wtv.pl > Gospodarka > Zmiany w 500 plus. Będzie inne kryterium klasyfikacji
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:49

Zmiany w 500 plus. Będzie inne kryterium klasyfikacji

cyfryzacja 500 plus
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rozpoczyna się cyfryzacja programu 500 plus. Już od przyszłego roku wniosek o wypłatę świadczenia będzie można złożyć wyłącznie przez internet. Jego wypłatą zajmie się ZUS.

Z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wynika, że 500 plus nie będzie dłużej wypłacane przekazem pocztowym bądź gotówką, podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Od przyszłego roku świadczenie będzie wpływać wyłącznie na konto bankowe beneficjentów.

Ważne zmiany w 500 plus

Co więcej, według informacji dziennika realizacją sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości nie będą dłużej zajmować się samorządy.

Od roku 2022 zadanie przyjmowania wniosków i prowadzenia wypłat 500 plus zostanie przejęte przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Według zapewnień świadczeniobiorcy zyskają na zmianach proponowanych przez rządzących. Prawo do otrzymywania 500 plus ma bowiem z automatu odnawiać się na kolejny okres. W efekcie coroczne składanie wniosku o przyznanie świadczenia nie będzie konieczne.

Rządzący mają ponadto zająć się sprawą pełnej wypłaty świadczeń wychowawczych dla osób, które ze względu na przepisy dotyczące systemów zabezpieczenia społecznego nie pobierały ich w całości lub były ich całkowicie pozbawione.

"Rz" doprecyzowuje, że mowa o sytuacji, w której jeden lub więcej członków rodziny pracuje za granicą.

Rzecz przedstawia się bowiem prosto, gdy ojciec pracuje poza Polską, a matka z dziećmi przebywa i pracuje na terenie naszego kraju.

500 plus przyznawane jest wówczas bez problemów, a zasiłki z państwa, w którym przebywa ojciec, zostają pomniejszone o kwotę pobieranego świadczenia.

Sytuacja komplikuje się jednak, gdy matka nie jest aktywna zawodowo. W takim wypadku urząd wojewódzki wysyła pismo do państwa, w którym pracuje ojciec dzieci, prosząc o informacje w sprawie wypłaty świadczenia rodzinnego na jego terenie.

Tzw. dodatek dyferencyjny, a zatem kwotę będącą różnicą wysokości obu świadczeń rodzinnych (polskiego oraz tego pobieranego za granicą), wypłacić można po otrzymaniu odpowiedzi. Proces możesz jednak zająć nawet kilka miesięcy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Rzeczpospolita

Tagi: 500 plus ZUS