wtv.pl > Polska > 13. emerytura będzie niższa, niż zapowiadano. Ile wyniesie finalnie?
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:23

13. emerytura będzie niższa, niż zapowiadano. Ile wyniesie finalnie?

wtv
WTV.pl
  • Od 2019 roku wypłacana jest 13. emerytura

  • Świadczenie w założeniu ma być równe emeryturze minimalnej

  • W tym roku 13. emerytura będzie jednak o kilkadziesiąt złotych niższa

Od 2019 roku niemal 10 mln emerytów i rencistów otrzymuje co roku przyznawaną z urzędu 13. emeryturę, która w założeniu ma być równa emeryturze minimalnej. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku koszt wypłaty tzw. trzynastki 9,8 mln emerytów i rencistów sięgnął 11,7 mld zł

"Jednorazowe świadczenie przysługuje pobierającym, m.in.: emerytury i renty z ZUS, emerytury i renty rolnicze (KRUS), emerytury i renty służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych, i rodzicielskie świadczenie uzupełniające" - czytamy na portalu gov.pl.

Jak podaje Fakt, nominalna wysokość świadczenia wzrasta co roku w związku z waloryzacją rent i emerytur przekładającą się na wzrost emerytury minimalnej. Od 1 marca 2021 ta ostatnia podwyższona zostanie z obecnych 1200 zł brutto do 1250,88 zł brutto.

Emerytury są opodatkowane, zatem po odjęciu składki zdrowotnej oraz 17-procentowej zaliczki na podatek dochodowy pomniejszonej o kwotę zmniejszającą podatek emerytura minimalna wyniesie 1066,30 zł na rękę.

13. emerytura niższa od emerytury minimalnej

Jak ustalił Fakt, wbrew zapowiedziom, że 13. emerytura będzie równa emeryturze minimalnej, w tym roku kwoty netto tych dwóch świadczeń będą się różnić o kilkadziesiąt złotych, a "trzynastka" wyniesie 1022,30 zł netto. Skąd taka rozbieżność?

- Wynika to z nieuwzględnienia kwoty zmniejszającej ten podatek w wysokości 40 zł. Zatem kwota netto emerytury po waloryzacji wyniesie 1066,30 zł, natomiast kwota netto trzynastej emerytury 1022,30 zł - tłumaczy przywoływany przez Fakt dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego (IE).

Jak tłumaczy Fakt, nieodliczenie kwoty zmniejszającej podatek od 13. emerytury jest konsekwencją przepisów, które zezwalają na dokonanie takiego odliczenia tylko od jednego świadczenia w danym miesiącu

Zdaniem ekspertów można by jednak w prosty sposób tego uniknąć. - Można było określić w ustawie, że trzynastka to dodatek do emerytury. Takie dodatki są zwolnione z podatku dochodowego - przywołuje wypowiedź dra Antoniego Kolka z IE Fakt.

Jak podaje Fakt, 13. emerytura zostanie wypłacona w kwietniu. Dodatkowe 1022,30 zł trafi do świadczeniobiorców przelewem albo przekazem pocztowym.

Źródło: Fakt.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi: Emerytura
Powiązane