wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wyliczono wysokość emerytury Jarosława Kaczyńskiego. Co na to zwykli emeryci?

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wicepremier Jarosław Kaczyński nie może raczej narzekać na swoje comiesięczne wpływy z ZUS w ramach wypłacanej emerytury. Prezes Prawa i Sprawiedliwości trafił pod lupę Super Expressu. Dziennikarze wyliczyli, że polityk może należeć do grona bogatszych em

  • Dziennikarze Super Expressu zdecydowali się na policzenie, ile mniej więcej emerytury może miesięcznie otrzymywać Jarosław Kaczyński

  • Na podstawie poselskiego oświadczenia majątkowego prezesa PiS i w oparciu o waloryzację emerytur przekazano, iż na konto wicepremiera może trafiać nawet 7 430 złotych

Najbliższy czas dla wszystkich emerytów, w tym Jarosława Kaczyńskiego, będzie zdecydowanie bardziej radosny, przynajmniej w kwestii otrzymywanych od ZUS-u pieniędzy. Okazuje się jednak, że prezes PiS już wcześniej nie mógł narzekać na swoje świadczenia.

Dziennik Super Express postanowił przyjrzeć się temu, ile może otrzymywać od ZUS-u Jarosław Kaczyński. Ustalenia dotyczące kwoty mogą zaskoczyć wiele osób mających świadomość, jakie kwoty średnio otrzymują polscy seniorzy.

Jaką emeryturę otrzymuje Jarosław Kaczyński

Standard życia polskich seniorów nie należy do najwyższych w Europie, jednak Jarosław Kaczyński wydaje się wyjątkiem od tej reguły. Prezesowi PiS udaje się umykać smutnej rzeczywistości emerytów liczących każdy grosz.

Dziennikarze Super Expressu na podstawie poselskiego sprawozdania zdecydowali się podliczyć kwoty, jakie trafiają na konto Jarosława Kaczyńskiego. Te okazują się natomiast niemałe.

Dziennik podał, iż tylko w 2019 roku, czyli w roku, kiedy Jarosław Kaczyński musiał złożyć poselskie oświadczenie majątkowe, otrzymał od ZUS-u około 82 900 złotych emerytury. Co ciekawe nie musiał złożyć nieco świeższego dokumentu w momencie obejmowania posady wicepremiera w rządzie Mateusza Morawieckiego.

W Sejmie przegłosowano waloryzację emerytur, a Jarosław Kaczyński sam opowiedział się za podniesieniem świadczenia nie tylko innym seniorom, ale również sobie. Polityk nie będzie mógł narzekać na otrzymywane od instytucji pieniądze, a obliczenie jej przybliżonej wysokości możliwe jest właśnie dzięki waloryzacji.

Wicepremier może otrzymywać od ZUS nawet nad 7 tys. złotych

Dziennikarze Super Expressu wyliczyli, iż w 2020 r., w związku z waloryzacją i wzrostem emerytury Jarosława Kaczyńskiego o 3,56 proc. oraz kolejnym tegorocznym wzrostem o 3,83 proc. na konto prezesa PiS w tym roku kalendarzowym trafić może 89 150 złotych.

Matematyka w tym przypadku jest prosta i wynika z niej, iż każdego miesiąca wicepremier oczekiwać może wpływów w ramach świadczenia emerytalnego z ZUS na poziomie około 7 430 złotych.

Poziom ten dla większości polskich seniorów brzmi niczym jedna z bajek wyjętych z dziecięcych książek. Dla Jarosława Kaczyńskiego natomiast jest to nic innego jak codzienność. Co ciekawe planowany wzrost emerytury nie musi być "tak niski".

Waloryzacja emerytur zadziałała na korzyść Jarosława Kaczyńskiego

Warto zaznaczyć, że tegoroczny wzrost emerytur o 3,84 proc jest wskazaniem minimalnym, co znaczy, iż górny pułap nie został jeszcze określony. Przy zestawieniu tej kwoty z minimalną emeryturą (obowiązywać będzie ona od 1 marca 2021 r.) wynoszącą 1250 złotych, to pewne jest, że Jarosław Kaczyński nie ma powodów do narzekania na swoje życie emeryta.

Źródło: SuperExpress 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Sakiewicz tłumaczy, jak Andrzej Duda zarejestrował się w Albicli: "Trzeba wysłać rozpoznawalny mail"

  • Tylko u nas: Sprawdziliśmy, ile kosztują lekcje religii w szkołach. Miliony złotych płyną z naszych kieszeni

  • Mateusz Morawiecki zostanie zastąpiony? GW: Nowy premier miał objąć stanowisko już w marcu

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >