wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

13. emerytura będzie niższa, niż zapowiadano. Ile wyniesie finalnie?

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Chociaż zgodnie z zapowiedziami 13. emerytura ma wynosić tyle, ile emerytura minimalna, to jednak ostatecznie okazuje się, że kwoty netto tych dwóch świadczeń będą się różnić. 13. emerytura będzie zatem niższa, niż zapowiadano.

  • Od 2019 roku wypłacana jest 13. emerytura

  • Świadczenie w założeniu ma być równe emeryturze minimalnej

  • W tym roku 13. emerytura będzie jednak o kilkadziesiąt złotych niższa

Od 2019 roku niemal 10 mln emerytów i rencistów otrzymuje co roku przyznawaną z urzędu 13. emeryturę, która w założeniu ma być równa emeryturze minimalnej. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku koszt wypłaty tzw. trzynastki 9,8 mln emerytów i rencistów sięgnął 11,7 mld zł

"Jednorazowe świadczenie przysługuje pobierającym, m.in.: emerytury i renty z ZUS, emerytury i renty rolnicze (KRUS), emerytury i renty służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, renty inwalidów wojennych i wojskowych, i rodzicielskie świadczenie uzupełniające" - czytamy na portalu gov.pl.

Jak podaje Fakt, nominalna wysokość świadczenia wzrasta co roku w związku z waloryzacją rent i emerytur przekładającą się na wzrost emerytury minimalnej. Od 1 marca 2021 ta ostatnia podwyższona zostanie z obecnych 1200 zł brutto do 1250,88 zł brutto.

Emerytury są opodatkowane, zatem po odjęciu składki zdrowotnej oraz 17-procentowej zaliczki na podatek dochodowy pomniejszonej o kwotę zmniejszającą podatek emerytura minimalna wyniesie 1066,30 zł na rękę.

13. emerytura niższa od emerytury minimalnej

Jak ustalił Fakt, wbrew zapowiedziom, że 13. emerytura będzie równa emeryturze minimalnej, w tym roku kwoty netto tych dwóch świadczeń będą się różnić o kilkadziesiąt złotych, a "trzynastka" wyniesie 1022,30 zł netto. Skąd taka rozbieżność?

- Wynika to z nieuwzględnienia kwoty zmniejszającej ten podatek w wysokości 40 zł. Zatem kwota netto emerytury po waloryzacji wyniesie 1066,30 zł, natomiast kwota netto trzynastej emerytury 1022,30 zł - tłumaczy przywoływany przez Fakt dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego (IE).

Jak tłumaczy Fakt, nieodliczenie kwoty zmniejszającej podatek od 13. emerytury jest konsekwencją przepisów, które zezwalają na dokonanie takiego odliczenia tylko od jednego świadczenia w danym miesiącu

Zdaniem ekspertów można by jednak w prosty sposób tego uniknąć. - Można było określić w ustawie, że trzynastka to dodatek do emerytury. Takie dodatki są zwolnione z podatku dochodowego - przywołuje wypowiedź dra Antoniego Kolka z IE Fakt.

Jak podaje Fakt, 13. emerytura zostanie wypłacona w kwietniu. Dodatkowe 1022,30 zł trafi do świadczeniobiorców przelewem albo przekazem pocztowym.

Źródło: Fakt.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Znana jest odpowiedź na działania Zbigniewa Ziobry. Dotyczy śmierci Polaka w Meksyku

  • Patryk Jaki w Radiu Maryja straszył "cywilizacją śmierci"

  • Od dziś nowe obostrzenia. Okazuje się, że są jednak spore wyjątki

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >