wtv.pl > Gospodarka > Zmiany w programie "Dobry start". Wnioski o 300 zł na wyprawkę dla uczniów już tylko przez Internet
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 09:18

Zmiany w programie "Dobry start". Wnioski o 300 zł na wyprawkę dla uczniów już tylko przez Internet

Wyprawka do szkoły
Arkadiusz Ziolek/East News

Już od 1 lipca składać można wnioski o pieniądze z programu "Dobry start", przeznaczone na tzw. szkolną wyprawkę dla uczniów. Od tego roku następuje jednak zmiana - formularze można składać jedynie przez Internet!

Od 2021 r. 300 zł z tytułu wyprawki szkolnej wypłacać będzie ZUS.

Po 300 zł wyłącznie przez Internet!

Z dniem 1 lipca rozpoczął się proces składania wniosków o udział w rządowym programie "Dobry start", zapewniającym jednorazową wypłatę kwoty 300 zł na tzw. wyprawkę szkolną.

Pieniądze może otrzymać każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych, okres poboru funduszy z programu przedłużony został do 24 lat.

Warto się pospieszyć - złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje, że pieniądze na dziecko otrzyma się maksymalnie z dniem 30 września. W przypadku, gdy wypełnienie formularza zostawi się na później, okres wypłaty może się wydłużyć.

W tym roku zachodzą również ważne zmiany w programie. W miejsce gminnych i powiatowych organów właściwych, wydaniem kwoty na wyprawkę zajmować się będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS spieszy z pomocą

W związku z przejęciem obowiązków wypłaty kwoty 300 zł przez ZUS, wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną! Można to zrobić maksymalnie do 30 listopada przez portal Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl), bankowość elektroniczną oraz PUE ZUS.

Fundusze przekazywane będą wyłącznie w formie bezgotówkowej, na konto bankowe wskazane przez wnioskodawcę.

ZUS pozostawia jednak otwartą furtkę dla osób, którym nie uda się załatwić formalności przez Internet. Wystarczy wówczas udać się do najbliższej placówki zakładu, posiadając przy sobie dowód osobisty, numer rachunku bankowego, dane dzieci, dane szkół, do których uczęszczają (nazwa, adres), telefon komórkowy oraz adres e-mail.

Konsultantka na infolinii programu "Dobry Start" (22 290 22 02) wyjaśniła nam, że nawet w przypadku braku posiadania skrzynki e-mail, pracownik ZUS pomoże nam ją założyć.

W przypadku braku placówki ZUS-u w naszym mieście i niemożności udania się do najbliższej z nich, warto śledzić listę "wyjazdów terenowych" Zakładu - organizuje on dyżury na pocztach oraz siedzibach KRUS-u w mniejszych miejscowościach.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, gov.pl zdjęcie główne: Arkadiusz Ziolek/East News

Tagi: 300 plus ZUS
Powiązane