W tym roku 13. emerytura będzie niższa od emerytury minimalnej.. Pixabay
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 28 Lutego 2021

13. emerytura będzie niższa, niż zapowiadano. Ile wyniesie finalnie?

Chociaż zgodnie z zapowiedziami 13. emerytura ma wynosić tyle, ile emerytura minimalna, to jednak ostatecznie okazuje się, że kwoty netto tych dwóch świadczeń będą się różnić. 13. emerytura będzie zatem niższa, niż zapowiadano.

  • Od 2019 roku wypłacana jest 13. emerytura
  • Świadczenie w założeniu ma być równe emeryturze minimalnej
  • W tym roku 13. emerytura będzie jednak o kilkadziesiąt złotych niższa

Od 2019 roku niemal 10 mln emerytów i rencistów otrzymuje co roku przyznawaną z urzędu 13. emeryturę, która w założeniu ma być równa emeryturze minimalnej. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku koszt wypłaty tzw. trzynastki 9,8 mln emerytów i rencistów sięgnął 11,7 mld zł

"Jednorazowe świadczenie przysługuje pobierającym, m.in.: emerytury i renty z ZUS, emerytury i renty rolnicze (KRUS), emerytury i renty służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych, i rodzicielskie świadczenie uzupełniające" - czytamy na portalu gov.pl.

Jak podaje Fakt, nominalna wysokość świadczenia wzrasta co roku w związku z waloryzacją rent i emerytur przekładającą się na wzrost emerytury minimalnej. Od 1 marca 2021 ta ostatnia podwyższona zostanie z obecnych 1200 zł brutto do 1250,88 zł brutto.

Emerytury są opodatkowane, zatem po odjęciu składki zdrowotnej oraz 17-procentowej zaliczki na podatek dochodowy pomniejszonej o kwotę zmniejszającą podatek emerytura minimalna wyniesie 1066,30 zł na rękę.

13. emerytura niższa od emerytury minimalnej

Jak ustalił Fakt, wbrew zapowiedziom, że 13. emerytura będzie równa emeryturze minimalnej, w tym roku kwoty netto tych dwóch świadczeń będą się różnić o kilkadziesiąt złotych, a "trzynastka" wyniesie 1022,30 zł netto. Skąd taka rozbieżność?

- Wynika to z nieuwzględnienia kwoty zmniejszającej ten podatek w wysokości 40 zł. Zatem kwota netto emerytury po waloryzacji wyniesie 1066,30 zł, natomiast kwota netto trzynastej emerytury 1022,30 zł - tłumaczy przywoływany przez Fakt dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego (IE).

TVP Łódź zamazało plakat antyaborcjonistów. Zaskakujące zdjęcie obiega siećTVP Łódź zamazało plakat antyaborcjonistów. Zaskakujące zdjęcie obiega siećCzytaj dalej

Jak tłumaczy Fakt, nieodliczenie kwoty zmniejszającej podatek od 13. emerytury jest konsekwencją przepisów, które zezwalają na dokonanie takiego odliczenia tylko od jednego świadczenia w danym miesiącu

Zdaniem ekspertów można by jednak w prosty sposób tego uniknąć. - Można było określić w ustawie, że trzynastka to dodatek do emerytury. Takie dodatki są zwolnione z podatku dochodowego - przywołuje wypowiedź dra Antoniego Kolka z IE Fakt.

Jak podaje Fakt, 13. emerytura zostanie wypłacona w kwietniu. Dodatkowe 1022,30 zł trafi do świadczeniobiorców przelewem albo przekazem pocztowym.

Źródło: Fakt.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: