wtv.pl
Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi, seniorzy dostaną więcej pieniędzy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Koniec z tzw. emeryturami czerwcowymi. Świadczenia wzrosną nawet o 12 proc.

5 Września 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Przyszli emeryci otrzymają od ZUS wyższe świadczenia. - Emerytury osób, które o świadczenie wystąpią w czerwcu, nie będą już zaniżane - przekazała Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Osoby, które już teraz otrzymują emerytury, nie mogą liczyć na wyrównanie. Kwestia tzw. emerytur czerwcowych nie przestaje oburzać. W sprawę włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Z punktu widzenia konstytucyjnego prawa do zabezpieczenia społecznego niemożliwa jest akceptacja rozwiązania, które bez racjonalnego uzasadnienia prowadzi do obniżenia świadczeń - wskazał RPO w komentarzu do Senatu. - Stosowanie do wniosków z czerwca omawianego sposobu ustalenia emerytury prowadzi do niedopuszczalnego zróżnicowania zasad ustalania wysokości emerytury - dodawał.

Dla sporej części emerytów wiadomość od prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej będzie długo wyczekiwaną zmianą. - Prawo przewidywało, że w czerwcu jest waloryzacja roczna, więc od strony formalno-prawnej wszystko działo się zgodnie z prawem - wskazywała prof. Uścińska. Użycie formy przeszłej jest w tej kwestii ważne, gdyż kwestia tzw. emerytur czerwcowych uległa zmianie.

Koniec z zaniżaniem emerytury osobom przechodzącym na nią w czerwcu

Przyszli emeryci nie muszą zastanawiać się, czy ze swoich praw emerytalnych skorzystać do czerwca, czy w obawie przed startą poczekać z odejściem z pracy do drugiej połowy roku.

- Doszliśmy do takiego stanu prawnego, że osoby przechodzące na emerytury w czerwcu, nie będą musiały się zastanawiać, czy przejść w czerwcu, czy w innym miesiącu - poinformowała prezes ZUS.

Paweł Kukiz postawił PiS ultimatum

Ultimatum Pawła Kukiza dla PiS. Brak uchwalenia ustawy antykorupcyjnej na najbliższym posiedzeniu to brak głosów Kukiz'15 w czasie głosowań

CZYTAJ DALEJ

Znaczy to, że emerytury wzrosną nawet o 12 proc. Nie dotyczy to jednak wszystkich seniorów uprawnionychj do pobierania świadczeń. Złą wiadomością jest fakt, że korzystne zmiany obejmą dopiero przyszłych emerytów, którzy obecnie jeszcze znajdują się na rynku pracy.

Obecni emeryci nie mogą starać się o wyrównanie

Niemal od razu po ogłoszeniu zmian w kwestiach emerytalnych Gertruda Uścińska postanowiła uściślić, że w tym momencie ZUS nie przewiduje swoistego zadośćuczynienia względem obecnych emerytów.

- W tej chwili nie obowiązuje prawo do wyrównywania emerytur wstecz - przekazała prof. Uścińska.

Dała jednak nadzieję, że nie wszystko jest jeszcze w tej kwestii stracone. - Ale zobaczymy, jak to będzie w przyszłości - dodała. Możliwe, że pokrzywdzeni w związku z "emeryturami czerwcowymi" będą mogli występować o wyrównanie zaniżonego świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Czym są "emerytury czerwcowe"?

Nie wszyscy wiedzą, że spora część seniorów traciła na przejściu na emeryturę. Grupą tą były osoby, które z pracy odchodziły w pierwszej połowie roku, czyli do czerwca. - Prawo przewidywało, że w czerwcu jest waloryzacja roczna, więc od strony formalno-prawnej wszystko działo się zgodnie z prawem - zaznaczała Gertruda Uścińska.

W praktyce oznaczało to, że osoby te otrzymywały emeryturę niższą o 12 proc. Faktyczna zmiana zaszła w sierpniu 2021 roku. Wtedy właśnie Sejm przychylił się do zmiany przepisów i zaowocowało to usunięciem niekorzystnego zapisu sprawiającego, że emerytury przyznawane do czerwca były znacząco niższe.

Jak dobrze znasz polską muzykę rozrywkową? Pytanie nr 8 przysparza niemałych trudności

Pytanie 1 z 10

Który zespół wykonywał utwór "Nie płacz Ewka"?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Senator Jan Filip Libicki utknął w windzie na dworcu w Wolsztynie. Na pomoc ruszył burmistrz oraz ksiądz

  • Przemysław Czarnek i jego reformy krytycznie oceniane przez większość Polaków. Szczególnie małe poparcie wśród osób do 24. roku życia i kobiet

  • Niedziela niehandlowa. Gdzie zrobisz zakupy 5 września?

Źródło: gazeta.pl, wtv.pl
Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią mówioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Sejm

Gospodarka

"12 tys. plus" powoli staje się faktem. Posłowie większością głosów zadecydowali o zatwierdzeniu nowego programu socjalnego

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Gospodarka

Andrzej Duda podpisał ustawę. Sprzedawca nie będzie miał prawa odmówić klientowi płatności gotówką

Czytaj więcej >
Piqsels/Patty - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Mięsożercy ucierpią przez nowe unijne przepisy? Niektóre produkty podrożeją

Czytaj więcej >
Pixnio/Bicanski - zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Santander Bank ostrzega przed kolejnymi metodami phishingu. Jak bronić się przed oszustami?

Czytaj więcej >
Obraz TomaszSupel z Pixabay

Gospodarka

Podatek od psa 2022. Będzie podwyżka, wiemy ile trzeba zapłacić

Czytaj więcej >
Pixabay/congerdesign

Gospodarka

ZUS ma prawo odebrać emeryturę i doliczy do tego odsetki. Rzecznik: tylko w wyjątkowych sytuacjach

Czytaj więcej >