wtv.pl > Gospodarka > Wyższe emerytury w 2021 roku. Miliony Polek i Polaków zyskają na waloryzacji świadczeń, ale jak dużo?
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:27

Wyższe emerytury w 2021 roku. Miliony Polek i Polaków zyskają na waloryzacji świadczeń, ale jak dużo?

wtv
WTV.pl
  • Prognozowany wskaźnik waloryzacji na przyszły rok to 103,84 proc.

  • Wzrośnie także renta dla grup częściowo niezdolnych do podjęcia pracy

  • Koszt wypłaty świadczeń wyniesie 9,6 miliardów złotych

Wskaźnik waloryzacji emerytur przedstawia roczną średnią cen wszelkich usług i towarów w poprzednim roku. Dodatkowo wskaźnik zwiększa się o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zaskakujące informacje o tegorocznym wzroście emerytur były przekazywane już od listopada. Dziś wciąż czekamy na ostateczne ujawnienie danych przez Prezesa Urzędu Statystycznego, by dowiedzieć się, jak konkretnie inflacja oraz wzrost wynagrodzeń, wpłyną na jakość świadczeń. 

Ministerstwo Finansów deklaruje, że prognozowanym wskaźnikiem jest 103,84%. Wiemy, że w pełni oficjalne wiadomości o emeryturach zostaną przekazane opinii publicznej już w lutym. Zjednoczona Prawica wyliczyła koszty, jakie niesie za sobą nadchodząca waloryzacja. Mowa nawet o 9,6 miliardach złotych

Wszelkie zmiany wejdą w życie już od 1 marca. W tym roku należy jednak spodziewać się zarówno wypłaty trzynastek, jak i czternastek. Ministerstwo Finansów deklaruje, że najniższe emerytury i renty wzrosną nawet od 100 złotych, co da 1200 złotych miesięcznie. 

Renty z tytułu częściowe niezdolności do pracy pójdą w górę do 900 złotych.

W naszym kraju aż 9 milionów seniorów czerpie środki do życia od ZUS-u. Pieniądze są kierowane do świadczeniobiorców w sześciu terminach. Chodzi o 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień danego miesiąca.

Dobre wiadomości o emeryturach mogą przysłonić przykre doniesienia o kwocie zadłużenia osób najstarszych. Krajowy Rejestr Długów podał, że w ciągu 5 lat zadłużenie wzrosło dwukrotnie, choć sama liczba dłużników wciąż oscyluje wokół 320 tysięcy.

"Oznacza to, że wzrósł średni dług pojedynczego seniora, który obecnie wynosi ponad 18 tys. zł na osobę. Pięć lat temu ta kwota była o połowę niższa" - czytamy w komunikacie KRD.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Gov.pl]

Tagi: Emerytura
Powiązane