wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Uwaga, emeryci. Ministerstwo podało specjalny numer, pomoże wszystkim potrzebującym w czasie pandemii

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło zadbać o bezpieczeństwo i komfort polskich seniorów, uruchamiając specjalną infolinię. Dzwoniąc pod podany numer, emeryci mogą ubiegać się o wsparcie z lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dla seniorów.

  • Osoby po 70. roku życia uzyskają wsparcie, dzwoniąc pod numer 22 505 11 11.

  • Korzystającymi z infolinii emerytami zajmą się lokalne ośrodki pomocy społecznej.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło wyjść naprzeciw wyzwaniom, jakie pandemia i związana z nią izolacja społeczna oraz paraliż polskiej służby zdrowia stwarzają dla emerytów i uruchomiło specjalną infolinię dla seniorów.

"Seniorze! Masz więcej niż 70 lat i potrzebujesz wsparcia? Zadzwoń na infolinię: 22 505 11 11 i zgłoś decyzję o pozostaniu w domu. Lokalny ośrodek pomocy społecznej w Twoim mieście skontaktuje się z Tobą, ustali Twoje potrzeby i przydzieli pomoc" - czytamy we wpisie ministerstwa na Twitterze.

Uruchomienie specjalnej infolinii dla seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia i z powodu złego stanu zdrowia lub obaw przed zakażeniem koronawirusem zdecydowali się nie opuszczać domu to element szerszego programu wsparcia emerytów przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

W ramach programu "Wspieraj seniora" gminy mogą liczyć na dofinansowania usług wsparcia dla emerytów. "Usługa wsparcia ma polegać w szczególności na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym przez Seniora zakresem, obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środków higieny osobistej" - czytamy w opisie programu.

Nie każdy emeryt, który ukończył 70. rok życia, będzie mógł skorzystać z tego rodzaju wsparcia. "Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z  usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych" - dowiadujemy się z rządowego portalu informacyjnego.

Pandemia czasem wyzwań dla emerytów

Pandemia koronawirusa może być dla emerytów szczególnie trudnym okresem z kilku powodów. Po pierwsze, w przypadku seniorów ryzyko zakażenia koronawirusem jest szczególnie poważnym zagrożeniem, bo często cierpią oni na choroby współistniejące, które z kolei mogą prowadzić do ciężkiego przebiegu zakażenia.

Zalecana w związku z tymi zagrożeniami izolacja i dystans społeczny to źródło kolejnego problemu, jakim jest samotność emerytów w dobie pandemii. Troska najbliższych członków rodziny o seniorów może prowadzić do drastycznego ograniczenia częstotliwości kontaktów z nimi.

Rząd co prawda stara się zapewnić emerytom warunki do komfortowego funkcjonowania w dobie pandemii, wprowadzając na przykład godziny dla seniorów, w ramach których w dni powszednie w od godziny 10 do 12 do sklepów wstęp mają tylko osoby po 60. roku życia.

Seniorzy mogą dzięki temu zrobić zakupy, unikając tłumów i kontaktu z młodszymi od siebie, którzy mogą być nosicielami koronawirusa, sami przechodząc zakażenie bezobjawowo. Infolinia dla emerytów jest kolejnym krokiem rządu mającym na celu zadbanie o bezpieczeństwo seniorów, wciąż jednak wydaje się ona jedynie cząstkowym i doraźnym rozwiązaniem maskującym niewydolność polskiej służby zdrowia i opieki społecznej.

Źródło: Twitter / Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

wtv.pl

Świat

Są już nowe zalecenia WHO. Chcą wprowadzić zakaz handlu dzikimi, żywymi ssakami

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Książę Harry przyleciał na pogrzeb dziadka bez Meghan

Czytaj więcej >
Kobieta żyła w namiocie przez sześć miesięcy.

Świat

Jadła mech i trawę. Zaginiona kobieta odnaleziona po sześciu miesiącach

Czytaj więcej >
Pastor upublicznił nagranie, jak wyprasza policję z kościoła

Świat

Interwencja policji w kościele. Polski pastor wpadł w szał

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Królowa Elżbieta zdradziła, co czuje po śmierci męża. Szczere słowa monarchini

Czytaj więcej >
wtv.pl

Świat

Agresywny duchowny wyrzucił policjantów z kościoła: "Won, gestapo! Nie wracajcie tu, wy nazistowscy psychopaci!"

Czytaj więcej >