Rodzicu, nie zapomnij złożyć wniosku, bo stracić można 300 złotych. Już niemal od miesiąca istnieje możliwość składania niezbędnych dokumentów. Pieniądze przysługują dokładnej grupie rodziców oraz opiekunów, a linią graniczną jest wiek. Ile wydamy na program "Dobry start"?
Jednym z programów uruchomionych przez Prawo i Sprawiedliwość jest "Dobry start", a wraz z nim - 300 plus. W związku z nim rodzice oraz opiekunowie dzieci i młodzieży uczącej się mogą wnioskować o przyznanie pieniędzy.
W ramach tego programu wypłacane jest 300 złotych. Wypłata jest jednorazowa. Nie trafia ona jednak do wszystkich.
Rodzicu, chcesz otrzymać 300 złotych? Złóż wniosek
O pieniądze w ramach "Dobrego startu" wnioskować można już od 1 lipca. ZUS przekazał, iż od tego dnia złożono już ponad 1,7 miliona wniosków.
O przewidziane przepisami 300 złotych starać mogą się zarówno rodzice, jak i opiekunowie dzieci oraz młodzieży w wieku szkolnym.
Ważną zmianą jest to, że o pieniądze z "Dobrego startu" przeznaczone na rok szkolny 2021/2022 starać się można tylko i wyłącznie poprzez drogę elektroniczną. Papierowe wnioski odeszły w zapomnienie.
Aby złożyć niezbędne dokumenty i otrzymać od państwa 300 złotych na wyprawkę dla dzieci, należy skorzystać z rządowego portalu [email protected]. Można skorzystać również z drogi poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, czy bankowości elektronicznej.
Ważne jest również to, iż pieniądze nie będą przekazywane w formie gotówkowej. Należne 300 złotych z programu "Dobry start" wypłacone zostanie na wskazany we wniosku numer konta bankowego.
Wypłata jednorazowa i jedynie dla dzieci, które nie przekroczyły granicy wieku
Wnioski na tzw. wyprawkę składać trzeba co roku. Wiąże się to z warunkami, które należy spełnić, aby 300 złotych trafiło na konta rodziców i opiekunów.
Pierwszym z warunków jest formalny wymóg złożenia wniosku. Drugim jest fakt, iż dziecko, na które przysługują pieniądze, musi w nadchodzącym roku szkolnym rozpoczynać kolejny rok nauki. Trzeci warunek to cenzus wieku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Rodzice i opiekunowie otrzymywać będą pieniądze z "Dobrego startu" do czasu, gdy dziecko nie będzie miało więcej niż 20 lat. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością granica wieku wynosi 24 lata.
Należy pamiętać, iż wypłata jest jednorazowa. Tylko raz w ciągu 10 miesięcy nauki przewidziane jest otrzymanie 300 złotych "wyprawki".
Całą korespondecję z ZUS-em znajdziesz w jednym miejscu
Niezależnie od tego, jaką ścieżkę złożenia wniosku wybiorą poszczególnie rodzice i opiekunowie, korespondencję z urzędem znaleźć można na portalu PUE ZUS.
To właśnie tam znaleźć można nie tylko złożony wniosek, ale również sprawdzić jego status, czy szczegóły na temat decyzji. Możliwe, że w dokumencie będą niedociągnięcia i urzędnik wezwie do jego uzupełnienia.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
"Fakty" TVN uderzają w TVP. Przez 5 minut pokazywano fragmenty "Wiadomości"
Nie dawali prezesowi spać po nocach? Jarosław Kaczyński zdecydował się zakleić domofon
Premier potwierdza zmiany w Prawie o ruchu drogowym. "Nasza broń w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków"
Źródło: rmf24.pl, wtv.pl zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News