wtv.pl
Wypłacalność emerytury przez ZUS jest zagrożona w związku z jego problemami?

Marek BAZAK/East News ZOFIA BAZAK

Czy ZUS jest wypłacalny? OKO.Press: „Jedno z największych kłamstw o emeryturach w Polsce”

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

ZUS nieustannie wypłaca emerytury Polkom i Polakom. Niemniej ciągle powtarzane są tezy mówiące o problemach zakładu oraz ciążące nad nim widmo bankructwa. OKO.Press dokładnie zbadało ten temat i udowadnia, że mówienie o tym, że emerytury przestaną być wypłacane to nic innego, jak niepoparte dowodami teoria.

Zaufanie do państwowych emerytur oraz do ZUS jest wśród osób z młodszych roczników coraz mniejsze. Rzadkością nie są stwierdzenia mówiące o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zbankrutować. Fakty dotyczące zarówno działalności tej instytucji, jak i zawiłości systemu emerytalnego w Polsce nie popierają jednak tych tez.

Nie brakuje domorosłych ekspertów wypowiadających się o rzekomych problemach emerytur oraz ZUS-u. Okazuje się jednak, że Polacy w przytłaczającej większości nie mają zielonego pojęcia o tym, jak działa system emerytalny w Polsce.

Kiedy w 2016 roku Instytut Spraw Publicznych oraz Millward Brown przeprowadził badania wśród Polek i Polaków na temat wiedzy o emeryturach, wynik był druzgocący. Aż 93 proc. wszystkich przebadanych w ankiecie „Wiedza i postawy wobec ubezpieczeń społecznych” nie miało żadnego pojęcia na ten temat. Jedynie 7 proc. osób biorących udział w badaniu zaliczyłoby test zgodnie ze szkolną miarą na 3 z minusem.

Co dalej z emeryturami? ZUS zbankrutuje?

OKO.Press opublikowała artykuł, gdzie jednoznacznie stwierdza, iż informacje mówiące o problemach wypłacania emerytury to nic innego jak swoista miejska legenda. — ZUS zbankrutuje? Bzdura. Obalamy jedno z największych kłamstw o emeryturach w Polsce — przekazało OKO.Press.

Paweł PawL Tomczyk

Nie żyje znany, polski muzyk "PawL". Niedługo później zmarł jego brat

CZYTAJ DALEJ

Ekonomista Adrian Oratowski dokładnie wyszczególnił, dlaczego powtarzane na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tezy mówiące o jego problemach to fałsz. Okazuje się, że Polacy decydują się na wypełnianie luk w swojej wiedzy chwytliwymi stwierdzeniami.

Pojawiają się również problemy z właściwym rozumieniem terminów ekonomicznych. Kiedy bowiem mówi się o deficycie ZUS-u, natychmiast utożsamiany jest on z długiem i brakiem w kasie instytucji wypłacającej emerytury.

Jest to jednak błędne rozumowanie, nawet w przypadku wskazywania, że już dziś brakuje 60 mld złotych w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUZ). Według prognoz w FUZ w 2060 roku luka ta będzie wynosić około 183 mld złotych.

ZUS nie jest sam. Nad wypłacaniem emerytur czuwa całe państwo

W dyskusji na temat emerytur oraz samego ZUS-u należy pamiętać, że jest to instytucja, która niezmiennie współdziała z całą machiną państwową. W czasie, gdy pojawia się deficyt, lukę pokryć pomaga budżet państwa.

Zatem w wypłacaniu emerytury pomagają nie tylko składki odciągane od podatników. Oczywiście bankructwo ZUS-u jest możliwe, jednak jest to związane z koniecznością bankructwa całego państwa polskiego.

Polacy nie wierzą ZUS-owi, ale wierzą bankom

Badania wskazują, że niestety ZUS nie należy do instytucji, w których Polki i Polacy gotowi są pokładać wiarę. Niestety tezy mówiące o bankructwie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie są rzadkością. Podobnie sprawa ma się w temacie emerytur.

Okazuje się, że bardziej niż w instytucje wspieraną przez państwo jesteśmy gotowi uwierzyć w prywatne banki. Jak udowadnia jednak OKO.Press mimo że ZUS funkcjonuje nieprzerwanie od 90 lat i nawet w okresie II Wojny Światowej wypłacał emerytury, to większą wiarę pokładamy w instytucje bankowe.

W ich przypadku sprawa nie wygląda już tak korzystnie. Aż 139 banków zbankrutowało od 1889 roku. Ostatnie takie zdarzenie miało miejsce w 2015 roku, więc stosunkowo niedawno.

Fakty ekonomiczne oraz siatka państwowa gwarantuje, że emerytury oraz sam ZUS mają i będą się mieć dobrze. Warto pamiętać, by weryfikować swoje źródła, szczególnie gdy dotyczą kwestii ekonomicznych, na których wypowiadać powinny się osoby posiadające fachową wiedzę.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: OKO.Press / Onet

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >