wtv.pl > Zus

Zus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - instytucja państwowa odpowiedzialna za sektor finansów publicznych oraz realizację ubezpieczeń społecznych.

Wyprawka do szkoły
19.03.2022 09:18 Zmiany w programie "Dobry start". Wnioski o 300 zł na wyprawkę dla uczniów już tylko przez Internet

Już od 1 lipca składać można wnioski o pieniądze z programu "Dobry start", przeznaczone na tzw. szkolną wyprawkę dla uczniów. Od tego roku następuje jednak zmiana - formularze można składać jedynie przez Internet! Od 2021 r. 300 zł z tytułu wyprawki szkolnej wypłacać będzie ZUS. Po 300 zł wyłącznie przez Internet! Z dniem 1 lipca rozpoczął się proces składania wniosków o udział w rządowym programie "Dobry start", zapewniającym jednorazową wypłatę kwoty 300 zł na tzw. wyprawkę szkolną. Pieniądze może otrzymać każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych, okres poboru funduszy z programu przedłużony został do 24 lat. Warto się pospieszyć - złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje, że pieniądze na dziecko otrzyma się maksymalnie z dniem 30 września. W przypadku, gdy wypełnienie formularza zostawi się na później, okres wypłaty może się wydłużyć. W tym roku zachodzą również ważne zmiany w programie. W miejsce gminnych i powiatowych organów właściwych, wydaniem kwoty na wyprawkę zajmować się będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS spieszy z pomocą W związku z przejęciem obowiązków wypłaty kwoty 300 zł przez ZUS, wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną! Można to zrobić maksymalnie do 30 listopada przez portal Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl), bankowość elektroniczną oraz PUE ZUS. Fundusze przekazywane będą wyłącznie w formie bezgotówkowej, na konto bankowe wskazane przez wnioskodawcę. ZUS pozostawia jednak otwartą furtkę dla osób, którym nie uda się załatwić formalności przez Internet. Wystarczy wówczas udać się do najbliższej placówki zakładu, posiadając przy sobie dowód osobisty, numer rachunku bankowego, dane dzieci, dane szkół, do których uczęszczają (nazwa, adres), telefon komórkowy oraz adres e-mail. Konsultantka na infolinii programu "Dobry Start" (22 290 22 02) wyjaśniła nam, że nawet w przypadku braku posiadania skrzynki e-mail, pracownik ZUS pomoże nam ją założyć. W przypadku braku placówki ZUS-u w naszym mieście i niemożności udania się do najbliższej z nich, warto śledzić listę "wyjazdów terenowych" Zakładu - organizuje on dyżury na pocztach oraz siedzibach KRUS-u w mniejszych miejscowościach. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTV:Śmierć 17-letniego Oskara. Rodzice nie wierzą w samobójstwoRzecznik Praw Dziecka w koszulce kampanii antyaborcyjnej opowiadał o wynikach swojej rocznej pracySejm przyjął ustawę o "emeryturach" dla psów i koni służbowychźródło: wtv.pl, gov.pl zdjęcie główne: Arkadiusz Ziolek/East News

Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi, seniorzy dostaną więcej pieniędzy
19.03.2022 09:14 Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi. Świadczenia wzrosną nawet o 12 proc.

Przyszli emeryci otrzymają od ZUS wyższe świadczenia. - Emerytury osób, które o świadczenie wystąpią w czerwcu, nie będą już zaniżane - przekazała Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Osoby, które już teraz otrzymują emerytury, nie mogą liczyć na wyrównanie. Kwestia tzw. emerytur czerwcowych nie przestaje oburzać. W sprawę włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich.- Z punktu widzenia konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego niemożliwa jest akceptacja rozwiązania, które bez racjonalnego uzasadnienia prowadzi do obniżenia świadczeń - wskazał RPO w komentarzu do Senatu. - Stosowanie do wniosków z czerwca omawianego sposobu ustalenia emerytury prowadzi do niedopuszczalnego zróżnicowania zasad ustalania wysokości emerytury - dodawał.Dla sporej części emerytów wiadomość od prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej będzie długo wyczekiwaną zmianą. - Prawo przewidywało, że w czerwcu jest waloryzacja roczna, więc od strony formalno-prawnej wszystko działo się zgodnie z prawem - wskazywała prof. Uścińska. Użycie formy przeszłej jest w tej kwestii ważne, gdyż kwestia tzw. emerytur czerwcowych uległa zmianie.

Pixabay/sabinevanerp
19.03.2022 09:11 ZUS wyrówna emerytury czerwcowe jeszcze w tym roku. Seniorzy nie muszą składać wniosków

Już w październiku 2021 r. ZUS będzie przyznawał emerytury z wyrównaniem. Na dodatkowe pieniądze będą mogły liczyć osoby, które zgłosiły się po świadczenia w czerwcu. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków. Jednak nie każdy otrzyma wyższą wypłatę.

Pexels/Anastasiya Gepp
19.03.2022 09:11 ZUS. Uczniowie z rentą rodzinną muszą złożyć wniosek do końca września

ZUS przypomina, że pod koniec września mija ważny termin dla osób, które pobierają rentę rodzinną. Zostały już tylko cztery dni na złożenie wniosku o kontynuacji nauki. W przeciwnym razie pieniądze przepadną.

Pixabay/congerdesign
19.03.2022 09:11 ZUS ma prawo odebrać emeryturę i doliczy do tego odsetki. Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

ZUS zdobył kolejne przywileje za sprawą nowelizacji prawa. Instytucja ma prawo zmusić obywatela do zwrotu wszystkich emerytur w ciągu ostatnich pięciu lat i doliczyć do tego odsetki. Jednak rzecznik ZUS uspokaja, że takie postępowanie jest uruchamiane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

emerytura
19.03.2022 09:09 Koniec głodowych emerytur? ZUS prezentuje kontrowersyjne rozwiązanie

To koniec głodowych emerytur? ZUS ujawnił swoje plany, które niektórych mogą zaniepokoić. Chodzi o prawa do emerytur dla osób, które pracowały mniej niż określana przez zakład liczba lat. To dopiero projekt, musi się jeszcze zgodzić na niego strona rządowa. Może się okazać, że dzięki takiej zmianie więcej zyskają pozostali emeryci, ale co z tymi, których liczba przepracowanych lat jest zbyt mała?

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 09:06 Związki zawodowe w sporze zbiorowym z ZUS. Domagają się wyższych pensji

Konflikt na linii ZUS-pracownicy trwa. Zatrudnieni nie chcą być obciążeni dodatkowymi obowiązkami i pracować na dotychczasowych zasadach. Związkowa Alternatywa weszła w spór zbiorowy z ZUS i domaga się spełnienia trzech postulatów. Pracodawca ma 14 dni na odpowiedź. W przeciwnym razie pracownicy rozpoczną strajk.

emerytura - nowe limity
19.03.2022 09:05 Zmiany w przepisach od 1 września. Emeryci mogą stracić świadczenia

Wraz z początkiem września w życie wejdą nowe graniczne kwoty przychody dla rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy dorabiają do świadczeń. ZUS przypomina, że po ich przekroczeniu wypłaty mogą zostać zmniejszone lub zawieszone.Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że choć do pobieranych emerytur i rent można dorabiać, istnieją określone limity, których wartość zmienia się co trzy miesiące.Wysokość wspomnianych limitów ustalana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w Polsce za poprzedni kwartał.– W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są niższe – poinformował cytowany przez "Business Insider" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zmiany w 500+
19.03.2022 09:05 Rząd przygotowuje zmiany w programie 500 plus. Władza chce zaoszczędzić na procesie przyznawania świadczeń

Idą zmiany w procesie przyznawania świadczenia 500+. 31 sierpnia rząd pochyli się nad projektem ustawy, który zakłada wprowadzenie ujednoliceń w obsłudze programu - zarówno składania wniosków, jak i wydawania funduszy. Zmiany przypominać będą te, które wprowadzone zostały już wcześniej w programie szkolnej wyprawki, 300+. Nowe zasady przyznawania 500+Już we wtorek rząd pochyli się nad nowelizacją ustawy dotyczącej programu Rodzina 500+. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przedstawiła szereg zmian, które wprowadzony ma zostać w procesie przyznawania świadczenia. W komunikacie czytamy o "ogromnej skali programu oraz ponoszonych na niego nakładach finansowych", które mają zostać ograniczone dzięki zredukowaniu kosztów obsługi. Co to oznacza w praktyce? 500+ tylko w internecie i tylko w ZUS-ie. Po pierwsze - wnioski będą mogły być składane jedynie w sposób elektroniczny. Świadczenie nie będzie mogło być już wypłacane gotówką, a jedynie bezpośrednio na konto podane we wniosku. ZUS przejmuje proces obsługi Po drugie - cały proces obsługi i wypłacania funduszy z programu Rodzina 500+ trafia pod skrzydła Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, instytucja dysponuje "odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi", które efektywnie i szybko będą w stanie obsłużyć program. Przeniesienie wniosków wyłącznie do internetu ma również, według rządu, posłużyć ograniczeniu zagrożenia zakażeniem koronawirusem, który przenosić może się na papierowych dokumentach i pieniądzach. Jak zakłada KPRM, przenosząc obsługę do internetu i ZUS-u, skarb państwa ma zaoszczędzić w przeciągu 10 lat ok 3,1 mld zł. Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.Artykuły polecane przez redakcję WTVCzy budżet udźwignie kolejne lata z 500 plus? Eksperci i politycy mają wątpliwościMateusz Morawiecki o 500 plus: Nie spełnił oczekiwań proludnościowych12 tys. zł na dziecko. Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosił, jest już projekt ustawyŹródło: wp.pl, wtv.pl Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

emerytura po pandemii
19.03.2022 09:04 Emerytury będą wyższe. To efekt wyższej śmiertelności Polaków po pandemii

Jednym ze skutków pandemii jest spadek przewidywanej długości życia Polek i Polaków. Potwierdzają to dane GUS. Zjawisko ma też swoje pozytywne skutki, w tym wyższe emerytury dla części seniorów.Świadczenia osób, które przejdą na emeryturę w roku 2021, będą wyższe niż grupy, która zakończyła pracę zawodową przed rokiem.W rozmowie z Interią rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wskazał, że w przypadku 65-letniego mężczyzny, który zgromadził kapitał około 450 tys. zł, emerytura może być wyższa o około 6,5 procent, a zatem kilkadziesiąt złotych.Powód? Epidemia koronawirusa.

Sejm
19.03.2022 09:02 OPZZ, FZZ, Solidarność i Związkowa Alternatywa protestują wobec podwyżek dla polityków

Sejm uchwalił podwyżki dla prezydenta i samorządowców. Związkowcy mają dość. Już zapowiedzieli fale protestów. Jest specjalny apel do premiera. Andrzej Duda już otrzymuje wnioski urzędników o podwyżki. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Solidarność i Forum Związków Zawodowych wystosowali pismo do Mateusza Morawieckiego, wnosząc o odmrożenie płac w budżetówce. - Panie Premierze! Jeżeli jest tak dobrze, to podzielcie się z pracownikami, którzy od lat służą państwu i obywatelom - deklarują związkowcy.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 09:00 ZUS przypomina. Zwolnienie lekarskie można otrzymać SMS-em lub e-mailem

ZUS przypomina o możliwości włączenia elektronicznych powiadomień o otrzymanych zwolnieniach lekarskich. Ubezpieczeni mogą dostawać informacje za pośrednictwem SMS lub e-mail. To usługa całkowicie darmowa.

ZUS
19.03.2022 08:59 ZUS zapowiedział ważną zmianę dla emerytów. Nie będą musieli wychodzić z domu

Poważna zmiana w ZUS. Ucyfrowienie dotknie kolejnych funkcji, dzięki czemu emeryci i renciści nie będą musieli stać w urzędowych kolejkach. Wystarczy wygenerować odpowiedni dokument w systemie PUE ZUS. To kolejna zmiana mająca na celu przeniesienie jak największej liczby zadań ZUS do sieci.

Polski Ład
19.03.2022 08:58 Polski Ład uderzy przedsiębiorców po kieszeniach. Nadchodzą wyższe składki ZUS

Polski Ład wiąże się z podniesieniem składek ZUS. Zmiany uderzą w przedsiębiorców i pracowników. W ciągu miesiąca mowa o wzroście o 118,02 złotych. W perspektywie roku mowa o wyższych składkach nawet o 1400 złotych. Zjednoczona Prawica zamierzy wprowadzić założenia Polskiego Ładu już do 1 stycznia 2022 roku. Warto podkreślić, że w nienajlepszej sytuacji znajdą się osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Grupa ta rozlicza się według liniowej skali podatkowej, wynoszącej 19%. Ci przedsiębiorcy nie są objęci kwotą wolną od podatku, a co za tym idzie, założenia Nowego Ładu wywołają dodatkowe obciążenie w postaci 28% obciążenia podatkowego, wywołanego doliczeniem nowej składki zdrowotnej.

ZUS
19.03.2022 08:58 Związkowcy w ZUS mają dość. Szykują się do strajku, mogą zablokować wypłaty świadczeń

ZUS musi przygotować się na strajki. Związkowcy mają dość. Wysunęli obszerną listę żądań. Już na jesieni mogą odejść od biurek. Mogą sparaliżować system wypłacania świadczeń. Rząd Zjednoczonej Prawicy już w styczniu 2022 roku zamierza przenieść obsługę programu 500 plus na pracowników ZUS-u. Dodatkowo na pracowników zakładu nakłada się kolejne obowiązki związane z obsługą kolejnych programu jak 300 plus, rejestrowanie bezrobotnych i wydawanie decyzji w sprawie bonu mieszkaniowego.

Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz od państwa 300 złotych
19.03.2022 08:57 Trwa zbieranie wniosków na 300 plus w ramach "Dobrego startu". Do ZUS trafiło już ponad 1,7 mln formularzy

Rodzicu, nie zapomnij złożyć wniosku, bo stracić można 300 złotych. Już niemal od miesiąca istnieje możliwość składania niezbędnych dokumentów. Pieniądze przysługują dokładnej grupie rodziców oraz opiekunów, a linią graniczną jest wiek. Ile wydamy na program "Dobry start"?Jednym z programów uruchomionych przez Prawo i Sprawiedliwość jest "Dobry start", a wraz z nim - 300 plus. W związku z nim rodzice oraz opiekunowie dzieci i młodzieży uczącej się mogą wnioskować o przyznanie pieniędzy.W ramach tego programu wypłacane jest 300 złotych. Wypłata jest jednorazowa. Nie trafia ona jednak do wszystkich.

cyfryzacja 500 plus
19.03.2022 08:49 Zmiany w 500 plus. Będzie inne kryterium klasyfikacji

Rozpoczyna się cyfryzacja programu 500 plus. Już od przyszłego roku wniosek o wypłatę świadczenia będzie można złożyć wyłącznie przez internet. Jego wypłatą zajmie się ZUS.Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że 500 plus nie będzie dłużej wypłacane przekazem pocztowym bądź gotówką, podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".Od przyszłego roku świadczenie będzie wpływać wyłącznie na konto bankowe beneficjentów.

bunt w tvp
19.03.2022 08:47 Bunt związkowców w TVP. Mówią, że chcą "pomóc Panu Premierowi"

O możliwych nieprawidłowościach wewnątrz TVP poinformował związek zawodowy Związkowa Alternatywa. Do ZUS-u wpłynęła skarga dotycząca zatrudniania pracowników na tzw. umowach śmieciowych. Proceder ma trwać od lat, a związek domaga się kontroli Zakładu. Telewizja Polska zaprzecza doniesieniom.17 maja związek zawodowy Związkowa Alternatywa poinformował o złożeniu skargi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie umów śmieciowych w TVP.Według informacji zarządzanego przez Piotra Szumlewicza związku Telewizja Polska od lat kontynuuje proceder unikania płacenia składek dzięki podpisywaniu z pracownikami umów cywilnoprawnych.

emerytury - zmiana w wypłatach
19.03.2022 08:47 Emerytury wypłacane bezgotówkowo. Rewolucja w ZUS

Od stycznia 2022 roku wypłata emerytur i rent będzie odbywać się w formie bezgotówkowej. – Postulujemy, żeby świadczenia systemu publicznego przekazywać na konto – mówi komentująca przyjętą przez Radę Ministrów nowelizację prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.W maju ustawa emerytalna stała się przedmiotem obraz rządu. Wśród szeregu zmian znalazło się rozwiązanie, według którego wypłata świadczeń w formie gotówkowej ma z wolna stawać się przeszłością.O decyzję, według której listonosz nie będzie dłużej przynosił seniorom emerytur i rent, o ile o to nie poproszą, zapytano prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zauważono, że 14. emerytura nie została wyszczególniona przez rząd w planie finansowym przekazanym do instytucji europejskich
19.03.2022 08:46 14. emerytura nie będzie wypłacana? Rząd tego nie przewidział?

Kolejne świadczenia, w tym właśnie 14. emerytura to flagowe postulaty Prawa i Sprawiedliwości. Okazuje się jednak, że istnieje ryzyko, że dodatkowe świadczenie pieniężne może nie zostać wypłacone przez ZUS. Niepewność pojawiła się po tym, jak w Wieloletnim Planie Finansowym przekazanym do Unii Europejskiej nie pojawiła się informacja o 14. emeryturze, czyli może to być sygnałem, iż rządzący powoli wycofują się ze złożonych obietnic.Czy 14. emerytura będzie wypłacana? Wielu, szczególnie tych najbiedniejszych, seniorów nie ukrywa nadziei związanej z dodatkowym świadczeniem wypłacanym przez ZUS. Zwrócono jednak uwagę, że 14. emerytura nie została wyszczególniona w dokumencie przesłanym przez polski rząd do UE. Nie zapomniano jednak o zawarciu w Wieloletnim Planie Finansowym informacji m.in. o waloryzacji 13. emerytury. Czy to znaczy, że drugie z dodatkowych świadczeń wspomagających domowy budżet emerytów przestanie być wypłacane przez władzę?

Wypłacalność emerytury przez ZUS jest zagrożona w związku z jego problemami?
19.03.2022 08:46 Czy ZUS jest wypłacalny? OKO.Press: „Jedno z największych kłamstw o emeryturach w Polsce”

ZUS nieustannie wypłaca emerytury Polkom i Polakom. Niemniej ciągle powtarzane są tezy mówiące o problemach zakładu oraz ciążące nad nim widmo bankructwa. OKO.Press dokładnie zbadało ten temat i udowadnia, że mówienie o tym, że emerytury przestaną być wypłacane to nic innego, jak niepoparte dowodami teoria.Zaufanie do państwowych emerytur oraz do ZUS jest wśród osób z młodszych roczników coraz mniejsze. Rzadkością nie są stwierdzenia mówiące o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zbankrutować. Fakty dotyczące zarówno działalności tej instytucji, jak i zawiłości systemu emerytalnego w Polsce nie popierają jednak tych tez.Nie brakuje domorosłych ekspertów wypowiadających się o rzekomych problemach emerytur oraz ZUS-u. Okazuje się jednak, że Polacy w przytłaczającej większości nie mają zielonego pojęcia o tym, jak działa system emerytalny w Polsce.Kiedy w 2016 roku Instytut Spraw Publicznych oraz Millward Brown przeprowadził badania wśród Polek i Polaków na temat wiedzy o emeryturach, wynik był druzgocący. Aż 93 proc. wszystkich przebadanych w ankiecie „Wiedza i postawy wobec ubezpieczeń społecznych” nie miało żadnego pojęcia na ten temat. Jedynie 7 proc. osób biorących udział w badaniu zaliczyłoby test zgodnie ze szkolną miarą na 3 z minusem.

Do emerytów trafi niedługo list od ZUS
19.03.2022 08:43 ZUS już za chwilę wyśle ważne pismo. Lepiej go nie przegapić

ZUS rozpocznie niedługo rozsyłanie do emerytów i rencistów listówAkcja rozpocznie się w związku z końcem roku podatkowegoOdbiorcy listów z ZUS-u dowiedzą się więcej na temat swoich deklaracji podatkowychW listach zamieszczono PIT-40A, czy PIT-11AEmeryci i renciści już niedługo odbiorą zaadresowany na swoje nazwisko list wysłany przez ZUS. Instytucja rozpocznie coroczne informowanie swoich świadczeniobiorców o należnych podatkach.Widząc w swojej skrzynce pocztowej pismo opatrzone logiem ZUS z charakterystycznymi zielonymi elementami, nie należy być zdziwionych. Warto jak najszybciej zapoznać się z tym, co przekazuje instytucja odpowiedzialna za wypłatę emerytur i rent.

Rząd zatwierdził rewolucję dotyczącą emerytur Polek i Polaków. Zdecydowano o likwidacji OFE, w których obywatele zgromadzili 148 mld zł.
19.03.2022 08:42 Ruszyła wielka reforma emerytalna. Przyjęto projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE

Zatwierdzona przez rządzących rewolucja emerytalna ruszy już 1 czerwcaObywatele staną przed wyborem przeniesienia środków z OFE do IKE bądź ZUS. Obie opcje wiążą się jednak z pewnymi stratamiZdaniem posłów opozycji proponowane przez rząd rozwiązanie to żaden wybórRząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt ustawy, która zakłada ostateczną likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Przeniesienie środków na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) rozpocznie się 1 czerwca 2021 roku.Według planów reforma powinna zakończyć się na początku 2022 roku, wskazuje portal money.pl.

Anita Werner
19.03.2022 08:42 Anita Werner pokazała zdjęcie z czasów maturalnych. Bardzo się zmieniła?

"Trwają próbne matury. To zdjęcie jest z czasu, kiedy też trwały, tylko że ja brałam wtedy w nich udział. Wszystkim maturzystom życzę, żeby tę próbę przeszli zwycięsko, żeby mimo tych trudnych warunków dookoła, nabrali pewności siebie. A później, żeby wybrali dla siebie drogę, która da im pasję, szczęście i zaprowadzi do wymarzonego celu. Powodzenia! Rodzicom maturzystów też życzę powodzenia. I cierpliwości" - czytamy we wpisie Anity Werner.

wtv
19.03.2022 08:33 Wizyta w ZUS będzie wyglądać zupełnie inaczej. Zmiany już dziś, wielu będzie zadowolonych

Cyfryzacja instytucji państwowych nie należy do najsprawniej przeprowadzanych procesów. Nieco lepiej rzecz ma się w przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć wizyty we wszelkiego rodzaju urzędach zwykle kojarzą się nam z długim okresem oczekiwania na załatwienie sprawy, jak informuje serwis Bezprawnik.pl, ZUS postanowił wprowadzić rozwiązanie, dzięki któremu klienci już niedługo będą w stanie uniknąć przebywania w kilkugodzinnych kolejkach.

wtv
19.03.2022 08:32 ZUS prowadzi kontrole, mimo epidemii. Już 10 tys. osób straciło pieniądze, nikt nie powinien czuć się bezkarny

Kontrolerzy regularnie zwracają uwagę na wykorzystywanie "lewych" zwolnień - m. in. nie stosowanie się do zaleceń lekarza do pozostawania w domu lub otrzymywania ich pomimo dobrego stanu zdrowia. W podobnej sytuacji znajdują się wnioski o czasową niezdolność do pracy - one również zostały poddane kontroli.

wtv
19.03.2022 08:32 Listonosz nie będzie mógł dostarczyć emerytury w żółtej i czerwonej strefie? Jest stanowisko prezes ZUS

Polscy seniorzy nie mogą liczyć na najwyższe emerytury w Europie. Nadal jednak jest to podstawowe źródło utrzymania większości Polek i Polaków w wieku poprodukcyjnym. Po wczorajszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wielu emerytów zaczęło obawiać się, że listonosz nie będzie mógł im już dostarczać pieniędzy wypłacanych przez ZUS w formie gotówki. Profesor Gertruda Uścińska zdecydowała zabrać w tej sprawie oficjalne stanowisko.

wtv
19.03.2022 08:28 Opłata, którą musi ponosić każdy, pójdzie w górę. Nie będzie wyjątków, większe pieniądze trafią do ZUS

Wiadomo, jak będą one wyglądały względem lat poprzednich oraz konkretnych sum.

  • 1
  • 2