze, bez żadnej obstawy, nosili ze sobą ogromne ilości pieniędzy. Wiązało się to m. in. napadami na nich lub z kradzieżą tych środków przez nich samych. 

Ministerstwo zapowiedziało również, że od tego zapisu będą wyjątki, nie określił jednak dokładnie, jakie.

źródło: [businessinsider.com.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: ZUS Emerytura
Powiązane