wtv.pl > Polska > Emeryci mogą otrzymać nadpłatę szybciej, jeśli skorzystają z e-Urzędu Skarbowego
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:24

Emeryci mogą otrzymać nadpłatę szybciej, jeśli skorzystają z e-Urzędu Skarbowego

wtv
WTV.pl

Do tej pory seniorów oczekujących na zwrot podatku rozliczał ZUS. Wówczas emeryt bądź rencista, któremu z tytułu nadpłaty przysługiwały dodatkowe pieniądze, otrzymywał je w okolicy marca, wskazuje dziennik „Fakt”.

Sytuacja uległa jednak zmianie w tym roku. Seniorzy, u których wystąpiła nadpłata, otrzymają przelew z urzędu skarbowego. Na pieniądze będą jednak czekać aż do wczesnego lata. By szybciej uzyskać środki, konieczne będzie wykonanie pewnych kroków.

Jak szybko dostać nadpłatę podatku?

Informacja dotycząca nadpłaty zostanie zawarta w PIT-11A. Warto zaznaczyć, że pieniądze wpłyną na konto również bez żadnych działań podjętych przez seniora. W przypadku gdy 30 kwietnia skarbówka zaakceptuje przygotowany przez siebie PIT-37, zwrot podatku powinien nadejść w okolicy połowy czerwca. Według przepisów cały precedens może bowiem zająć urzędowi 45 dni.

Możliwe jest jednak szybsze otrzymanie wypłaty przysługujących środków. Należy wówczas zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, a następnie zaakceptować przygotowany przez skarbówkę PIT-37. Wspomniany serwis wyjaśnia, jak to zrobić.

Kilka prostych kroków

Na początek należy się zalogować. Jako dane posłużą numer PESEL bądź NIP wraz z datą urodzenia, kwota przychodu z rozliczenia za rok 2019, kwota przychodu z jednej informacji od płatników za rok 2020 (w tym choćby PIT-11 od pracodawcy).

Kolejno konieczne będzie potwierdzenie kwoty nadpłaty z rozliczenia za 2019 r.

Po zaakceptowaniu zeznania możliwe będzie pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Od tego momentu urząd będzie liczył termin na zwrot pieniędzy dla podatnika.

Możliwa jest, rzecz jasna, zmiana części danych. Seniorzy mogę zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem, wskazać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcą przekazać 1 procent swojego podatku oraz dodać inne rozliczenia.

Wśród wspomnianych rozliczeń fakt.pl wylicza m.in. ulgę termomodernizacyjną, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, darowizny na przeciwdziałanie COVID-19.

Dalej rzecz wygląda już klasycznie: zaakceptowawszy zmienione zeznanie, pobieramy UPO. Możliwa jest również aktualizacja rachunku bankowego.

Deklaracje zostaną udostępnione w poniedziałek 15 lutego. W przypadku szybkiego załatwienia sprawy seniorzy mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku już pod koniec marca.

źródło: Fakt

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: ZUS Emerytura
Powiązane