wtv.pl > Gospodarka > Od marca podwyżka emerytur. Ile dostaną seniorzy?
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:23

Od marca podwyżka emerytur. Ile dostaną seniorzy?

wtv
WTV.pl
  • Wobec corocznej waloryzacji emerytur i rent najniższe świadczenie wzrośnie o 50,88 zł

  • Faktyczny wskaźnik waloryzacji będzie wyższy, niż zakładano, i wyniesie nie 103,84 proc., a 104,24 procent

Ustawa o waloryzacji rent i emerytur została opublikowana w Dzienniku Ustaw w ubiegły czwartek.

Waloryzacja emerytur już od jutra

Wobec podpisu złożonego pod projektem nowelizacji przez prezydenta Andrzeja Dudę od 1 marca wartość najniższej emerytury i renty zostanie zwiększona o 50,88 zł i wyniesie 1250,88 zł.

W przypadku renty rodzinnej najniższe świadczenie również osiągnie wartość 1250,88 zł, a świadczenia przedemerytalnego – 1262,34 zł.

Waloryzacja wpłynie ponadto na wartość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Świadczenie dotychczas wynosiło 900 zł. Od najbliższego poniedziałku będzie to z kolei 938,16 zł.

Portal tvn24.pl zwraca uwagę, że w środę Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zakładała gwarantowaną kwotę podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł.

Wzrost wyższy od planowanego

Serwis wskazuje, że przyjęty w grudniu projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach zakładał podwyżkę świadczenia o 3,84 procent, z zaznaczeniem, że wyniesie ona nie mniej niż 50 zł brutto.

W styczniu przepisy zostały uchwalone przez Sejm. Finalnie, za sprawą nowych danych, ogłoszonych w lutym przez Główny Urząd Statystyczny, wskaźnik waloryzacji jest zatem wyższy, niż planowano.

Planowaliśmy w budżecie państwa waloryzację na poziomie 9,6 mld zł, a po tej zmianie wskaźnika waloryzacji środki, które przeznaczamy na waloryzację, to jest kwota 10,6 mld zł – przekazał cytowany przez portal wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

I dodał: – Poprawka, którą zaproponował Senat, spowodowałaby dodatkowy koszt na poziomie jeszcze dodatkowego 1 mld zł. Czyli od tego planowanego mielibyśmy 2 mld zł dodatkowych środków. Nie mamy takich środków w budżecie państwa, dlatego tej poprawki nie możemy przyjąć.

Warto pamiętać, że emerytury i renty podlegają corocznej waloryzacji, której termin przypada 1 marca. Kwotę świadczenia oraz podstawy jej wymiaru mnoży się wówczas przez wskaźnik waloryzacji, czyli uśredniony wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, jaki odnotowano w poprzednim roku kalendarzowym, podniesiony przynajmniej o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

źródło: tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Emerytura
Powiązane