wtv.pl > Gospodarka > Waloryzacja emerytur i rent. Kwoty już na kontach
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:23

Waloryzacja emerytur i rent. Kwoty już na kontach

wtv
WTV.pl
  • Rząd zakończył pracę nad przyznaniem seniorom 14. emerytury i zwaloryzowaniem uposażeń. Przyśpieszone procedowanie rządowej ustawy umożliwiło wypłatę wyższych świadczeń już od 1 marca

  • Na kontach najstarszych pokoleń powinny znaleźć się kwoty powiększone o 4,24%. Waloryzacji podlega także 13. emerytura, która ma trafić do 9 milionowej grupy społecznej już w kwietniu

  • Senatorowie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej chcieli podnieść najniższe kwoty o gwarantowane 70 złotych, a nie o ok. 50 złotych. Pomysł przepadł przez wzgląd na brak pieniędzy w budżecie państwa

Należy zaznaczyć, że emerytury są waloryzowane automatycznie. Nie wymaga się składania wniosków, stawiania się w urzędzie, czy podejmowania innych działań celem uzyskania podwyżki. Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiła w rozmowie z Money.pl najnowsze wiadomości dotyczące przelewania środków. - Zwaloryzowane świadczenie otrzymał już niemal milion emerytów, którym termin płatności świadczenia przypada na pierwszy dzień miesiąca - tłumaczyła Gertruda Uścińska.

Warto sprawdzić, czy na waszych kontach już pojawiły się emerytury

- Do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych została zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w ustawie - komentowała jeszcze przed przyjęciem projektu ministra rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Waloryzacja procentowa oznacza pomnożenie przyznawanych świadczeń o wskaźnik waloryzacji. Jest on wyliczany przez Główny Urząd Statystyczny. 15 stycznia eksperci z Urzędu przeanalizowali ceny towarów i usług, a następnie zestawili je z przyznawanym emeryturami. Dopiero na podstawie analizy rząd może przedkładać projekty poprawiająca sytuację finansową seniorów i seniorek. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało, że świadczenia o wysokości 2300 złotych wzrosną do 2389,53 złotych, a uposażenia na poziomie 2500 złotych wyniosą 2606 złotych. Waloryzacja w myśl rządowego projektu będzie kosztować Skarb Państwa 10,6 miliarda złotych.

Sejm odrzucił kolejne poprawki Senatu. Izba wyższa wnosiła nie tylko o podniesienie najniższych świadczeń o 70 złotych. Wnoszono także o zniesienie progu dochodowego przy przynawaniu 14. emerytury. Obecnie, zgodnie z decyzją Prawa i Sprawiedliwości, listopadowy dodatek trafi do osób, które nie przekraczają dochodu 2900 złotych brutto. Uprawnionych do skorzystania z programu jest 7 milionów 900 tysięcy osób, czyli 94% świadczeniobiorców.

Propozycję Koalicji Obywatelskiej i Lewicy spotkały się ze sprzeciwem partii rządzącej przez wzgląd na rzekomy brak środków w budżecie państwa. 14. i 13. emerytura łącznie będą kosztować Skarb Państwa 22 miliardy zł. Dokładając do tego waloryzację, kosztującą blisko 10,6 miliarda złotych, możemy mówić o wydatkach na poziomie 32,6 miliardów złotych. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [GOV.pl/Money.pl]

Tagi: ZUS Emerytura
Powiązane