wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Waloryzacja obejmuje nie tylko emerytury. Podwyższony zostanie szereg rent

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Po wzięciu pod uwagę danych dotyczących średniorocznej inflacji oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia ogłoszono zrewidowany wskaźnik marcowej waloryzacji emerytur i rent. Waloryzacja kwotowo-procentowa wyniesie 4,24 proc. z dolną granicą podwyż

  • Znamy zrewidowany wskaźnik waloryzacji marcowej

  • Pod uwagę wzięto zaktualizowane dane dotyczące inflacji i wzrostu płac

  • Emerytury i renty wzrosną o 4,24 proc.

  • Dolną granicą podwyżki będzie 50,88 zł

  • Obok emerytur wzrośnie także wysokość szeregu innych świadczeń

Marcowa waloryzacja rent i emerytur dotyczy aktualnie wypłacanych świadczeń, które podwyższane są co roku, aby zrekompensować spadek siły nabywczej świadczeń będący skutkiem między innymi inflacji.

Jak podaje gazeta.pl, początkowo rząd zapowiadał waloryzację na poziomie 3,84. Jej wysokość określana jest jednak na podstawie inflacji oraz realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, te zaś okazały się wyższe, niż prognozowano.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 15 stycznia bieżącego roku wynika, że inflacja dotycząca średniorocznych wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem wyniosła 3,4 proc., a inflacja dotycząca emeryckich gospodarstw domowych - 3,9 proc.

Podstawą do ustalenia zrewidowanego wskaźnika waloryzacji stała się inflacja emerycka. Z kolei realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia wyniósł według danych GUS na 9 lutego 1,7 proc., czyli - jak podaje gov.pl - 20 proc. realnego wzrostu cen

Waloryzacja na poziomie 4,24 proc.

W oparciu o te dwa wskaźniki - inflację emerycką na poziomie 3,9 proc. i realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 1,7 proc. - ustalono, że marcowa waloryzacja kwotowo-procentowa emerytur i rent wyniesie 4,24 proc. z dolną granicą podwyżki najniższych świadczeń na poziomie 50,88 zł.

Waloryzacja obowiązywać zacznie 1 marca, kiedy to wzrośnie wysokość objętych nią emerytur (powszechnych, rolniczych i mundurowych) oraz kilku innych świadczeń - renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz renty socjalnej.

W związku z tym najniższe świadczenia (w tym emerytura minimalna) wzrosną do 1250,88 zł (1067 zł netto) zgodnie z waloryzacją kwotową. Dla świadczenia, które dotychczas wynosiło 2300 zł, podwyżka w ramach waloryzacji procentowej wyniesie 97,52 zł, dla świadczenia w wysokości 2500 zł podwyżka sięgnie 106,00 zł, a dla 3000 zł - 127,20 zł.

"Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, szacowany jest na ok. 10,6 mld zł. (przy wskaźniku waloryzacji 104,24 proc.)" - czytamy na portalu gov.pl.

Wskaźnik waloryzacji ustalony został w ramach ustawy przyjętej pod koniec stycznia bieżącego roku. - Troska o sytuację materialną osób starszych jest dla nas szczególnie istotna - mówiła wtedy przywoływana przez gov.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Źródła: gov.pl, gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Powrót do szkół 2021. Ważne informacje dotyczące uczniów klas najmłodszych

  • Robert Biedroń stanowczo odpowiada TVP na artykuł o Śmiszku. „Krzysztof to nie osoba anonimowa”

  • Hubenice: 7 osób zatruło się tlenkiem węgla w kościele

Podobne artykuły

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich

Gospodarka

14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Czytaj więcej >

Gospodarka

Zaczynają się kontrole pod CPK. Geodeci mogą wejść na waszą działkę i zapukać

Czytaj więcej >

Gospodarka

GIS ostrzega: Wykrycie bakterii Salmonella w partii sezamu łuskanego

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Wszystkie sklepy zamknięte w niedziele niehandlowe? PiS szykuje nowelizację ustawy

Czytaj więcej >

Gospodarka

Rząd bierze się za emerytów. Zachęta do dłuższej praca pojawi się w KPO

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Rekordowo wysoka waloryzacja emerytur i świadczenie bez podatku. Emeryci będą mieli się z czego cieszyć?

Czytaj więcej >