wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Emeryci mogą otrzymać nadpłatę szybciej, jeśli skorzystają z e-Urzędu Skarbowego

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Nadpłata podatku wpłynie do seniorów dopiero latem. By szybciej otrzymać pieniądze, konieczne jest skorzystanie z internetowego serwisu Urzędu Skarbowego i zaakceptowanie PIT-37. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Do tej pory seniorów oczekujących na zwrot podatku rozliczał ZUS. Wówczas emeryt bądź rencista, któremu z tytułu nadpłaty przysługiwały dodatkowe pieniądze, otrzymywał je w okolicy marca, wskazuje dziennik „Fakt”.

Sytuacja uległa jednak zmianie w tym roku. Seniorzy, u których wystąpiła nadpłata, otrzymają przelew z urzędu skarbowego. Na pieniądze będą jednak czekać aż do wczesnego lata. By szybciej uzyskać środki, konieczne będzie wykonanie pewnych kroków.

Jak szybko dostać nadpłatę podatku?

Informacja dotycząca nadpłaty zostanie zawarta w PIT-11A. Warto zaznaczyć, że pieniądze wpłyną na konto również bez żadnych działań podjętych przez seniora. W przypadku gdy 30 kwietnia skarbówka zaakceptuje przygotowany przez siebie PIT-37, zwrot podatku powinien nadejść w okolicy połowy czerwca. Według przepisów cały precedens może bowiem zająć urzędowi 45 dni.

Możliwe jest jednak szybsze otrzymanie wypłaty przysługujących środków. Należy wówczas zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, a następnie zaakceptować przygotowany przez skarbówkę PIT-37. Wspomniany serwis wyjaśnia, jak to zrobić.

Kilka prostych kroków

Na początek należy się zalogować. Jako dane posłużą numer PESEL bądź NIP wraz z datą urodzenia, kwota przychodu z rozliczenia za rok 2019, kwota przychodu z jednej informacji od płatników za rok 2020 (w tym choćby PIT-11 od pracodawcy).

Kolejno konieczne będzie potwierdzenie kwoty nadpłaty z rozliczenia za 2019 r.

Po zaakceptowaniu zeznania możliwe będzie pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Od tego momentu urząd będzie liczył termin na zwrot pieniędzy dla podatnika.

Możliwa jest, rzecz jasna, zmiana części danych. Seniorzy mogę zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem, wskazać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcą przekazać 1 procent swojego podatku oraz dodać inne rozliczenia.

Wśród wspomnianych rozliczeń fakt.pl wylicza m.in. ulgę termomodernizacyjną, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, darowizny na przeciwdziałanie COVID-19.

Dalej rzecz wygląda już klasycznie: zaakceptowawszy zmienione zeznanie, pobieramy UPO. Możliwa jest również aktualizacja rachunku bankowego.

Deklaracje zostaną udostępnione w poniedziałek 15 lutego. W przypadku szybkiego załatwienia sprawy seniorzy mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku już pod koniec marca.

źródło: Fakt

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >