wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Sejm zdecydował: 14. emerytura nie dla każdego seniora

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Czternasta emerytura w pełnym wymiarze nie będzie przysługiwać wszystkim seniorom. Sejm odrzucił poprawki Senatu. Posłowie nie zgodzili się na zniesienie progu dochodowego oraz zmianę źródła finansowania świadczenia. Ustawa trafi teraz na biurko pr

  • Sejm nie przyjął żadnej z poprawek Senatu w ustawie dotyczącej wypłacania czternastek w 2021 roku

  • Dodatkowego świadczenia nie otrzyma około 500 tys. emerytów

Senat proponował m.in. zniesienie progu dochodowego, po którego przekroczeniu wysokość czternastej emerytury będzie pomniejszana. Wskazywano, że podobne różnicowanie seniorów nie ma żadnego uzasadnienia, wskazuje serwis TVN24.

Ich sytuacja życiowa jest podobna, generalnie są to emeryci lub renciści, osoby nieczynne zawodowo ze względu na wiek i stan zdrowia oraz przyczyny, które spowodowały konieczność bycia poza rynkiem pracy, ustawa zaś w brzmieniu przyjętym przez Sejm, przyznając jednorazowe świadczenie pieniężne, stwarza wśród uprawnionych dalsze podziały, które nie są uzasadnione, czytamy w przytaczanym przez portal stanowisku senatorów.

Czternasta emerytura nie dla wszystkich

Sejm nie zgodził się jednak na żadną z proponowanych przez Senat poprawek w ustawie o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów.

Oprócz wspomnianego zniesienia kryterium finansowego senatorzy postulowali też, by czternastki były finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie – jak dotychczas – z Funduszu Solidarnościowego. Ten powstał w celu wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Czternaste emerytury zostaną wypłacone w listopadzie. Ich wartość osiągnie wysokość minimalnej emerytury z obecnego roku kalendarzowego, a zatem 1250,88 zł brutto, zaznacza tvn24.pl.

Według szacunków rządu czternaste emerytury trafią to 9,1 mln osób. Nie wszyscy seniorzy mogą jednak liczyć na zastrzyk gotówki w wymienionej powyżej kwocie. Ustawa zakłada bowiem, że próg dochodowy wyniesie 2900 zł brutto. Po jego przekroczeniu czternastka będzie pomniejsza według zasady złotówka za złotówkę.

Pomniejszone świadczenie otrzyma 1,2 mln osób na co dzień pobierających wyższe emerytury. Na dodatkowe pieniądze nie może liczyć 500 tys. seniorów otrzymujących najwyższe świadczenia.

Miliardy z budżetu państwa

Na wypłatę popularnych czternastek przeznaczono około 11,4 mld zł państwowych pieniędzy, zaznacza wspomniany portal. Dodatkowe pieniądze wpłyną do seniorów wraz z listopadową emeryturą.

Internetowy serwis TVN24 wskazuje, że w wyjątkowych okolicznościach świadczenie może zostać wpłacone nieco późnej. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych będzie to grudzień 2021 roku, a w przypadku wypłacanego co kwartał świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników – styczeń 2022 roku.

Oprócz czternastej emerytury seniorzy mogą dodatkowo liczyć na popularne trzynastki, przysługujące wszystkim emeryturom i rencistom. Wypłacane są w wysokości pobieranej emerytury.

źródło: tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Awantura w "Kropce nad i". "A zna pan Mariana Basia?"

  • Policja nie zareagowała, bo były mąż "nie połamał Katarzynie nóg". Jej piekło trwa od 5 lat

  • Hanna Lis natrafiła na filmik z Andrzejem Dudą. "Niech on już wraca na narty"

Podobne artykuły

wtv.pl

Gospodarka

Ile nas kosztowała akcja z pakietami wyborczymi Sasina? Okazuje się, że trzeba było dołożyć jeszcze milion

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Sasin planuje kolejną rewolucję. Dotyczy restrukturyzacji energetyki

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

ZUS przypomina: Rodzice nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Poniedziałek Wielkanocny, ale nie wszystko jest zamknięte. Gdzie można zrobić dziś zakupy?

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

538 mld zł zalega na kontach ZUS. Zapomniane emerytury z OFE

Czytaj więcej >